i3 10100F CPU %100 kullanılıyor

İşletim sistemi
Windows 10

Berk Chelik

Hectopat
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
Kingston 480 GB
Ekran kartı
RTX 4060
Anakart
B460M-A PRO
İşlemci
i3 10100f
Bu sorunu sadece Warframe oyununda yaşıyorum. Normalde %20 civarı iken her yeni haritaya girişimde veya yeni efekt girdiğinde işlemci %100'e fırlıyor drop yiyorum. sorun darboğaz değil düşük ekran kartı katsam da aynısı oluyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Denediğim şeyler;
Format, oyunu baştan yüklemek, BIOS güncellemek, chipset driveri güncellemek, oyunu 2k veya 4k'da çalıştırmak.

Diğer taktığınız kartlar nelerdir. 1660s sonrası bütün kartlarda o kullanım değerlerini görürsünüz 4060 için zayıf bir işlemci.

Diğer taktığınız kartlar nelerdir. 1660s sonrası bütün kartlarda o kullanım değerlerini görürsünüz 4060 için zayıf bir işlemci.
RX6400, R7 240, RX 570. Bu kartları denemiştim yine aynısı olmuştu. Sanki 15 yıllık işlemciyle oyuna girmişim gibi donuyor anlam veremiyorum, hiç bir oyunda buna benzer sorun yaşamadım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buda RX 6400 takılıyken ki videosu.

RX6400, R7 240, RX 570. Bu kartları denemiştim yine aynısı olmuştu. Sanki 15 yıllık işlemciyle oyuna girmişim gibi donuyor anlam veremiyorum, hiç bir oyunda buna benzer sorun yaşamadım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buda RX 6400 takılıyken ki videosu.
Geçen senede böyle bir sorun yaşamışsınız. SSD sağlığına bakabilir misiniz? Yeni haritanın verilerini okurken acaba sistemde dropa sebep olabilir. Okuma yazması ve sağlığını bir kontrol edin. İşlemci ısı değerleri de normal ve gameplay esnasında ise kullanım olması gereken. 16GB ramin o oyun için yetersiz olduğunu düşünmüyorum.

Geçen senede böyle bir sorun yaşamışsınız. SSD sağlığına bakabilir misiniz? Yeni haritanın verilerini okurken acaba sistemde dropa sebep olabilir. Okuma yazması ve sağlığını bir kontrol edin. İşlemci ısı değerleri de normal ve gameplay esnasında ise kullanım olması gereken. 16GB ramin o oyun için yetersiz olduğunu düşünmüyorum.
Evet hocam bende SSD'den şüphelendim ve yeni SSD aldım. Eskisi SanDisk'ti sorunlu diye okumuştum, Kingston aldım formatlayıp Windows ve oyunu bu diske kurdum yine aynı şey oldu. İşlemcide sorun olsa her oyunda benzer sorun yaşardım diye düşünüyorum artık anakarttan da şüpheliyim. Bazı oyunlarda arada bir saniyelik donma yaşıyorum ama o kadarda olur rahatsız etmiyor. Tek istediğim bu oyunu sorunsuz oynamak, 700 saatlik hesabım var ama böyle de oynanmıyor.

Evet hocam bende SSD'den şüphelendim ve yeni SSD aldım. Eskisi SanDisk'ti sorunlu diye okumuştum, Kingston aldım formatlayıp Windows ve oyunu bu diske kurdum yine aynı şey oldu. İşlemcide sorun olsa her oyunda benzer sorun yaşardım diye düşünüyorum artık anakarttan da şüpheliyim. Bazı oyunlarda arada bir saniyelik donma yaşıyorum ama o kadarda olur rahatsız etmiyor.
Psu markanız nedir?

XIGMATEK X-POWER 650W 80 Plus hocam. Öncesinde farklı marka bir güç kaynağı vardı fanı bozulduğu için iade etmiştim, onda da aynı sorun mevcuttu.
Genel olarak oyunda bir problem olabilir yaşayan var bu sorunu. Fps sabitleyince de mi acaba oluyor? İmkan varsa başka işlemci ile deneyebilirsiniz lakin oyunla ilgili bir problem var gibi. PSU markanızdan olacağını düşünmüyorum. @LightYagami belki anlar sorununuzu.

Reddit'te bir adam V-Sync kapatıp FPS'i monitörünün HZ'ine sabitleyince geçtiğini söylemiş deneyebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı