i5 10400F 6700 XT sistem darboğaz mı yapıyor?

Daha fazla  
Selamünaleyküm arkadaşlar. Yakın zamanda bir ekran kartı upgrade fırsatım oldu ve mevcut 1660S ekran kartımı satarak temızınden bir 6700 XT aldım ve mevcut işlemcimle kullanıyorum. 10400F işlemcimin 6700 XT karşısında 1080p monitörde performansı çok yadırganacak cinsten değil ancak işlemciyi bir 10700F ile değiştirmeyi düşünüyorum. Sistemde bir darboğaz durumu olacağından şüpheleniyorum ve bazı oyunlarda sebebini bilmediğim şekilde anlık FPS düşüşleri mevcut ve bu durumu Afterburner ile izlediğimde GPU kullanımın çok ciddi derecelerde düştüğünü fark ettim. Sizce bu sorun klasik AMD driverlardan mı kaynaklanıyor yoksa 10400F bu ekran kartını yeterince besleyemiyor mu? Çünkü ne yaptıysam sorunu çözemedim sistem şu şekilde.

10400F.
6700XT.
16 GB DDR4 CL15 2666MHz.
B460F ROG.
650 watt +80 Gold PSU.
Samsung 970 EVO 500.

Bu donanımlara sahibim ve PUBG, Cyberpunk 2077 Warzone gibi oyunlarda az da olsa anlık bir FPS düşüşleri oluyor. Kendim araştırmalarımda sistemi yüksek performans modunda kullanıyorum ve ReSize BAR aktif. Onun dışında bu sorunu bir türlü çözemedim. GPU kullanımları oyun esnasında PUBG dışında çok düşüş olmuyor genel olarak kullanımlar iyi ama FPS düşmesi mevcut. İşlemciyi 10700 ile güncellersem ne derece soruna ilaç olur fikirleriniz gerekiyor. Ayrıca işlemcinin 10700 olması RAM'lerinde 2933 MHz hızında çalışacağı anlamına geliyor.

Gerekirse buraya oyun testi videosu çekerek size gösterebilirim ancak başkalarının testlerinde oyunları takılmadan oynadığını görünce insan sinir krizi geçiriyor. Oyunları SSD'den oynuyorum bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı