Çözüldü i5 11400F işlemci oyunlarda düşük FPS veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emma Stone

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
İşlemcim i5 11400F. Örnek verirsek Fortnite oyununa girdim. Bir yakınım ile aynı ayarları yaptım. Onda da 5600X var. Benzer işlemciler bildiğiniz üzere. Fakat ben 80-150FPS arası alırken o 200-250FPS alıyor. Nedeni nedir? İşlemcim stok soğutucu da çalışmakta. RAM frekansı 2900MHz. Not: Grafik düşük ayarda.
@Recep Baltaş

Çözüm
@Sir Benjamin Test bitti. Sorun çözüldü. Sadece şu grafikleri destansı yapıp diğer her şeyi kapatınca ekran kartı tam frekans verdi. Minimum 1600MHz değerine düştü. Ortalama 2400-2600. En düşük ayarlar sadece görüş uzaklığı destansı şekilde, birde her şey destansı şeklinde teste soktum. Aşağıya fotoğraf bırakıyorum. Elle grafik düşük olsa bile ekran kartının frekansının +2000MHz değerinde çalışmasını nasıl sağlayabilirim? En düşük grafikli oyun görselini benden kaynaklı yükleyemedim ama ekran kartı 1000MHz civarında geziyor, bu bilgiyi versem yeterli sanırım.
İki Power limit ayarı da enabled, birinin disabled olması lazım ki diğeri baskın çalışsın. Adaptive Boost kapalıymış ama onu soğutucu alınca açmak daha iyi olur.
Tamamdır. Performans düşüklüğünün nedeni bu ayarlar mi dersin? Hangi Power Limit ayarını disabled yapayım? Fark eder mi? Ayrıca "CPU Ratio Mode" diye bir ayar buldum. O Auto'da. All Core yapayım mı?

Tamamdır. Performans düşüklüğünün nedeni bu ayarlar mi dersin? Hangi Power Limit ayarını disabled yapayım? Fark eder mi? Ayrıca "CPU Ratio Mode" diye bir ayar buldum. O Auto'da. All Core yapayım mı?

Şimdilik sadece power limit ayarlarını elleyelim, teker teker denemeler yapalım. Hatta önce ikisini de kapat, sonra tek tek deneyelim ama ikisini de kapatmak daha iyi olur.

@Sir Benjamin Valorant'a girdim. FPS değerleri arttı. 600'ü bile gördüm en yüksekte. Üstüne üstlük işlemci tam frekansını vermediği halde bile. Normalde 250-300 alırken şimdi rahat 350-500 alıyorum. Minimum 280 gördüm. RAM hala 2666MHz. O öyle kaldı. 3200MHz falan yapsam FPS daha da uçabilir.
Bilgisayar mi uçak mi mübarek 😄 Stok fan çok hızlı çalışıyor.
Oyuna başladığım da 4.3GHz gördüm. 4.0Ghz e düştü. Şuan 3.7'de. FPS 350 falan.

350FPS alıyorken zaten bunları düşünmeye gerek yok, kaç watt tüketiyor işlemci ve sıcaklıklar nasıl? Fortnite'a dalabiliriz şimdi.

350FPS alıyorken zaten bunları düşünmeye gerek yok, kaç watt tüketiyor işlemci ve sıcaklıklar nasıl? Fortnite'a dalabiliriz şimdi.
4.0GHz bandindayken 80'i gördüm. 3.7'e düşünce 68 civarı. Güç tüketimi yine 4.0Ghz'de iken 85W falandı. Şuan 65W.
Ayrıca Fortnite'ı silmiştim. Yer lazımdı 😄 Maksimum 2 saate iner.

4.0GHz bandindayken 80'i gördüm. 3.7'e düşünce 68 civarı. Güç tüketimi yine 4.0GHz'de iken 85W falandı. Şu an 65W.

Stok soğutucu ile normal, güç tüketimini biraz daha çıkardık. Fortnite ile deneme zamanı.

Stok soğutucu ile normal, güç tüketimini biraz daha çıkardık. Fortnite ile deneme zamanı.
Ayrıca Fortnite'ı silmiştim. Yer lazımdı 😄 Maksimum 2 saate iner.
Şuan 26GB inecek var. Saniyede 4MB iniyor. İndirip, test edip buraya yazarım.
@Sir Benjamin indirdim, test ettim. İşlemci konusunda bu oyunda sıkıntı yok. Sorun ekran kartında. Diğer oyunlarda taş gibi çalışan kart bu oyunda çok dalgalı. Özellikle frekans konusunda. En yüksekte 100FPS de aldığım oluyor, gayet iyi bir değer. Ama anlık olarak frekans düşüşleri olduğu için 50FPS değerine kadar düşüyor. Yani oyunda takılmalar olabiliyor. İşlemci sabit 4.3GHz. %30-%40 kullanım. 70-80 dereceler.
Radeon Software ayarlarını mı kurcalamak lazım acaba?
Mesela Dying Light'a girdim. Herşey en yüksekte. 200-250FPS alıyorum. Ekran kartı 2600MHz'de. Maksimum 74 gördüm. İşlemci %50 civarı. 85W güç çekiyor. 80 derece bandında o da.

Son düzenleme:
Bi' Radeon Software'da gezinelim, Fortnite'a özel bölümde bir ayar var sanırım.

Geri
Yukarı