Çözüldü i5 13400 bilgisayar açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Nakahella

Hectopat
Makaleler
2
RAM
Corsair 16x2
SSD veya HDD modeli
Crucial P3 1 ve 2TB
Ekran kartı
ASUS TUF RTX 4060 Ti
Anakart
ASUS B760M D4 Wifi
İşlemci
Intel i5 13400
3 ay önce aldığım ve sorunsuz kullandığım sistemi dün kapatırken hiçbir sorun yoktu, en son yaptığım şey hard disk takmaktı kasaya o kadar. PC'yi kapattıktan sonra hard diski de söktüm, prizden de kapattım. Hiçbir şekilde bilgisayar açılmıyor, fanlar dönmüyor bir tepki vermiyor. Ama Ethernet takınca yanan ışık yanıyor, yani elektrik hiç gelmiyor değil.

Denediğim yöntemler:
1- Gücü kesip Power tuşuna defalarca basıp statik elektriği boşaltmak.
2- Kasayı açıp sırayla her bağlantı kablosunu (CPU, RAM'ler, fanlar) söküp denemek.
3- Ekran kartını anakarttan sökmek (işlemcim 13400 yani ekran kartsız da çalışıyor normalde)
4- Anakarta Ethernet takınca oradaki lamba yanıyor, PSU'yu kapatırsam sönüyor. PSU ölmemiş yani.
5- Power tuşunun kablosunun takıldığı pine tornavidayla dokunarak başlatmaya çalışmak.
6- Monitör kablosuyla denemek (PSU bozuk olsa dediğim ışık da yanmazdı)
7- Anakarta ekran kartı takılıyken, PSU kablosunu ekran kartından söktüğümde ekran kartında kırmızı bir ışık yanıyordu. Anakarttan güç alıyordu yani anakartta da sorun yok gibi.
8- Power ve Reset kablolarının yerlerini değiştirerek reset düğmesiyle çalıştırmaya çalışmak.

Ne önerirsiniz? Ankara'dayım, güvenilir bir bilgisayarcı var mıdır sorunu çözebilecek?

Çözdüm. BIOS pilini çıkarıp takınca problem ortadan kalktı. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun çözüldüğüne göre bir problem yok. Fakat statik elektrik boşaltma o şekilde olmuyor. Bir kontrol kalemi yardımı bile PSU güç girişindeki pinlere ikili olarak sırasıyla parmağınız kontrol kaleminin arkasındaki metal kısma temas ediyor haldeyken değdirmeniz gerekiyor. Sonrasında güç tuşuna basılı tutmanız gerek. Zaten kontrol kaleminin içindeki. Işık yanıp sönecektir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı