İ5 7500 ve RX 6500XT PC kendi kendine kapanıyor

Grim Reaper

Hectopat
Yer
İzmir
RAM
gskill ripjaws 16 gb 2x8 2400 (veya 3200) mhz
Ekran kartı
RX 6500 XT
Anakart
Asus prime Z270P
İşlemci
i5 7500
Bilgisayarda anlayamadığım bir ısınma sorunu var. Yüksek grafikli oyunlarda (örnek Days Gone Cyberpunk vb) belirli bir süre sonra kendi kendine kapanıyor. Ama böyle Walking Dead gibi Stardew Valley tarzı grafikli oyunlarda kapanmıyor. Sorunun ekran kartından kaynaklı olduğu düşünebilir ama aynısını düşünüp hem dereceleri kontrol ettim hem ekran kartını da 1050'den RX 6500'e yükselttim. İşlemci ve ekran kartının sıcaklık değerleri gayet normal CPU için 2 tane ekstra fanım var zaten. Büyük ihtimal sorun psudadır ama bunu nasıl çözebilirim bir fikrim yok. Vatana falan götürsem ne kadar isterler ya da tamir ederler mi? Sorunun ısınma kaynaklı olduğu garanti çünkü kapanan oyunları bir de vantilatör kullanarak PC'yi soğutarak denedim hiçbir şekilde kapanmıyor yıllardır böyle oynuyorum ağır oyunları.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum MSI Afterburner programını kurup ısı değerlerini kullanım değerlerini ve ayrıca güç kullanımını dikkatle takip ederek bir oyuna girmeni tavsiye ederim. Bilgisayar kapanmadan önce aralarında biri anormal değerlere ulaşmış olacaktır, sorun ısı kaynaklı ise sorunun kaynağına ulaşabilirsin. PSU yönünde bir problem var ise en fazla oyunun harcadığı güç değeri yüksek seviyelere çıktığında kapanırsa bir tahmin yürütebilirsin.

Dostum MSI Afterburner programını kurup ısı değerlerini kullanım değerlerini ve ayrıca güç kullanımını dikkatle takip ederek bir oyuna girmeni tavsiye ederim. Bilgisayar kapanmadan önce aralarında biri anormal değerlere ulaşmış olacaktır, sorun ısı kaynaklı ise sorunun kaynağına ulaşabilirsin. PSU yönünde bir problem var ise en fazla oyunun harcadığı güç değeri yüksek seviyelere çıktığında kapanırsa bir tahmin yürütebilirsin.
Hm iyi fikir aslında ama ben önceden bakmıştım ısı konusunda cpu ve gpu da problem yoktu lakin güç tüketimine pek bakmamıştım.

Geri
Yukarı