Huawei Matebook D16 R5 4600 laptopta Linux kurulunca "dummy output" olarak görünüyor

Erbalkano

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.
Başlıkta belirttiğim bilgisayarıma 2 adet dağıtım kurmayı denedim(Fedora, Ubuntu) ikisinde de ses sorunuyla karşılaştım.
Dummy output şeklinde kalıyor. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu ya da bu bilgisayara sahip olup Linux kullanan var mı yardımcı olabilecek?
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternette genel olarak çözüm olarak bu komut satırlarını yazmış insanlar kimilerinde düzelmiş kimilerinde düzelmemiş.

Sudo apt Update
Sudo apt upgrade
Sudo apt autoremove
Sudo apt install Update-Manager-Core
Ve
Sudo touch /usr/share/pipewire/media-session.d/with-pulseaudio
Systemctl --user restart pipewire-session-Manager
Sudo alsa Force-reload

Kimisi kernel versiyonunu değiştirerek çözmüş. Fedora ve Ubuntu ikisinde de sıkıntı olduğunu düşrsek kernel ile alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum.
Yüksek ihtimal ya sürücüsü yok yüklü değil bu durumda pek bir şey yapabilir misiniz bilmiyorum.

Arkadaşlar merhaba.
Başlıkta belirttiğim bilgisayarıma 2 adet dağıtım kurmayı denedim(Fedora, Ubuntu) ikisinde de ses sorunuyla karşılaştım.
Dummy output şeklinde kalıyor. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu ya da bu bilgisayara sahip olup Linux kullanan var mı yardımcı olabilecek?
Teşekkürler.

Matebook ailesinin Linux tarafındaki ses problemleri bilinen ve maalesef kesin çözümü olmayan bir sorun.

Birisi bir kaza sonucu teknik servise işi düşünce Linux kullandığını belirtmiş. Cihaz geldiğinde ses çalışıyormuş.

Birisi teknik servise sormuş, teknik servis "Windows kullan o zaman" demiş.

Net bir durum yok yani.

Şu anlık geçici çözüm olarak kullanıyorum.

Arkadaşlar merhaba.
Teşekkürler.

Sanırım kernel 6.7 ile çözülmüş olabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı