i5 4670K + GTX 780 vs FX 8350 + R9 290

Öncelikle iyi günler. Bu bu forumda ilk mesajım.

Konun başlığının sahibi arkadaş Robin e önerim, daha önce topladığım-kullandığım-denemelerini yaptığım ve en son aldığım sistem ile ilgili deneyimlerimden.

Son sistemimi toplayıp alalı 1 hafta oldu. Genellikle çizim ve oyun ağırlıklı pc kullanıcısıyım. (CATIA ve D3).
son aldığım sistem ;

msı z97 gaming 5 anakart
i5 4670k işlemci
2x4 g-skill 1600 sniper ram
corsair carbid 400r kasa
xilence 700w gaming 80 plus bronz psu
1tb wd carriv 7200rpm 64 mb sata 3.0
250gb samsung evo SSd
Noctua Nh-d14 işlemci soğutucu
msı gtx 770 twinzor
Asus USB DVD writer

Senin toplamak istediğin sistem ile kafa kafaya gibi. (ekran kartı hariç). Çizim programı kullanmıyorsan AMD ekran kartına yönelmende fayda var. Benim Nvidia seçmemin sebebi kullandığım programdan dolayıdır. Nvidianın cuda desteği sayesinde Amd ekran karlarına göre çok daha fazla verim aldım. (770 almadan önce r9280x i denedim 1 hafta boyunca). Oyunlarda aralarında fark yok denecek kadar az. Tek dikkat etmen gereken özel soğutuculu bir ekran kartı alman. Sıcaklık problemleri yüzünde resetlenmeler ve voltaj problemeleri ile karşılaşmaman için.

z87 chipsetli bir anakart yerine z97 chipsetli bir anakart seçmen senin için geleceğe yatırım olacaktır. 1150 soketli yeni çıkacak olan işlemcileride desteklediği için. bu arada yukarıda msi z97 gamin 3 anakart seçip gtx 780 koymuşusun. Ekran kartını tek kullanacaksan yani slı falan yapmayacaksan problem yok ama yapacaksan o anakartın sadece crossfire desteği bulunmakta. onun yerine yine MSI dan z97 gaming 5 yada 7 alabilirsin. z97 gaming 5 in fiyatı ile z87 g45 in fiyatı birbirine çok yakındır.

Daha önceki kullandığım sistem;

Gigabayte DQ6 anakart
Q9650 işlemci
4gb OCZ 1066 reaper ram
Noctua Nh-d14 işlemci soğutucu
Zotac GTX 260 Amp 2 ekran kartı
Cooler Master RC-690 600w kasa
500gb seagate baracuda 7200rpm 32mb HDD.

Bunu yazmamın en büyük sebebi Elektirik faturasıdır. Tek başıma yaşayan birisiyim. Evde en çok buz dolabı ve PC elektirik tüketen eşyalarım. 90tl gibi fatura geliyordu. buz dolabını kapatıp denedim. Fatura 40-50 tl arası geldi. İntel yada Nvidia daha az enerji tüketmesine rağmen.

AMD ye karşı olduğum için değil yüksek faturalara karşı oldugum için AMD sistem almadım. Tüketim değerlerini göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim. Yoksa yıllık 250gb ssd parasını boşuna faturaya verirsin.

Son olarak DVD writeri modüler almak boşuna kasada yer tutup ısınmaya sebep olmaması için tavsiye ederim.
Öncelikle kardeşim teşekkür ederim cevabın için fakat çizim değilde video sıkıştırma + çoğunlukla oyun oynayacağım bu konuda neyi tavsiye edersin ekran kartı ?

Elektrik faturasının yüksek gelmemesi için İntel işlemci öneririm ben de ama ekran kartında yıllık 5 TL'nin hesabını mı yapacaksın. R9 290>GTX 780 bunu da unutmayalım. Ağır render yapmayacağın uygulamalarda Cuda'nın bir artısını göremeyeceksin.

i5-4690K+R9 290 Vapor-X en iyi ikili olur.

Ekran karti olarak ben olsam Asus markalı GTX 780 i alırdım. R9 290 ile aralarında performans farkı yok ama bende Nvidia daha ağır basıyor. R9 290 ile arasında 100-150 tl gibi fiyat farkı bulunmakta. Mantıklı düşünecek olursak R9 290 daha makul ve senin performans beklentinin altında kalmaz. Çevremdeki arkadaşlarımdan r9 290 alıp , Video sıkıştıran-düzenleyen-kısa çizgi filmler yapanlardan olumlu yönde görüşler aldım. Ancak alırsan da R9 290 yada AMD nin r9 serisinde Asus markası alma. Voltaj problemleri mevcut. Saphirre alabilirsin. Özelliklede VAPOR ve TOXIC olmalı (soğutucusu iyi olmalı).

Ekleme : R9 290 alırsan MSI Gaming 3 almanda fayda.(Crossfire) Hem bütçede artıda olursun hemde yeni nesil z97 anakart almış olursun.

KISASI benim önerim;

MSI z97 gaming 3 anakart
İ5 4670k işlemci
Saphire VAPOR R9 290

Geri kalanını senin seçimleri.

Son düzenleme:
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar ve son olarak bunu almaya karar verdim sorun varmıdır ? Ve i5 işlemciye oc yapmassam stock fan yeterli olurmu?

dfdfdfdfdfdf3.png

Ekran karti olarak ben olsam Asus markalı GTX 780 i alırdım. R9 290 ile aralarında performans farkı yok ama bende Nvidia daha ağır basıyor. R9 290 ile arasında 100-150 tl gibi fiyat farkı bulunmakta. Mantıklı düşünecek olursak R9 290 daha makul ve senin performans beklentinin altında kalmaz. Çevremdeki arkadaşlarımdan r9 290 alıp , Video sıkıştıran-düzenleyen-kısa çizgi filmler yapanlardan olumlu yönde görüşler aldım. Ancak alırsan da R9 290 yada AMD nin r9 serisinde Asus markası alma. Voltaj problemleri mevcut. Saphirre alabilirsin. Özelliklede VAPOR ve TOXIC olmalı (soğutucusu iyi olmalı).

Ekleme : R9 290 alırsan MSI Gaming 3 almanda fayda.(Crossfire) Hem bütçede artıda olursun hemde yeni nesil z97 anakart almış olursun.
İlk ve son cümlen hariç hepsine katılıyorum. Ancak Gaming 3'te 6 Faz, Gaming 5'te ise 8 Faz var yani bu da daha dengeli OC anlamına geliyor işlemci için.

Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar ve son olarak bunu almaya karar verdim sorun varmıdır ? Ve i5 işlemciye oc yapmassam stock fan yeterli olurmu?

Eki Görüntüle 4884
OC yapmayacaksan düz i5-4690 al ve H97 ana kart ile kullan.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı