Hynix M-die (MFR) Overclock Değerleri

Tolga Samet

Megapat
Makaleler
17
Daha fazla  
Selamlar. Artık çoğu iş için 16GB yetmediğinden ilk göz ağrım Micron J-die belleklerime geçen hafta veda ettim. Yeni aldığım Afox ve Ramtech 16GB marka RAM'lerden Hynix M-die (MFR) yongalar çıktı. Ufak bir hız aşırtma denedim ve ilk sonuçları paylaşmak istedim. Henüz alt gecikmelerle uğraşmadım. Onu da not etsem iyi olabilir.
  • İlk deneme, voltaj 1.42V:
cachemem.png

• İkinci deneme, voltaj 1.52V:
Ekran görüntüsü 2023-06-08 212754.png

• 3333MHz olanın timingleri:
Ekran görüntüsü 2023-06-08 212908.png

Genel olarak durum bu. İlk kez Hynix M-die deneyimledim ve giriş seviye için başarılı diyebilirim. 3466MHz'i de test ettim ancak tam bir stabiliteye ulaştıramadım. Zamanlamalar iyi olsa bile voltaj sanki etki etmiyor gibi. 3600MHz'de ise hata almamasına rağmen PC kapanıyor. Henüz neden olduğunu anlamadım. Şimdilik anakarta suç atacağım :)

@William Butcher Normalde ben de Hynixler voltajı sevmez diye biliyordum. En azından denk geldiğim konularda 1.38V gibi değerlerden bahsediliyordu ancak durum tam olarak öyle değil anlaşılan. 3600MHz'de herhangi bir timingde Testmem5'te rastgele bir zamanda sistemi kapatıyor ancak herhangi bir RAM hatası almıyorum. Memtest86'da ise biraz daha uzun sürüyor sistemin kapanması. Nedenini henüz bulamaıdm.

@William Butcher Normalde ben de Hynixler voltajı sevmez diye biliyordum. En azından denk geldiğim konularda 1.38V gibi değerlerden bahsediliyordu ancak durum tam olarak öyle değil anlaşılan. 3600MHz'de herhangi bir timingde Testmem5'te rastgele bir zamanda sistemi kapatıyor ancak herhangi bir RAM hatası almıyorum. Memtest86'da ise biraz daha uzun sürüyor sistemin kapanması. Nedenini henüz bulamaıdm.

Bazıları sever bazıları sevmez. DJR ısınmadığı sürece günlük 1.60V verirsin sorun olmaz. CJR'da 1.45-1.47V, JJR'da 1.50V gibi. Ama Hynix IC'lerin tamamına yakını 1.45V'a kadar günlük kaldırıyor. MFR ve AFR için de günlük kullanım için 1.45V'un geçilmesini önermiyorum.

Intel sistem kullanıyormuşsunuz kapanma için bir şey diyemeyeceğim.

@William Butcher 3200MHz ile 3333MHz arasında pek fark gözlemleyemedim. Muhtemelen günlük kullanımda 3200MHz'de kullanacağım.

Intel'de değişiyorsa voltaj vermeden tRRD_S, tRRD_L ve tFAW ayarlarını yapın. Bant genişliği ve gecikmede fark ettiriyor çünkü.

tRRD_S 4 tRRD_L 4 tFAW 16 deneyin, olmazsa 6-6-24 deneyebilirsiniz.

Aradaki voltaj farkından dolayı 3200 MHz kullanmanız daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı