İ5 6400 vs A10 7870K sistem

Emir_Genc

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Merhaba,

"Minicik akıllı telefonlar ile her işimizi hallederken, minicik bilgisayarlar ile niye daha fazlasını yapmayalım" düşüncesi ile kendime mini-ITX kasa toplamaya kara verdim ancak AMD'nin dezavantajı olarak pek destek olmadığını gördüm. Mesela hiçbir firmanın mini-itx anakartların Amd işlemci uyumlu DDR4 destekleyen modeli yok! Ama AMD'nin en büyük avantajı ise, herkesin bildiği gibi daha ucuz olması...

Bu sistemi toplama amacım 49 inç 4K tv karşısına geçip, bacaklarımı uzatıp, buz gibi ayranımı alıp :) 1080p kalitesinde oyun oynamak ve genel amaçlı bilgisayar kullanmaktır. Yani hem oyun konsolu, hemde bilgisayarı kompakt boyuta getirip birleştirmektir. Bu kompakt sistemi istediğim zaman, istediğim yere rahatlıkla taşıyabilirim...

Ekteki ekran görüntüsünde Intel ve Amd olarak iki ayrı mini-ITX sistem topladım. Amd sistem 400 TL daha ucuz ama DDR3 / Intel sistem DDR4 yani daha yeni nesil bir sistem.

mITX-intel_vs_amd.png

Diğer temel farklar aşağıdaki gibidir;

İşlemci farkları:
AMD : 3.9 GHz - A10 serisi - CPU + GPU (4+8 Çekirdek)
INTEL: 2.7 GHz - i5 Skylake (6.Nesil) - 4 Çekirdek
[TBODY] [/TBODY]
Anakart farkları:
AMD : Amd FM2+ - DDR3 destekli
INTEL: 6. Nesil Skylake - DDR4 destekli
[TBODY] [/TBODY]
Ekran Kartı farkları:
AMD : Readon R7 370 - 4 GB - 256 Bit (Amd ekran kartı 4 GB olması büyük avantaj)
INTEL: Nvidia GTX 950 - 2 GB - 128 Bit
[TBODY] [/TBODY]
Sizce fiyat ve performans karşılaştırması yaparsak hangisini almalıyım? Bana göre AMD sistem daha iyi. 400 TL (iyi para) daha ucuz ve performansı daha iyi gibi....

Ya da yakın zamanda anakart üretici firmalar Amd uyumlu DDR4 destekli mini-ITX anakart üretirlermi? Öyle bi duyum veya haber alan var mı? Çıkana kadar 2-3 ay beklemeli miyim?

Yardımcı olan herkese şimdiden tşkler, hayırlı günler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar Merhaba,

"Minicik akıllı telefonlar ile her işimizi hallederken, minicik bilgisayarlar ile niye daha fazlasını yapmayalım" düşüncesi ile kendime mini-ITX kasa toplamaya kara verdim ancak AMD'nin dezavantajı olarak pek destek olmadığını gördüm. Mesela hiçbir firmanın mini-itx anakartların Amd işlemci uyumlu DDR4 destekleyen modeli yok! Ama AMD'nin en büyük avantajı ise, herkesin bildiği gibi daha ucuz olması...

Bu sistemi toplama amacım 49 inç 4K tv karşısına geçip, bacaklarımı uzatıp, buz gibi ayranımı alıp :) 1080p kalitesinde oyun oynamak ve genel amaçlı bilgisayar kullanmaktır. Yani hem oyun konsolu, hemde bilgisayarı kompakt boyuta getirip birleştirmektir. Bu kompakt sistemi istediğim zaman, istediğim yere rahatlıkla taşıyabilirim...

Ekteki ekran görüntüsünde Intel ve Amd olarak iki ayrı mini-ITX sistem topladım. Amd sistem 400 TL daha ucuz ama DDR3 / Intel sistem DDR4 yani daha yeni nesil bir sistem.

Eki Görüntüle 160046

Diğer temel farklar aşağıdaki gibidir;

İşlemci farkları:
AMD : 3.9 GHz - A10 serisi - CPU + GPU (4+8 Çekirdek)
INTEL: 2.7 GHz - i5 Skylake (6.Nesil) - 4 Çekirdek
[TBODY] [/TBODY]
Anakart farkları:
AMD : Amd FM2+ - DDR3 destekli
INTEL: 6. Nesil Skylake - DDR4 destekli
[TBODY] [/TBODY]
Ekran Kartı farkları:
AMD : Readon R7 370 - 4 GB - 256 Bit (Amd ekran kartı 4 GB olması büyük avantaj)
INTEL: Nvidia GTX 950 - 2 GB - 128 Bit
[TBODY] [/TBODY]
Sizce fiyat ve performans karşılaştırması yaparsak hangisini almalıyım? Bana göre AMD sistem daha iyi. 400 TL (iyi para) daha ucuz ve performansı daha iyi gibi....

Ya da yakın zamanda anakart üretici firmalar Amd uyumlu DDR4 destekli mini-ITX anakart üretirlermi? Öyle bi duyum veya haber alan var mı? Çıkana kadar 2-3 ay beklemeli miyim?

Yardımcı olan herkese şimdiden tşkler, hayırlı günler...
Hocam benim daha bir kaç gün önce doların bir anda fırlaması sebebiyle Mini-İtx hayalim yıkılmıştı.
Sistemimde senden farklı olarak sadece daha küçük bir kasa ve daha ucuz bir anakart olacaktı. Çok iyi planlamıştım. Dolar fırladı işte. Neyse hocam. Kesinlikle SKYLAKE sistemi tercih etmelisiniz. Hemen hemen her konuda çok daha iyi olacaktır. Ayrıca R7 370 4GB almayın. Kesinlikle GTX 950 2GB alın.
Hatta size şöyle yardımcı olayım hocam:
Mini İTX Ev - Oyun - İş Bilgisayarı

Bellek : Bilendenal.com doğru ürünü, konusunu iyi bilendenal
Toplam 2744 lira.

i 5 6402 P daha ucuzdur ama işlemci gücü daha yüksektir çünkü içerisinde dahili grafik birimi yok. Bu sistemi yapman daha iyi olacaktır.

Bellek : Bilendenal.com doğru ürünü, konusunu iyi bilendenal
Toplam 2744 lira.

i 5 6402 P daha ucuzdur ama işlemci gücü daha yüksektir çünkü içerisinde dahili grafik birimi yok. Bu sistemi yapman daha iyi olacaktır.

K ibaresi olan işlemcide overclock imank var, peki P ibaresi olan işlemcide overclock imkanı var mı? K ile P harfleri neyi belirtiyor? aralarındaki fark nedir?

@Emir_Genc P ibaresi neyi belirttiğini bilmiyorum ama hız aşırtma yapılmayacağı kesin. Belki içerisinde gömülü gpu olmadığı için P ibaresi vardır.

Bir de kasanın içerisinden gelen güç kaynağı 80+ yani senin seçtiğin güç kaynağından daha güçlü onda bir şüphen olmasın.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı