Herkes küçükken neden aynı şeyleri yapıyordu?

Kargaşa

Hectopat
Yer
Ankara
Sanki herkes kodlanmış gibi. Hatta tüm hayvanlar gibi. Örneğin küçükken küçük erkek çocukların; arabaları, silahları, futbolu, kırmızıyı, maviyi sevmesi. Kız çocukların; bebekleri, pembeyi, moru, dans etmeyi sevmesi gibi gibi. Ya da kedilerin birkaç ayından sonra kendisini yalaması, tuvaletini öğrenip yapması, patisini yalayıp gözlerini silmesi gibi. Veya daha fazla olarak hangi çocuk küçükken buzdolabını tam kapatmayıp içeride ne olduğunu, ışık şalterinin ikisini ortalayıp ne olacağını, çizgilere basmadan yürümek, kapıya tırmanmak gibi. Neden bunları herkes çocukluğunda yaptı? Bu bize hadi şunu yaparsan bu olur diyerek gerçekleşmedi. Keşfettik. Fakat nasıl herkes bunları yaptı en az birisini. Yapmamanız ihtimali bayağı bayağı düşük. Nasıl?

Ben hayatımın hiçbir noktasında çocukluğum da dahil arabalara, oyuncak silahlara vs ilgi duymadım. Ben oyuncak hayvanlarla toprakta, çamurda oyun oynardım. En sevdiğim renk te yeşildi. Çizgilere basmadan yürümek ve kapıya tırmanmak dışında dediklerinin hiçbirini yaptığımı hatırlamıyorum. Herkes çok geniş bir tabir. Hayvanlarınki içgüdüsel. Çoğu kişi ailesi çocuğuna ne sunduysa veya evinde ne varsa onu deneyimledi. Benzer yuvalarda doğduğumuz için de ortak noktalar olması normaldir.

Herkes dediğinde işin içine Çin'de doğan Bebek te giriyor. Onlar ana karından doğar doğmaz üretim bandına verilip karın tokluğuna çalıştırılıyorlar. Ortak noktanız var mı sence?

Sanki herkes kodlanmış gibi. Hatta tüm hayvanlar gibi. Örneğin küçükken küçük erkek çocukların; arabaları, silahları, futbolu, kırmızıyı, maviyi sevmesi. Kız çocukların; bebekleri, pembeyi, moru, dans etmeyi sevmesi gibi gibi. Ya da kedilerin birkaç ayından sonra kendisini yalaması, tuvaletini öğrenip yapması, patisini yalayıp gözlerini silmesi gibi. Veya daha fazla olarak hangi çocuk küçükken buzdolabını tam kapatmayıp içeride ne olduğunu, ışık şalterinin ikisini ortalayıp ne olacağını, çizgilere basmadan yürümek, kapıya tırmanmak gibi. Neden bunları herkes çocukluğunda yaptı? Bu bize hadi şunu yaparsan bu olur diyerek gerçekleşmedi. Keşfettik. Fakat nasıl herkes bunları yaptı en az birisini. Yapmamanız ihtimali bayağı bayağı düşük. Nasıl?

Canon Event diye bir şey var bu kavram tam olarak bu olabilir. Bir de Türk kültürü, yetiştirilme biçimi vb. şeylerde etkiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı