i5-4590 sisteme ekran kartı güncellemesi

Ali legend

Kilopat
Daha fazla  
2015 yılında topladığım bilgisayarımdan hala memnunum ama teknoloji 5 senede oldukça değişti. Ben de 2020 Aralık ayında sistem özelliklerime göre alabiliceğim en iyi ekran kartlarını merak ediyorum. Gündemi takip etmeyeli uzun zaman oldu. Benim için önemli olan şu anki ekran kartımdan üstün ve fiyat olarak çok yüksek olmayan, güncel yeni teknolojiye uygun ekran kartları.

Sistemim;

MSI H97 GAMING 3.
i5 4590.
16 GB RAM 1600MHz.
MSI R9 380 4 GB.
Gigabyte G750H
SSD
HDD.

2015 yılında topladığım bilgisayarımdan hala memnunum ama teknoloji 5 senede oldukça değişti. Ben de 2020 Aralık ayında sistem özelliklerime göre alabiliceğim en iyi ekran kartlarını merak ediyorum. Gündemi takip etmeyeli uzun zaman oldu. Benim için önemli olan şu anki ekran kartımdan üstün ve fiyat olarak çok yüksek olmayan, güncel yeni teknolojiye uygun ekran kartları.

Sistemim;

MSI H97 GAMING 3.
i5 4590.
16 GB RAM 1600MHz.
MSI R9 380 4 GB.
Gigabyte G750H
SSD
HDD.
Tam olarak bütçen nedir ?

Sistemim;

MSI H97 GAMING 3.
i5 4590.
16 GB RAM 1600MHz.
MSI R9 380 4 GB.
Gigabyte G750H
SSD
HDD.
Bütçe nedir hocam? 1080p mi 2K mı monitörünüz?

Bütçe nedir hocam? 1080P mi 2K mı monitörünüz?

1080P.

1660 Super en mantıklı seçim.

Darboğaz yapmaz değil mi aslında darboğazın tam olarak nasıl anlaşıldığını ve ne olduğunu bilmesemde...
Bütçe nedir hocam? 1080P mi 2K mı monitörünüz?

Bütçe konusu net değil maalesef genel olarak birkaç ekran kartı tavsiye ederseniz yeterli olur.

Darboğaz yapmaz değil mi aslında darboğazın tam olarak nasıl anlaşıldığını ve ne olduğunu bilmesemde...
Hocam darboğazı şöyle açıklayayım size. Bir oyun sırasında hem işlemciniz, hem de ekran kartınız çalışır. Bir grubun gücünü en zayıf üyesi belirler derler ya, darboğaz da aynı mantıkta. Sizin ekran kartınız, işlemcinizin üretebileceği maksimum işten daha fazla kapasiteye sahipse, ekran kartının tüm özelliğini kullanamamış gibi olursunuz. Yani 1660S ekran kartınız 1650'ymiş gibi çalışır.

İşlemci yetersizliği düşük çözünürlüklerde daha belli olur, çünkü çözünürlüğün azalması ekran kartının kullanımını iyice azaltır.

Nasıl anlaşılır? Oyun oynarken işlemci kullanımınız %90-100 gibi değerlerdeyken, GPU kullanımınız örneğin %70'in üstüne çıkamıyorsa, ve istediğiniz FPS'i alamıyorsanız darboğaz yaşıyorsunuz demektir. Örneğin ultra ayarlarda açtınız, 45 FPS alıyorsunuz ama GPU kullanımınız %50 CPU ise %95. Buna darboğaz diyoruz. İdeal olan iki kullanım değerinin birlikte düşük veya birlikte yüksek olması.

Satın almadan önce nasıl öğreniriz? İnternetteki test videolarından, insanların tecrübelerinden yararlanıyoruz, bottleneck-calculator denen siteler var ama galiba onlara güvenilmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı