i5 11400H sıcaklığı stabil değil

BenSercan

Centipat
Daha fazla  
Casper Excalibur G770 laptopum var. Laptopumun işlemcisi Intel 11400H. Ekran kartım RTX 3050 Ti. Ekran kartımdan yana bir sorunum yok. Bilgisayar açılırken, açıldıktan sonraki ilk 5 dakika, Epic Games'e girdiğimde vb. durumlarda işlemci sıcaklığım bir an 56 dereceyken bir anda 76-87 arasında çok uçuk aralıklarla oynuyor. Laptopun fanları büyük ihtimalle işlemciye bağlı çalıştığından otomatik olarak fanlarım da çok sesli çalışıyor. Kronik bir sorun olduğunu düşünüyorum. Sizlerin de fikrini almak isterim. (resimdeki değerler boştaki halini gösteriyor. Laptopu açtım ve 10 dakika bekledim. Hiçbir program çalışmadı.)

resim_2024-02-16_191340173.png

i5 11400H ve RTX 3050 Ti Monster'dan bildiriyorum. O olay Turbo Boost dolayısıyla oluyor. Sıcaklıklar çok oynar. Kapatınca işlemci frekansı 2.7 üstüne çıkmadığı için sıcaklıklar daha stabil olur, fırlamaz. Cihaza yüklenmeyeceğim zaman Turbo Boost'u kapatıyorum. Yüklenecekken açıyorum.

Sıcaklık değerlerin normal. Bunun yanında boşta da olsun oyunlarda da olsun fan açması da normal.
Fan açmadığı halde ısının dengesizliğide normal.
Öncellikle laptopu boşta kullanıyorsan fan çok açmaz ama ara sıra fanları açar ki ısınan bir yer varsa soğutsun.
Ama sen laptop da bir şeylerle uğraşıyorsan ve buna rağmen laptop fan açıyorsa yine normal. Şu an benim laptop da mesela fan açtı, ısınan kasayı soğuttu ve kapandı. Bu her laptop da böyledir.
Boşta absürt sıcaklıklar varsa sorun edilebilir. Absürt sıcaklıklarda boşta 75 90 derecelerdir. 70 dereceye kadar boşta ve günlük kullanımda normaldir.

Şu an benim laptop da mesela fan açtı, ısınan kasayı soğuttu ve kapandı. Bu her laptop da böyledir.

Her laptopta öyle değil. Dell laptopta dediğiniz gibi ama Monster laptop ekran kartı kullanılmıyorken ekran kartı fanını hiç açmıyor. Eğer işlemci sıcaklığı 30 derece altına düşüyorsa (ki çok nadir olur) o zaman fanı durduruyor.

Her laptopta öyle değil. Dell laptopta dediğiniz gibi ama Monster laptop ekran kartı kullanılmıyorken ekran kartı fanını hiç açmıyor. Eğer işlemci sıcaklığı 30 derece altına düşüyorsa (ki çok nadir olur) o zaman fanı durduruyor.

Belki bir tık eksik yazmış olabilirim ama evet bende de işlemci ısındıysa işlemci fanını açıyor. Ekran kartı ısındığında da ekran kartı fanını. Bende de tek tek yani.
Özellikle laptopu şarj cihazı bağlı değilken kullanıyorsa zaten 50 55 derecelerde bile fan açmıyor. Ancak şarjlı halde kullanıldğında her laptop olmasa da çoğu laptop 50 60 dereceler de ufak ufak fan açıyor. Belki 1000 RPM'lerde.
Şu ana kadar Dell, Lenovo, ASUS deneyimledim ve kendim Dell kullanıyorum. Bu üç laptopta da yukarıda yazdıklarım geçerli. Tabii fan açıyor diyorsam yüksek seviyelerde de açmıyor sadece işini halledecek kadar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı