i5 11400 sistem oyun oynarken kapanıyor

batuhanngumus

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Vengeance - 3200MHZ - 2X8GB
SSD veya HDD modeli
KINGSON
Ekran kartı
RTX 3060 ZOTAC
Anakart
PRIME H510M-E
İşlemci
i5 11400F
Dostlar selam, başlıktan da anlayacağınız üzere bilgisayarım her oyunda değil ama şu ana kadar gözlemlediğim:

Dying Light 1-2
Lies of P
Rust.
Bannerlord tarzı oyunları oynarken kapanıyor, LoL veya Minecraft'ta mesela böyle sorunlar yaşamadım hiç.

Sistem özelliklerim şöyle:
RTX 3060 ekran kartı,
i5 11400 işlemci.
Hyper 80Plus bronz sertifikalı PSU, 700W.

Ne ekran kartı +80 dereceli görüyor ne de işlemci +65 dereceleri görüyor ve buna rağmen sadece oyun oynarken birden kapanıyor, öbür türlü boş halde sabaha kadar açık bırak bana mısın demiyor. Çok can sıkıcı bir sorun bu, ne yapsam çözüm bulamadım, yardımcı olur musunuz, Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
OCCT ile Power testi yapın, kapanma oluyorsa PSU da sorun var.

şuanki PSU'umdan önce thermaltake'in 650W lık PSU su vardı, o takılıykende kapanıyordu, PSU değiştim hala kapanıyor. dediğiniz testi yapıcağım şimdi nolur nolmaz yine de

Şu anki PSU'umdan önce Thermaltake'in 650W'lık PSU'su vardı, o takılıykende kapanıyordu, PSU değiştim hala kapanıyor. Dediğiniz testi yapacağım şimdi ne olur ne olmaz yine de

PSU değiştiyse, kapanmasına sebep olan başka bir şey var, akım korumalı priz, prizlerde gevşeklik, PSU elektrik kablosundaki temassızlık da kapanmaya sebep olabilir.

PSU değiştiyse, kapanmasına sebep olan başka bir şey var, akım korumalı priz, prizlerde gevşeklik, PSU elektrik kablosundaki temassızlık da kapanmaya sebep olabilir.

Testte, işlemcinin sıcaklığı anlık olarak 65-95 olarak değişiyor, acaba işlemci mi çok ısınıyor diyeceğim ama oyunlarda hiç 95'i görmedim,
Bundan önce 1650 ekran kartlı sistemim vardı o kapanmıyordu, prizlerde veya PSU kablosunda sorun olduğunu sanmıyorum

Testte, işlemcinin sıcaklığı anlık olarak 65-95 olarak değişiyor, acaba işlemci mi çok ısınıyor diyeceğim ama oyunlarda hiç 95'i görmedim,
Bundan önce 1650 ekran kartlı sistemim vardı o kapanmıyordu, prizlerde veya PSU kablosunda sorun olduğunu sanmıyorum

İşlemci termal eşiği geçiyorsa kapanır, onun dışında PSU'nun kapanmasına sebep olan şeyleri belirttim, OCCT Power testini yapın, orada hem sıcaklıklar yükselecektir, kontrol edersiniz, hem de PSU test edilecek.

İşlemci termal eşiği geçiyorsa kapanır, onun dışında PSU'nun kapanmasına sebep olan şeyleri belirttim, OCCT Power testini yapın, orada hem sıcaklıklar yükselecektir, kontrol edersiniz, hem de PSU test edilecek.
evet yaptım testi 5 dakika boyunca, bir sorun çıkmadı

1699361958183.png

Anlık olarak 92'ye çıkıp 5-6 saniye 92 de kaldıktan sonra 3-4 saniye 65'e düşüp tekrar 92'ye fırlıyor, sanırım dediğin gibi olabilir ama oyunlarda 65 dereceyi geçmiyor işlemci

Eğer bu şekilde anlık bir yükselme oluyorsa o arada kapanma yapabilir.

Geri
Yukarı