i5-7400 ve 1050 Ti'lı sistem PUBG'de darboğaz yapıyor

Efe Kaya

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16GB CL15 2133MHz
SSD veya HDD modeli
1Tb 64Mb WD Blue + 16Gb Intel Optane
Ekran kartı
MSI 1050Ti 4GB
Anakart
Lenovo B250
İşlemci
Intel i5-7400 6MB 3.5Ghz
Arkadaşlar son 1 senedir sistemimle PUBG'de çok fazla işlemci darboğazı almaktayım. Grafikleri ister en düşüğe ister en yükseğe çeksemde işlemcim genellikle %100 kullanımda kalıyor. Belli süre sonra %70-80'lere düşsede kamerayı çevirdiğimde veya araba sürerken işlemci kullanımım gene %100 oluyor. Her şeyi denedim gene de düzeltemedim. İşlemci değiştirmekten başka ne yapabilirim? Önerilerinizi belirtirseniz sevinirim.

İ5 8400 kullanıyorum bende böyle bir sorun mevcut değil. Şimdi o 8.nesil diyeceksin ama arada dağ kadar performans yok. Başka bir sorun darboğaz yapabilir. Arkada çalışan şeylere bi göz gezdirebilirsin.

i5 8400 Kullanıyorum bende böyle bir sorun mevcut değil. Şimdi o 8.nesil diyeceksin ama arada dağ kadar performans yok. Başka bir sorun darboğaz yapabilir. Arkada çalışan şeylere bir göz gezdirebilirsin.

i5-8400 6 çekirdeğe sahip o yönden darboğaz konusunda i5-7400'e göre çok daha optimize bir işlemci. Benim de kafam artık işlemci değiştirmeye özellikle Ryzen 5 3600 veya i5-9400F alma fikrinde çünkü gerçekten çekilebilecek bir işlemci değil i5-7400. (Tabii ekran kartım 750ti falan olsa muhtemelen bu kadar cpu bottleneck çekmezdim.)

i5-8400 6 çekirdeğe sahip o yönden darboğaz konusunda i5-7400'e göre çok daha optimize bir işlemci.
Şu var ki, benim demek istediğim arada dağlar kadar performans farkı yok. 7.nesil de yabana atılacak işlemciler değiller. Belki darboğaz değildir, belki arka planda kaynaklarınızı tüketen başka şeyler vardır. (Malwareler, Trojanlar vs.)

Şu var ki, benim demek istediğim arada dağlar kadar performans farkı yok. 7.nesil de yabana atılacak işlemciler değiller. Belki darboğaz değildir, belki arka planda kaynaklarınızı tüketen başka şeyler vardır. (Malwareler, Trojanlar vs.)

Yok hocam zannetmiyorum bu PC'yi ilk aldığım zaman da CPU bottleneck sorunu yaşayan biriydim artık çekilmez bir raddeye geldi. Ki zaten PUBG gibi oyunlar fazla çekirdek isteyen oyunlardır 4 çekirdek 13. nesil intel olmadığı sürece performans konusunda çok düşük kalıyor.

Arkadaşlar son 1 senedir sistemimle PUBG'de çok fazla işlemci darboğazı almaktayım. Grafikleri ister en düşüğe ister en yükseğe çeksemde işlemcim genellikle %100 kullanımda kalıyor. Belli süre sonra %70-80'lere düşsede kamerayı çevirdiğimde veya araba sürerken işlemci kullanımım gene %100 oluyor. Her şeyi denedim gene de düzeltemedim. İşlemci değiştirmekten başka ne yapabilirim? Önerilerinizi belirtirseniz sevinirim.
Bende aynı sisteme sahibim. Ben modlu Windows kullanarak darboğazı az da olsa düşürmeyi başardım.

O zaman işlemci değiştirmekten başka şansımız yok. Benim üstüne anakartta değiştirmem lazım ama bu ekonomide yeni PC toplasam aynı hesaba geliyor.

Vallahi öyle hocam da ben 1050 Ti'dan razıyım hala işimi görüyor aynı soket işlemci almayı düşünüyorum. En azından anakart PSU değiştirmeme gerek kalmayacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı