HDD ve SSD arasındaki fark nedir?

SSD: PC'leri hızlandırma mucizesi. 2006'dan kalma Core 2 Duo işlemcili 1GB RAM'li laptopları hayata döndüren, muhteşem bir teknoloji.

Eski E7600 4 GB sistemim HDD ile 40 saniyede açılırken SSD ile 8-9 olmuştu.

Kimse belirtmemiş ama şöyle bir örnek vereyim 1 tane ssdmizi var 1 adet hddmizde var bunları yan yana koyduk hiç ellememek şartıyla ikisini de yıllarca aralıksız çalıştırırsak SSD sağlığı zamanla azalacaktır ama HDD darbe almadığı sürece HDD hala çalışmaya devam edecektir yani buradaki olay hangi donanım daha uzun süre sorunsuz çalışmasıdır ama sen HDD masaya vurursan çöp olabilir ama SSD 10. kattan aşağı at hiçbir şey olmaz yani buradaki çıkarım 2 sininde dez avantajlarını söyledim SSD avantajını anlatmaya gerek yok zaten.

O bir şey mi ben masanın çekmecesini 1 saniyede açabiliyorum(!)

Hocam bunun konuyla ne alakası var?
Ütü benzetmesi yaptığınız için ben de bugatti dedim zaten. Siz ütü daha hızlı açılır deyince normal ben bugatti örneği verince mi konuyla alaksız? 3500mb/s SSD var bende, bilgisayarım 8-10 saniyede açılıyor. 1.5 saniyede açılması tuhaf geldi.
Edit: Siz yapmamışsınız pardon.

Yani masaüstüne gelmesi kaç saniye sürüyor?

Windows ekranı 2 saniyede geliyor. Masaüstü 2.5 - 3. Konu başlığı biraz dağıldı.

Arkadaşlar bilgisayarımın depolamasını arttırmak istiyorum. Ama bu HDD ve SSD nedir tam olarak bilmiyorum, depolamayı arttırmak için hangisini yükseltmem lazımdır. Teşekkürler.

Özetle, SSD alman çok daha iyi olur.

Valla kafam çok karıştı. SSD lere depolama anlamında güvenmiyorum.
Hala kullandığım tahminim 20 yıllık ( en az 15) iki adet IDE HDD var. SSD ler daha mı iyi/güvenilir?

Edit: 3 adet , iki tane 3,5 inç / bir adet de 2,5 inç ( hala veri var ve kullanımda ama ömrü bitti sayılır.)

En son pc imajları attım, resimler videolar falan vardı, başka hdd ye taşıdım vs. Toshiba sıkıntılı gibi ama, kutusundan da kaynaklanıyor olabilir, usb güç yeterli değil.

Soldaki samsung 80GB 2006 dan beri :)
Sağdaki seagate 80GB üzerinde tarih bulamadım.
Üstteki Toshiba 120 GB
Üçü de 15 yıldan az olmamalı :)

Dosya Ekleri

• __IMG_20230630_200528.jpg
    __IMG_20230630_200528.jpg
    293,5 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

Geri
Yukarı