i5-3570K sistemde sıcaklıklar normal mi?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba. Öncelikle sistemim:
  • Intel Core i5-3570K 3.4GHz İşlemci (4.0GHz Overclock'lu)
  • ASUS P8Z77-V LX Anakart
  • G.Skill Ares 2x4GB DDR3 2133MHz CL10 RAM
  • MSI GTX 960 GAMING 2G Ekran Kartı
  • Samsung 840 EVO 120GB SSD
  • Kingston UV400 240GB SSD
  • Xigmatek Asgard Pro 600W Kasa
  • AeroCool Verkho5 Soğutucu
İşlemcimi 4.0GHz'e Overclock ettim. Öncelikle sistemde bir stabilite sorunu bulunmamaktadır. 10 dakikalık Prime95 testini mavi ekran hatası almadan tamamladım. Fakat kafama sıcaklıklar takıldı. Sizce sıcaklıklar normal mi?
i5 3570k 4ghz sıcaklık testi.png

Çözüm
Aerocool verkho5 150 TDP diye biliyorum. Ya da yakınlarında. İşlemci TDP niz 77 watt ancak OC işleminden sonra muhtemelen 100 watt civarı diyebiliriz. İşlemci soğutucu montajında sorun yoksa muhtemelen kasa içi hava akışında sorun vardır. 2-3 içeri hava üfleyen fan , 1-2 dışarı hava atan fan kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca aerocool verkho ile gelen fanı da statik basıncı daha yüksek bir fanla değiştirmenizi tavsiye ederim.
KAYNAK
Termal macun kullanmanız öneririm cooler master kaliteli ve iyi bir macundur öneririm
Şu anda maddi olarak sıkıntımız var. Yakın zamanda ilk olarak kasaya birkaç tane daha fan ekleyeceğim. Egzoz fanı arızalı olduğu için (bazen traktör gibi ses yapıyor) egzoz fanını değiştireceğim. Termal macun olarak Cooler Master'ın hangi modeli daha iyi olur? Bu arada eskiden işlemci 3.8GHz idi ve sıcaklık Prime95 testinde bile 76 derece idi. 4.0GHz yaptım, voltajı +0.05V olarak ayarladım, ondan beridir Prime95'te 92 dereceye çıkıyor. Belki 3.8GHz'e geri alabilirim. Overclock yapma sebebim PUBG'de yaşadığım Mouse'u çevirirken takılma sorunuydu. Fakat sorunun sebebi Mouse'un makro programıymış. Program kapalıyken oyun yağ gibi akıyor. Açınca yine takılmalar oluyor. Bilgisayarı abimle ortak kullandığım için 3.8GHz'e geri alma işini abime sormam lazım. Bana 3.8GHz de gayet yeterliydi zaten. PUBG'yi de ben oynamıyorum, abim oynuyor. Ben sadece CS:GO, CS 1.6 ve Minecraft oynuyorum. Oyunların da hepsi orijinal. Korsan oyundan uzak duruyorum.
İşlemciyi tekrar 3.8GHz'e düşürdüm. Yarın sıcaklık testini tekrar yapacağım. Şu anda bilgisayar müsait değil. Yarın ancak bakabilirim. Umarım en azından 80 derece altını garantilemiş olurum. Eğer garantilersem maddi durumumuz izin verdiği anda ilk olarak termal macunu değiştireceğim. Kasaya 1 tane daha fan ekleyip egzoz fanını değiştirmeyi düşünüyorum. Bu arada Cooler Master'ın hangi termal macunu daha iyidir?
İşlemciyi 3.8GHz'de tekrar test ettim. Maksimum 81 dereceye çıkıyor. Ancak şunu unutmayın, Prime95 işlemcinin en çok ısınmasına neden olsan testtir. Render'da maksimum 67 dereceye çıkıyor. Oyunlarda ise 61'in üstünü zor gördüm. Sizce iyi mi?
Bu arada @monurts anakart üzerinde 120 dereceye çıkan parça var diye cevap vermişti. Fakat sanırım sensör hatasından dolayı öyle görünüyor çünkü bilgisayarı yeni açtım, boşta bile TMPIN6 118 derece görünüyor. TMPIN8 ise 109 derece görünüyor. Sanırım sensör hatasından dolayı öyle görünüyor.
i5 3570k 3.8ghz sıcaklık testi.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı