HDD bad sector düzeltilebilir mi?

phonix504

Zeptopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Seagate ST3500418AS 500GB
Merhaba,

Bilgisayarımda son zamanlarda Steam veya benzeri programlarda disk problemleri gözlemeye başlamıştım, bu sıkıntıların üzerine HD Tune üzerinden tarama gerçekleştirdim ve ekte belirttiğim sonucu aldım (ek olarak health kısmında bulunan bilgileri de ekledim), bu sonuç üzerine yapılabilecek bir çözüm mevcut mudur? Nasıl bir rota çizmem gerekiyor?

Dosya Ekleri

• image.png
    image.png
    27 KB · Görüntüleme: 642
  • image2.png
    image2.png
    33,2 KB · Görüntüleme: 363
Bu yazılım onarıyor ama o diske fazla güvenmeyin.

Tavsiyem; USB bellekle sistemi başlatıp yapın. 500 GB için ortalama 3 saat sürer.

Bu yazılım Bad Sector onarmıyor (zaten buna imkan yok), bloke ediyor ve o sector artık kullanılmıyor.

Bu program ilkel. Özellikle ücretsiz olan 2.55 sürümü SMART tablosunu eksik hatta hatalı gösterebiliyor. Burada da okuyamamış bazılarını. O yüzden Hard Disk Sentinel veya Crystal Disk Info ile bakmakta fayda var.

Diskte bad sector haricinde başka bir sorun daha gözüküyor. Diski çeviren motor ile alakalı gözüküyor. Ayrıca askıya alınmış sektörleri low level format ile veya doğrudan o sektörleri hedef alarak tekrar yazmaya zorlayan bir program(Hard Disk Sentinel veya HDD Regenerator) ile düzeltmeye çalışabilirsin. Düzelmeyenler otomatik olarak iptal olur ve yedek sektör tahsis edilir. Ancak disk gidici duruyor. Eski zamanların kronik sorunlu bir Seagate modeli değildir umarım.

Bu program ilkel. Özellikle ücretsiz olan 2.55 sürümü SMART tablosunu eksik hatta hatalı gösterebiliyor. Burada da okuyamamış bazılarını. O yüzden Hard Disk Sentinel veya Crystal Disk Info ile bakmakta fayda var.

Diskte bad sector haricinde başka bir sorun daha gözüküyor. Diski çeviren motor ile alakalı gözüküyor. Ayrıca askıya alınmış sektörleri low level format ile veya doğrudan o sektörleri hedef alarak tekrar yazmaya zorlayan bir program(Hard Disk Sentinel veya HDD Regenerator) ile düzeltmeye çalışabilirsin. Düzelmeyenler otomatik olarak iptal olur ve yedek sektör tahsis edilir. Ancak disk gidici duruyor. Eski zamanların kronik sorunlu bir Seagate modeli değildir umarım.
Ben bu yazılımla çok disk onardım. :)

HDD'ler verileri fiziksel olarak tutar. Bad sector olayı fiziksel bir sorundur düzeltilemez. Sadece o bölgeler göz ardı edilerek veri kaybı önlenir.

Yanlış anladım. Üzgünüm.

Evet, bad sectör'leri işaretleyip, kullanılmayacak şekilde göz ardı ediyor. Disklerde bu tip durumlar için belli bir miktar yedek bölüm bulunur, o kullanılmayan bölümler yerine o kısımdan telafi eder. Yanlız eskiden HDD Regenerator diye farklı bir yazılım vardı, bulabilirseniz birde onu kullanmayı deneyin, gerçek anlamda düzeltebiliyor idi, iddiasına göre!

Yeni konular

Geri
Yukarı