Çözüldü i5-13400F sistem yükte 100 dereceyi görüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DereBeyi

Hectopat
Daha fazla  
Önce donanımımdan bahsedeyim;
i5 13400F işlemci, H610M h C2 anakart, RTX 4060 Ti, 16 GB RAM, bunlar ufak kasaya kurulu. Kasanın içinde sadece 1 tane egzoz fanı mevcuttu.
Bu sistem ile Dying Light 2 de 95derece gördüğüm için ekstradan 4 fan ve 1 işlemci fanı sipariş ettim.
Fanların kurulumunu yaptım, kasa için hava sirkülasyonu iyi.

Önde 2 fan(3 sığmıyor) içeri hava veriyor arka egzoz ve üst 2 tane fan ise havaya dışarı veriyor. İşlemci fanı da havayı egzoza veriyor. İnce bir peçeteyle hava yönünü de test ettim.

Fakat buna rağmen kasa eskisinden daha sıcak oldu. Boştayken 54-60 arası geziyor, gene dying ligtta denediğimde ise hikayeye kısmı açılana kadar 100'ü görüyor sıcaklık. Fanın bloğunu elledim fakat öyle yüksek bir sıcaklık yoktu.
İşlemci fanının modeli Gametech Freezer HD 2.0
Nerede hata yapmış olabilirim?

Hayatımda ilk kez işlemci fanı değiştirdim ve termal macun sürdüm. Bugün ise üçüncüye çıkartıp macunu temizleyip yeni macun sürdüm, ve 3. yapışımda o kadar hızlıydım ki 5 dakikada her şeyi halledip bilgisayarı çalıştırdım.

Sonunda istediğim sıcaklıklara ulaştım(5dklık oyunda max 75 gördüm), fakat takarken nerede hata yaptığımı hala bilmiyorum, belki farklı bir macun kullandığım için belki de soğutucu tam temas ettiği için bu sefer çalıştı.

Fakat her seferinde olan o power tuşuna basarken ki korku... Neyse ki sorunsuz bir şekilde çözüldü.

Yeni konular

Geri
Yukarı