Hukuk mu YBS mi?

Jackie Paul

Kilopat
Daha fazla  
Bu sene sınavda eşit ağırlıktan 26 bin sıralama yaptım. Üniversite için bu iki bölüm arasında kaldım. Ama günümüzde ve geleceğe dönük hangisini okumak daha mantıklı olur? Hukuk okursam yurt dışına çıkamayacağımı biliyorum, YBS için böyle bir durum var mıdır acaba? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hukuk okursam yurt dışına çıkamayacağımı biliyorum
Bu size ve okuduğunuz üniversiteye bağlı. Böyle bir yargıya varmak biraz garip.
YBS için böyle bir durum var mıdır acaba?
YBS şimdilik önü açık gözüküyor. Birçok alanla bağlantılı olduğu içinde iyi bir üniversite okunup bireysel olarak gelişim gösterilirse yurt dışı kapısı açık ama aynısını hukuk içinde söyledim.
Şimdi kararı neye göre vereceksin;
  • ilgi alanın
  • ilerde bu mesleği yaparsam mutlu olacak mıyım?

Hukuk için tereddütüm çok fazla çünkü tonla mezun var.
Bilmem hangi üniversiteye bilmem hangi sıralama ile girerseniz tabi iş bulamazsınız. Ülkede üniversite imkanı çok ama kalite diye bir şey var hocam.

Bu sene sınavda eşit ağırlıktan 26 bin sıralama yaptım. Üniversite için bu iki bölüm arasında kaldım. Ama günümüzde ve geleceğe dönük hangisini okumak daha mantıklı olur? Hukuk okursam yurt dışına çıkamayacağımı biliyorum, YBS için böyle bir durum var mıdır acaba? Şimdiden teşekkürler.

Marmara Almanca YBS okursan Almanya'ya gitme olanağın yükselir. Almanya'nın deli gibi YBS, informatik alanına ihtiyacı var. Almanca okurken yandan İngilizce bence halledilebilir.

İngilizce ve Almancayı 4-5 senede halledip YBS mezunu olarak yurtdışı yolu kovalamanı öneririm. Hukuka herhangi bir ilgin yoksa okuman maalesef çok zor. Hukuk mezunu olan biri olarak naçizane tavsiyem.

Senin için TÜİK yükseköğretim istihdam göstergeleri raporunu inceleyip iki bölümü kıyasladım.

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı:
Yönetim bilişim sistemleri: %73,6
Hukuk: %52,4

Gruplara göre lisans mezunlarının aylık ortalama kazançları:
Yönetim bilişim sistemleri: Yüksek (48. sırada)
Hukuk: Yüksek (51. sırada)

Kısaca iki grupta da YBS daha önde. Kaldı ki YBS zaten teknik bir bölüm olduğu için kendini ne kadar geliştirirsen iş imkanı ve maaş açısından kendini o kadar ileriye taşıyabileceğin bir bölüm her açıdan daha avantajlı.

Geri
Yukarı