Hostingler neden bu kadar pahalı?

TheYOLA

Kilopat
Makaleler
2
Web tasarım, site yönetimi konularına ilgim var. Bu konularda deneyim kazanmak için basit bir site açıp zamanla eklemeler yapmayı planliyorum ama hostingler çok pahalı 250 TL'den başlıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden pahalı bilmiyorum ama tam da bu sebepten ötürü 4 çekirdekli 16GB RAM'li sunucu ayarlamaya çalışıyorum. Core 2 Duo'lu bilgisayarlar bile monitör ekipman dahil 300-400 lira sarı sitede. Elektrik ve internet çözülür bir şekilde. Enerji verimliliği yüksek birisini gündüzleri çalıştıracağım, uzun vadede daha ucuz olacak benim için.

Neden pahalı bilmiyorum ama tam da bu sebepten ötürü 4 çekirdekli 16GB RAM'li sunucu ayarlamaya çalışıyorum. Core 2 Duo'lu bilgisayarlar bile monitör ekipman dahil 300-400 lira sarı sitede. Elektrik ve internet çözülür bir şekilde.
Yönetimi sana alacağın masraftan daha fazlaya patlar. Elektrik ve internet masrafı, güvenliği, kontrolleri, yapılandırmalar derken çok uzman değilsen sıkıntı yaşarsın. 16 GB RAM olsa bile işlemci patates olduktan sonra çok bir hayrını görmezsin.

Yönetimi sana alacağın masraftan daha fazlaya patlar. Elektrik ve internet masrafı, güvenliği, kontrolleri, yapılandırmalar derken çok uzman değilsen sıkıntı yaşarsın. 16 GB RAM olsa bile işlemci patates olduktan sonra çok bir hayrını görmezsin.
İlk defa gireceğim, daha pahalıya patlayabilir ama her şeyini kendim yapmak istiyorum:) Rack tipi deniliyor sanırım, onlardan değil de tower tipi bir kasa düşünüyorum. Passmark skoru 5000 üstü herhangi bir işlemci aşağı yukarı benim işimi görecektir herhalde.
Sosyal'den başka bir forum düşünmüştük, onu deneyeceğim. Olmazsa website projem var, onun için kullanılacak.

16 GB RAM ne işe yarayacak? Şuan kullandığın bilgisayara Xampp yükleyip modemden gerekli port atamalarını yaparsan bilgisayarını sunucu olarak kullanabilirsin :)

Ama sıkıntı, yüksek upload ve kesintisiz elektrik lazım :)

16 GB RAM ne işe yarayacak? Şuan kullandığın bilgisayara Xampp yükleyip modemden gerekli port atamalarını yaparsan bilgisayarını sunucu olarak kullanabilirsin :)

Ama sıkıntı, yüksek upload ve kesintisiz elektrik lazım :)
Raspberry Pi kullanılır diye düşünüyorum. UPS eklersek olur bu iş. :D Geriye tek sorun kalıyor o da kesintisiz internet.

Son düzenleyen: Moderatör:
Raspberry Pi kullanılır diye düşünüyorum. UPS eklersek olur bu iş. :D Geriye tek sorun kalıyor oda, kesintisiz internet.
Ufak tefek sunucu işleri yada kendi bulut sunucun için Raspberry kullanabilirsin. Ama trafik yükselirse, CPU yetmeyebilir.

Profesyonel bir hosting hizmeti içerisinde; veri merkezi, elektrik, sunucu yazılımlarının lisansları, kesintisiz hizmet için yedekli elektrik ve internet bağlantısı, backup sunucusu, diğer masraflar ve vergiler tabiidir. Maalesef kaliteli ve gerçek anlamda kesintisiz bir hosting hizmeti almak istiyorsanız biraz paraya kıyacaksınız. Paylaşımlı hostingleri ülkemizde hala ucuza bulmak mümkün fakat ne kadar güvenilir orası tartışılır.
Elektrik zamları, vergiler ve doların yükselmesi sebebiyle kullandığım yıllık masrafı 3000 küsür tl olan sunucunun yıllık maliyeti 5000 tl'nin üzerine çıktı, yurt dışında hizmet veren firmalardan kullandığım sunucuya eşit ağırlıkta bir sunucu daha ucuza alınabiliyor, tek sorun lokasyon.

Bilgisayarınıza xampp yükleyip gerekli konfigürasyonu yapıp public olarak yayın yapabilirsiniz, işletim sisteminiz güncel değilse ve güvenlik zafiyeti bulunuyorsa saldırı alabilirsiniz, ev ortamında kullandığınız ağınıza saldırı alabilirsiniz, ayrıca kullanacağınız yazılıma ve trafiğinize göre cpu kullanımı da artacaktır. Bütçeniz yoksa .tk uzantılı alan adı alabilir ve aylık/yıllık ucuza paylaşımlı hosting kullanabilirsiniz, yukarıda bahsettiğim gibi absürt şekilde ucuza satılan aylık/yıllık paylaşımlı hostinglerin güvenilirliği tartışılır.

Geri
Yukarı