i3 2120'den i5 3570S'e geçmek

Mustali

Centipat
RAM
Kingston 8+4GB DDR3 1333mhz cl9
Anakart
Gigabyte GA-P61-S3(rev. 2.0)
Önceki işlemcim i3 2120'ydi. Ekran kartım GTX 750 Ti, PSU ise 300 watt. Şimdi ise işlemciyi değiştirmek istiyorum aklımda i5 3570S var. Anakartımın Support CPU sayfasında bu işlemci var. Ama dün bir arkadaşa sorduğumda sistem yükseltmek sıkıntılı iş randuman yetmezse anakartını yakabilirsin dedi. Benim içimde de bir şüphe uyandı. Böyle bir şey var mı? PSU yeter mi bu işlemciye bir de çok ısınır mı AliExpress'ten alacağım işlemciyi. Stok soğutucu ile kullanacağım işlemciyi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önceki işlemcim i3 2120'ydi. Ekran kartım GTX 750 Ti, PSU ise 300 watt. Şimdi ise işlemciyi değiştirmek istiyorum aklımda i5 3570S var. Anakartımın Support CPU sayfasında bu işlemci var. Ama dün bir arkadaşa sorduğumda sistem yükseltmek sıkıntılı iş randuman yetmezse anakartını yakabilirsin dedi. Benim içimde de bir şüphe uyandı. Böyle bir şey var mı? PSU yeter mi bu işlemciye bir de çok ısınır mı AliExpress'ten alacağım işlemciyi. Stok soğutucu ile kullanacağım işlemciyi.
İkinci el de arayabilirsin.
Randıman?? Ne oluyor?? PSU nun kaç watt olduğunu da yazarsan seviniriz.
Ama işlemciler genelde hepsi aynı watt değerini kullanır ortalama işlemci değişimi ekstradan bir güç tüketimi gerektirmez genelde. Anakartı falan da yakmazsın

Önce soruya cevap vereyim. İşlemci ile anakart yanmaz ben şimdiye kadar böyle bir şeyi asla duymadım. Psu sorun değilse rahat olabilirsiniz. Ayrıca böyle işlemcileri ikinci el almanız daha isabetli olacaktır. Asıl konuşmak istediğim konuya geçeceğim.

Elimde aynı işlemciden mevcut iyinin kötüsü sayılır office işleri dışında oyunlarda sıkıntı çekiyorum. O pine yakışan en iyi işlemci i7 3770 oluyor. Fakat absürt bir şekilde devasa fiyatlara satılıyor. Benim tavsiyem ki ben fe bunu yapmayı düşünüyorum. Sabredip biraz daha para ekleyerek ddr4 bir sisteme geçmek olacaktır. İnanın artık o sistemin miladı doldu bir süre sonra tekrar sıkıntılar başlayacak. Ufaktan bir am4 sistem ile yavaş yavaş işlemcide yükseltilir. Fakat ddr3 sistemde bu mümkün olmuyor.

Ama dün bir arkadaşa sorduğumda sistem yükseltmek sıkıntılı iş randuman yetmezse anakartını yakabilirsin dedi. Benim içimde de bir şüphe uyandı. Böyle bir şey var mı? PSU yeter mi bu işlemciye bir de çok ısınır mı AliExpress'ten alacağım işlemciyi. Stok soğutucu ile kullanacağım işlemciyi.
Mevcut işlemciniz ve almayı düşündüğünüz her iki işlemci de PSU'dan 65 Watt çekiyor.

Önce soruya cevap vereyim. İşlemci ile anakart yanmaz ben şimdiye kadar böyle bir şeyi asla duymadım. PSU sorun değilse rahat olabilirsiniz. Ayrıca böyle işlemcileri ikinci el almanız daha isabetli olacaktır. Asıl konuşmak istediğim konuya geçeceğim.

Elimde aynı işlemciden mevcut iyinin kötüsü sayılır Office işleri dışında oyunlarda sıkıntı çekiyorum. O pine yakışan en iyi işlemci i7 3770 oluyor. Fakat absürt bir şekilde devasa fiyatlara satılıyor. Benim tavsiyem ki ben FE bunu yapmayı düşünüyorum. Sabredip biraz daha para ekleyerek DDR4 bir sisteme geçmek olacaktır. İnanın artık o sistemin miladı doldu bir süre sonra tekrar sıkıntılar başlayacak. Ufaktan bir AM4 sistem ile yavaş yavaş işlemcide yükseltilir. Fakat DDR3 sistemde bu mümkün olmuyor.

AliExpress'te zaten ikinci el olarak alacağım işlemciyi. YKS'den güzel bir puan alabilirsem yazalım mühendisliği seçmeyi düşünüyorum. O zaman geldiğinde sizlerden yardım alacağım dizüstü ya da masaüstü bir sistem. Benim amacım o zamana kadar beni idare edecek ucuz bir şeyler toplamak. İnternette bu işlemcinin bir alt versiyonu i5 3470 GTX 750 Ti performansı beni memnun etti şimdilik. Ha bir de AliExpress'ten getirmek 400 tl tutcak
İkinci el de arayabilirsin.
Randıman?? Ne oluyor?? PSU nun kaç watt olduğunu da yazarsan seviniriz.
Ama işlemciler genelde hepsi aynı watt değerini kullanır ortalama işlemci değişimi ekstradan bir güç tüketimi gerektirmez genelde. Anakartı falan da yakmazsın

300 watt

Yeni konular

Geri
Yukarı