Çözüldü HTML'den PHP'ye yönlendirme nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sauron_34

Femtopat
Ben çok bilmiyorum şu kodlardan falan ama bir proje yapmam lazım. Bilen birden yardım istiyorum. Konu şu, şimdi ben index.html adında bir dosya açtım. Sonra ona bir buton gibi bir şey ekledim. Ona tıklandığı zaman kayit.php'ye atmasını istiyorum fakat butona tıklandıktan sonra kayit.php'ye atıyor ama sayfada sadece kayit.php'nin kodları çıkıyor ve kayıt menüsü gelmiyor. Ne yapabilirim?
Not: ChatGPT'den yardım alıyorum.

Dosya Ekleri

• hata.png
    hata.png
    28,5 KB · Görüntüleme: 74
Çözüm
Tamam teşekkür ederim bir de bir şey daha sormak istiyorum sorum şu ben bunları GitHub pages kısmına yüklesem sonra hani şu kodları internet sayfası yapıp sana link veriyor ya peki orada direkt olarak başladığı zaman buton a tıklıyorum kayit.php'ye atsın diye fakat yine aynı şekil kayit.php'ye atıyor fakat kayit.php'nin kodlarının çıktısını veriyor yani hata veriyor bunu nasıl çözerim?
Github Pages'ın PHP desteği yok. Sadece statik web sayfaları gösterebilir.
HTML'den PHP başlatamazsın. HTML kodlarını PHP içinden yürütebilirsin. PHP masaüstünde çalışmaz. Sunucu kurmalısın. En azından PHP ve Apache server kurulu olması gerekir ve de ayarlanmış olması gerekir. SQL de tabii ki ileri seviyelerde gerekiyor.

Bir PHP kitabı al ve oradan okuyarak devam et. Burada kimse sana uzun uzun PHP anlatmaz.

Anladım teşekkür ederim.

VSCode üzerinden sayfa başlatmayı unut şimdi bir. Öyle bir şeyle çalışmıyor.

Statik web sayfalarının aksine PHP vb sunucu tarafında kod çalıştırması gereken sistemlerde, o kodu yürütecek bir yönlendirme olması. Geliştirme yaparken XAMPP üzerinden Apache'yi aktif ediyorsun ya. Sayfanı VSCode'dan değil "127.0.0.1:<port>/<sayfa>" şeklinde açıyorsun. Yada "localhost:<port>/<sayfa>".

Bunun olabilmesi için XAMPP içerisindeki htdocs adlı klasöre sayfalarını atman lazım tabii. Yada PHP'nin local geliştirme kütüphanesinden de yararlanabilirsin ve böylece htdocs'tan değil, sayfayı nereden geliştiriyorsan oradan erişim sağlayabilirsin.

Örneğin (Linux kullanıyorum ama Windows'a da uygulanıyor);
Klasörde bunlar var.
1704061308995.png

PHP'nin geliştirme sunucusunu açmak için;
1704061435147.png

php -S localhost:<port> -t <sayfanin/oldugu/klasor> şeklinde çalıştırabilirsin. Eğer terminali, dosyaların olduğu klasörde çalıştırıyorsan -t argümanına gerek yok. Sunucuyu çalıştırdıktan sonra sayfaya erişmek kolay;
prettyoutput.gif

Kullandığım sayfaların kodları;
index.html:
HTML:
<!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
    <meta charset="UTF-8" />
    <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0" />
    <title>Document</title>
</head>
<body>
    <form action="somephpscript.php" method="post">
        <button type="submit">
            Bana tıkla!
        </button>
    </form>
</body>
</html>

somephpscript.php:
PHP:
<?php
echo "Hello World!";

VS Code üzerinden sayfa başlatmayı unut şimdi bir. Öyle bir şeyle çalışmıyor.

Statik web sayfalarının aksine PHP vb sunucu tarafında kod çalıştırması gereken sistemlerde, o kodu yürütecek bir yönlendirme olması. Geliştirme yaparken XAMPP üzerinden Apache'yi aktif ediyorsun ya. Sayfanı VS Code'dan değil "127.0.0.1:<port>/<sayfa>" şeklinde açıyorsun. Ya da "localhost:<port>/<sayfa>".

Bunun olabilmesi için XAMPP içerisindeki htdocs adlı klasöre sayfalarını atman lazım tabii. Ya da PHP'nin local geliştirme kütüphanesinden de yararlanabilirsin ve böylece Htdocs'tan değil, sayfayı nereden geliştiriyorsan oradan erişim sağlayabilirsin.

Örneğin (Linux kullanıyorum ama Windows'a da uygulanıyor);
Klasörde bunlar var.
Eki Görüntüle 2070659

PHP'nin geliştirme sunucusunu açmak için;
Eki Görüntüle 2070660

php -S localhost:<port> -t <sayfanin/oldugu/klasor> şeklinde çalıştırabilirsin. Eğer terminali, dosyaların olduğu klasörde çalıştırıyorsan -t argümanına gerek yok. Sunucuyu çalıştırdıktan sonra sayfaya erişmek kolay;
Eki Görüntüle 2070665
Kullandığım sayfaların kodları;
index.html:
HTML:
<!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
 <meta charset="UTF-8" />
 <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0" />
 <title>Document</title>
</head>
<body>
 <form action="somephpscript.php" method="post">
 <button type="submit">
 Bana tıkla!
 </button>
 </form>
</body>
</html>

somephpscript.php:
PHP:
<?php
echo "Hello World!";

Tamam teşekkür ederim bir de bir şey daha sormak istiyorum sorum şu ben bunları GitHub pages kısmına yüklesem sonra hani şu kodları internet sayfası yapıp sana link veriyor ya peki orada direkt olarak başladığı zaman buton a tıklıyorum kayit.php'ye atsın diye fakat yine aynı şekil kayit.php'ye atıyor fakat kayit.php'nin kodlarının çıktısını veriyor yani hata veriyor bunu nasıl çözerim?

Github Pages'ın PHP desteği yok. Sadece statik web sayfaları gösterebilir.

Çözüm

Geri
Yukarı