HDD'den SSD'ye veri kopyalaması

Ömer Gündüz

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar ben şimdi SSD almayı düşünüyorum. Ama şimdi SSD'yi birincil disk yapınca her şeyi sil baştan kurmak istemiyorum. Şuan ki C klasörünü aynen SSD'ye kopyalasam, C'nin tamamı SSD olsa HDD'nin tamamını da SSD yapsam oluyor mu? Olursa nasıl yaparım hangi programla yaparım bilgisi olan var mı? Teşekkürler arkadaşlar.

Öncelike C klasörünü -ki öyle bir klasör yok- komple SSD'ye kopyalamak akıllıca bir çözüm olmayacaktır. Zira işletim sistemini HDD'ye kurduğun için sistem boot ederken söz konusu Windows dosyalarına erişmeyecek ve bilgisayarın açılmayacak.

Bu sorunu çözmek için iki kolay yöntem var.

İlki Acronis True Image 2013.

Bu programı indir ve bir USB Boot edilebilir sürüm hazırla programın içinden.

Bilgisayarı bu USB ile başlatıp program ile HDD'deki harf atanmamış 100 MB alan ve C sürücüsünün bir yedeğini al. Tercihen bu yedeği harici bir diske, yoksa da D sürücüsüne al.

SSD'yi takınca PC'yi tekrar USB'den boot et ve yine aynı programla harici diskteki ya da D sürücüsündeki yedeği SSD'ye at.

İkinci yöntem ise Casper 7.0

HDD PC'de takılı ike SSD'yi de tak.

Casper'ı çalıştırıp 100 MB alan ve C sürücüsünü Casper ile SSD'ye aktar.

PC'yi kapat, BIOS'a gir, boot sırasında SSD'yi ilk sıraya al. Sistem sorunsuz çalışıyorsa Partition Wizard Home Edition ile HDD üzerindeki C sürücüsünü ve ondan önceki 100 MB alanı sil ve kalan alanı da D'ye aktar.

Doğru söylüyosun Recep abi dalgınlıkla klasör dedim. :D Şimdi ben ikinci yolu daha çok sevdim ama yazılım ücretlli o yüzden birinci yolu seçmek durumundayım. Ama o da epey karışık benim için.

Ne yapmam gerektiğini anladım fakat nasıl yapacağım onu tam bilemedim. Yani sözel olarak anladım diyelim. :D SSD'yi alırsam deneyip sonuçları yazarım, teşekkür ettim.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı