i5 9400F RTX 4070 sistem düşük FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 11

Kirman080

Hectopat
RAM
16 GB
Ekran kartı
RTX 4070
İşlemci
i5 9400f
Watch Dogs: Legion oyunu indirdim fakat donanımlarım yeterli olmasına rağmen oyun içi 50 FPS'i geçmiyor. Yeni nesil oyunlarda da aynı durum söz konusu. İlk başta işlemci darboğazı olarak düşündüm grafikleri fulledim fakat FPS iyice düştü (DLSS'i de denedim). Hem ekran kartı hem de işlemci kullanımları %80'nin altında kalıyor.
Oyun içi ekran alıntısı paylaştım. Yardımcı olabilir misiniz?
Sistemin parçaları: RTX 4070, Intel i5 9400F, 16 GB RAM, 1920*1080 monitör.

Ekran görüntüsü 2024-01-10 182241.png

Watch Dogs: Legion oyunu indirdim fakat donanımlarım yeterli olmasına rağmen oyun içi 50 FPS'i geçmiyor. Yeni nesil oyunlarda da aynı durum söz konusu. İlk başta işlemci darboğazı olarak düşündüm grafikleri fulledim fakat FPS iyice düştü (DLSS'i de denedim). Hem ekran kartı hem de işlemci kullanımları %80'nin altında kalıyor.

Eki Görüntüle 2080479
İşlemcini sat, 12400f al geçer.

Eki Görüntüle 2080479

Hocam işlemci bırak da gideyim diye yalvarıyor :)

Bütçen var mı bu arada anakart ve işlemci için?

Hocam yok maalesef. Parçaları teker teker almak durumunda kaldım. Ne kadar işlemciden yükü alıp erkan kartına vermeye çalışsam da pek bir şey olmuyor. DSR'i de denedim monitörden kaynaklı olur diye fakat sanırım değişmesi lazım işlemcinin.

Hocam işlemci bırak da gideyim diye yalvarıyor :)

Emektarın hatırı var nasıl bırakayım :)

H310M Pro-VDH Plus

İşlemcini sat, 12400F al geçer.

Hocam emin misiniz önbellek ve sanal çekirdeklerde farkları var sadece. GHz olarak da daha düşük seviyede.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam yok maalesef. Parçaları teker teker almak durumunda kaldım. Ne kadar işlemciden yükü alıp erkan kartına vermeye çalışsam da pek bir şey olmuyor. DSR'i de denedim monitörden kaynaklı olur diye fakat sanırım değişmesi lazım işlemcinin.

Emektarın hatırı var nasıl bırakayım :)

H310M Pro-VDH Plus

Hocam emin misiniz önbellek ve sanal çekirdeklerde farkları var sadece. GHz olarak da daha düşük seviyede.

İşlemci besleyemiyor hocam. İşlemci değiştirmek için anakart da değiştirmen gerek. Şu an bir süre böyle kullanman gerek sanırım. Eline yaklaşık 10 bin TL falan geçtiğinde AM5 anakart alırsın ucuz bir tane. Ryzen 5 7500F alırsın. 16 GB Single RAM alırsın DDR5'e geçmiş olursun.

Geri
Yukarı