Hyper 212 Evo Monte Etme Yönü

• Konuyu başlatan Revenue
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 2B
R

Revenue

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar.

Bundan 2-3 hafta önce Cooler Master Hyper 212 Evo model işlemci fanı alıp monte ettim, ancak anakartın arka kısmından elimle ısıyı kontrol ettiğimde; işlemcinin tam arka kısmının sıcaklığı gayet normal, işlemci fanının baktığı yöndeki sıcaklıkta işlemciden biraz fazla ancak işlemci fanının bakmadığı diğer üç yön (arka-sağ-sol) ateş gibi, parmağını koyunca 4 saniyeden fazla tutamıyorsun. Bu sıcaklığa boştayken bile ulaşabiliyor olması beni düşündürdü.Fanın baktığı yönü ve tüm fanların baktığı yönleri kırmızı ok ile belirttim resimde;

z8wg.jpg

Acaba taktığım yön ile ilgili bir problem mi var ? Kasanın iki kapağı da açık olmasına rağmen işlemci boştayken sıcaklığı sürekli 35-45 derece arasında geziyor, başka forumlarda baktığımda millet bu fan ile 25-30 derece arasında gördüklerini belirtmişler, yükteyken 45-60 derece arasında olduğunu belirtmişler.

Bir de ilk defa böyle büyük bir fan takıyorum. Termal macunu boş kısım ve hava boşluğu kalmayacak şekilde ince olarak sürdüm, tüm vidaları gayet sağlam şekilde sıktım ancak radyatör kısmından tutarken en ufak bir harekette soğutucu işlemcinin üstünde kendi etrafında 6-7 derece dönebiliyor. Bu sıkıntı yaratır mı ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kere sen bütün fanları yanlış takmışsın. CPU soğutucusunun fanı soğutucu bloklara hava üfleyecek, senin taktığın fan soğutucu bloktan aldığı havayı kasa içine üflüyor.

İkincisi kasanın arkasındaki fan içeriye değil dışarıya hava üfleyecek. Egzos fanı dediğimiz budur.

Üçüncüsü alta işaretlediğin yön kasa fanı mı yoksa GPU fanı mı anlayamadım. *Eğer GPU fanı ise yanlış yere üflüyor, ki öyle olması imkansız muhtemelen sen yanlış anladın fanın yönünü

Eğer kasa fanıysa içeri hava üflemeli alt taraftan.

Bu dediklerimi yap. Isılar düşecektir.

Öncelikle teşekkürler verdiğin yanıtlar için. Yok ben yanlış anlatmışım hocam kusura bakma :) CPU fanı tabii ki de bloklara üflüyor, zaten kendi orijinal fanı olduğu için dışarı üfletme gibi bir imkanım yok, kasanın arkasındaki fan nereye üflüyor tam olarak bilmiyordum demin kontrol ettim dışarı üflüyormuş, altta işaretlediğim GPU fanı evet ve tam ok ile gösterdiğim yönden hava çekiyor. Maalesef ki bu kasayı ve anakartı yapan düşüncesizler ekran kartını hiç düşünmemişler, kasanın dibinde olmak zorunda kalıyor ve ekran kartına rahat hava gitmiyor, bu konuda yapacak bir şey bulamadım. Ancak benim merak ettiğim işlemci fanının baktığı yönde acaba problem mi var? Çünkü anakart cidden aşırı ısınma yapıyor.

Bende bu PSU'ları niye kasa içine üfleyecek şekilde yaptıklarını anlamıyorum? Ancak kasanın yan kapağında fan girişi varsa oraya içeriye hava üfleyecek şekilde fan takabilirsin. Soğutucunun dönmesine gelirsek o tamamen Cooler Master'ın bağlantı kitiyle alakalı. Soğutucu blokların dönmesi bir şey teşkil etmiyor. Sonuçta taban CPU'nun üstünde. Senin söylediğin sıcaklık (ki doğru anladıysam) soğutucu blok ile PSU arasındaki kısımsa normaldir diyebilirim. Çünkü PSU'nun fanı bloğa, bloğun fanı da PSU'ya doğru üflüyor. O yüzden ikisinin arasında kalan kısımın sıcak olması muhtemeldir. Burada görev egzos fanına düşüyor diyebilirim. Daha yüksek CFM'ye sahip bir fan bulursan iyi olur ancak arka fan girişi 8 cm ise pek bir şey bekleme. Benim gördüğüm 8 cm fanlar max. 35 CFM civarında seyrediyor. Eğer 12 cm ise Akasa'nın 14 cm fanı var (12 cm yuvalarla uyumlu) 109 CFM hava üflüyor kendisi :D Tavsiye ederim. Sesli de değil. 21 dB civarıydı galiba tam yükte.

Şimdi ölçtüm de, 8-9 santim arası bir şey çıktı. Sanırım bunu büyütme imkanım yok, anca kasa değişecek.

Ben bir keresinde Psu çok ısıtıyor diye dışarı çıkartmıştım :D Biraz rahatsız edici bir görüntüsü vardı ama Psu yerine fan takınca, kasa içi sıcaklık bir nebze olsun azalmıştı :D, ayrıca o kadar kalabalık bir kasa içinde dev gibi soğutucu tabii ki kasa içerisini ısıtacaktır. Bence şimdilik kasayı değiştirmeden önce bloğa bir tane daha fan ekleyerek bir dene derim, daha az maliyetle kuratabilirsin belki.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı