HP Omen 17 i7-13700HX alınır mı?

Aynen öyle çok can sıkıcı bir sorun manuel fan ayarı ile çözmeye çalışacağım.

Dengeli modda 2800RPM'de çalışıyordu ben de manuel 3200 RPM ayarladım ve oyun kasmaya başladı.
Salak saçma yazılım sorunları var, aynı Huawei telefonlar gibi.
İade ettim.

Omen Hub'daki sıcaklıklar ile HWiNFO veya Afterburner verisi eşleşmiyor.
O yüzden fan eğrisi ayarlamak da işe yaramıyor.

Dengeli modda 2800RPM'de çalışıyordu ben de manuel 3200 RPM ayarladım ve oyun kasmaya başladı.
Salak saçma yazılım sorunları var, aynı Huawei telefonlar gibi.
İade ettim.

Omen Hub'daki sıcaklıklar ile HWiNFO veya Afterburner verisi eşleşmiyor.
O yüzden fan eğrisi ayarlamak da işe yaramıyor.

Gaming Hub bozuldu son güncellemeler ile birlikte bu yüzden eski sürümü yükledim.
Eski sürümünde manuel eğriyi güzelce yapıyorum. Doğru sıcaklıkları gösteriyor.
Bu yazılım sorunu yüzünden aşırı soğumuştum HP'den fakat çözdüm.
Ama yine de böyle bir markanın uygulamasının bozulması veya fanların kapanmaması aşırı saçma.
BIOS'tan fan always on ayarını kapasam bile güç tasarrufunda 30 derecede bilgisayara hala fan açıyor aptal yazılım.
Yapamıyorsan uygulamayı ver manuel biz ayarlayalım her şeyi.
Güncel yazılımda manuel eğri bile bozuk ve doğru sıcaklığı görmediği için fanı doğru açmıyor.
Keşke ASUS'ya da MSI'ya da Lenovo tercih etseydim...

Şu ana dek bu laptopta yaşadığım sorunlar şu şekilde:
-Laptop kasası yamuldu fakat bunu düzelttim ters taraftan kitapla ağırlık kurarak.
-Uygulama bozuldu eski sürümü yükleyerek çözdüm. Önceki yazımda anlattım...
-Touchpad bozuldu sonradan kendiliğinden düzeldi sanırsam yazılımsal oldu bilmiyorum.
-Fanları ne yaparsam yapayım kapatamadım. Pil performansını eksi yönde çok etkiliyor.
-Adaptör ayı olduğu için type c üzerinden şarj ederek okul kütüphanesinde veya arkadaşımın evinde kullanmak istedim fakat laptop açık olduğunda şarj etmediği veya herhangi bir etki olmadığı için bunu yapamadım. Laptop sadece kapalı iken 25 watt ve üzeri şarj adaptörü takılı iken şarj oluyor. Ben 67 watt a kadar denedim.
+ Tek artı yön laptop yarı fanda full performansını 70 derecede veriyor. Soğutması mükemmel.

Son düzenleme:
Eğer asus alsaydım bu saydıklarımdan hiçbiri olmayacaktı ve asusu 15 watt samsung şarj adaptörü ile bile şarj edebiliyorsunuz ve laptop açık iken kendim test ettim kuzenimin laptobunda

Arkadaşlar bende de Omen 17 4080 var. Omen Hub kurmazsanız az performans alırsınız. Sıcaklıklar 80'i geçmez ama Hub kurarsanız performansınız artar, işlemci 95'leri bulur. Çözüm olarak soğutucu ve fan ayarı manuel 4000 yeterli oldu bende. Ultra ayarda 80-85 derece sıcaklık.

Arkadaşlar bende de Omen 17 4080 var. Omen Hub kurmazsanız az performans alırsınız. Sıcaklıklar 80'i geçmez ama Hub kurarsanız performansınız artar, işlemci 95'leri bulur. Çözüm olarak soğutucu ve fan ayarı manuel 4000 yeterli oldu bende. Ultra ayarda 80-85 derece sıcaklık.
manuel fan ayarı yapınca oyun kasıyordu bende.

Hp destek ile iletişime geçtim sıcaklık değeri için apple müşteri hizmetleri gibi çok ilgilendiler uzaktan bağlantı yaptılar. 95 derecede olsa oyun performansı etkilenmiyorsa oynamaya devam edin dediler. Bu laptoplarda 95 derece sorun olmuyormuş. Gerçi bi kaç oyun denedim ultrada sürekli 95 lerde oynamadım anlık geldiği oluyor. Ortalama 85 derece civarı full ultra ayarlarda. Bu arada counter strike 2 oyununda ultra ve low ayarlada kaç fps alıyorsunuz. Ben ultrada ortalama 200 fps lowda ortalama 300 fps alıyorum. Laptop için normal mi acaba. 4080 laptopu olan deneyebilirse sevinirim arkadaşlar. Forza 5 te 1080 ayarda en düşük ayarda 400 fps alıyorum, full ayarda 2k ayarda ise 240 fps ortalama alıyorum. Sıcaklık değerleri her 2 oyun içinde 80-85 arası.

Eğer asus alsaydım bu saydıklarımdan hiçbiri olmayacaktı ve asusu 15 watt samsung şarj adaptörü ile bile şarj edebiliyorsunuz ve laptop açık iken kendim test ettim kuzenimin laptobunda
Omen Hub hangi sürüm idi ve siz hangisine döndünüz? Ve o sürümü nereden edindiniz?

İşlemciye -0.125V, ekran kartına da -0.075V undervolt yaptım ve oyunda sıcaklıklar gayet iyi oldu. 4k monitörde oynadığımdan oyunda asıl yük ekran kartında oluyor, o sebeple işlemcinin turbo boost'unu da kapatıyorum.

Bu şekilde performans modunda sabit 3800 RPM fan ile sıcaklıklar 70'lerde takılıyor. GPU da sabit 175W'ta çalışıyor.

Soğutucu kullanmıyorum. Daha önceden beri var olan birkaç soğutucu (Zalman ve benzeri, 125 mm ve üzeri fanları olan 1500 devirli soğutucular) ile stres testlerinde denemeler yaptım, bir derece dahi fark etmedi :) Tek fark eden laptop'ın kıçını biraz yükseltmek oldu, o da 2 derece falan fark ediyor. IETS almayı düşündüm ama çalışma şeklinin fanların mekaniğine zarar verebileceği düşüncesiyle vazgeçtim.

Masadan yükseltince fan sesi 2 katına çıkıyor bu arada. Masada tam düz durduğunda fan sesini de baya boğuyor alet.

Son düzenleme:
Arkadaşlar benim bilgisayarın işlemcisi de çok ısınıyor ya. Ekran kartı 75-77 arasıyken işlemci 90larda geziyor. Baldur's gate 3 oynarken oluyor bunlar. Msi ile omen hub da farklı gösteriyor ne yapacağımı şaşırdım. Tavsiyeleriniz var mı, servise mi gitsem?

Geri
Yukarı