i5 12400F'den i7 14700K'ya geçildiğinde performansta ne kadar artış olur?

Mustafa atak

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu an Intel i5 12400F işlemci kullanmaktayım. Geçmeyi düşündüğüm işlemci ise i7 14700K FPS yani rekabete dayalı oyunlar oynuyorum ve oyun içi FPS degerlerimden memnun değilim, bundan dolayı işlemci değiştirmeyi düşünüyorum. FPS'im üzerindeki etkileri ne olur, ne kadar artış olur bunlar hakkinda bilgi almak istiyorum.

Sistem özelliklerim:
Ekran kartı: ASUS RTX 3070 8 GB 256bit.
RAM: 8x2 3200MHz.
Anakart: ASUS Prime B660-Plus D4 DDR4 5066MHz(OC) RGB M.2 1700p ATX.
İşlemci: i5 12400F.

Hocam bir kere düzgün bir üslupla konuşuyoruz bunun farkında olun. Ben size yardımcı olmaya çalışıyorum. Mantıklı konuşalım 16 bin işlemci 4 bin sıvı soğutma 4-5 bin anakart 4 bin RAM deseniz 25 bin civarı oldu zaten. Sallıyorum 20 bine sistemi sattınız 40-45 bin TL'ye çok güzel 4070 Super sistemler var. Hem 3070 kullanıyorum hem 4070 Super. 4070 Super çok çok daha iyi bir kart.

İyi olduğunu kabul ediyorum ancak ilerleyen zamnalarda veyahut da 5000 serısı geldığınde onu da alma şansım olabilir.

Eki Görüntüle 2196066
Eki Görüntüle 2196067

Hem cokluyu hem de teklıyı sana ılettım. Her ikisinde de Intel cok daha iyi dedigim gıbı marka savunmuyorum veyahut da sponsorluk almadım ancak marka savunması yapmayalım rıcamdır.

Ama yazıyorkı %5 altında dorbogaz onemsızdır yazıyor.

Hocam size yazımda özellikle kağıt üzerindeki değerlere bakıp bir kanıya varmayınız dememe rağmen bana tekli skorları atıp Intel daha yüksek diye böbürlenip marka savunması yapmayın diyorsunuz. Açin YouTube'dan bakın, hangisi daha iyi oyun oynatıyor. Her şey kağıt üzerindeki değerler değil. Tekli çekirdek skoru önemli olsa da tek etken değil, 7800x3D > 14900ks. İstediğin kanalın videosunu açıp izleyebilirsiniz. Bu işlemci 14900Ks'i geçerken siz hala sırf tekli skorunun yüksek olması sebebi ile Intel'in hatta daha alt skala ürün olan 14700k'nın daha iyi oyun performansı sunduğunu iddia ediyorsunuz. AMD kullanmam deyip üstüne bir de bana marka savunuculuğu yapmayın deyip daha yüksek watt çekerken daha kötü oyun performansı sunan bir işlemcinin daha iyi olduğunu iddia edip bu yazıyı okuyan diğer kullanıcılara da yanlış bilgi yayıyorsunuz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı