Çözüldü i7 12650H - RTX 4060 laptop oyun oynarken aniden donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BeratDGN

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Bilgisayarım oyun oynarken aniden donuyor ve güç düğmesi üzerinden kapatıp tekrar açmam gerekiyor. Sistem gereksinimlerim gayet yeterli, 4060 ve i7 12650H var ve bir laptop. Tüm sürücüleri güncelledim format bile attım fakat sorun devam etti. En sonunda işlemci sıcaklığı dikkatimi çekti Valorant oynarken işlemci sıcaklığı 90dereceye kadar çıkıyor hatta arada bir geçiyordu bu donmanın sebebi işlemcinin çok ısınması olabilir mi? Yani 90 derece bilgisayarın işleyişini etkileyecek bir sıcaklık mı? Şu anda ayar yaptım ve sıcaklığım 70 derecelerde yani normal düzeyde. Şu anlık herhangi bir donma yaşamadım, fakat sorunun çözülüp çözülmediğinden de hiç emin değilim. Yardımcı olursanız sevinirim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Isı nedeniyle dropluyor anlattığın kadarıyla.
yani buna drop denir mi bilemiyorum, olayı tam anlatayım istersen.

Şimdi mesela valorant oynuyorum bu süre bazen 10dk bazen 2saat değişiyor yani, oynarken bilgisayar aniden donuyor sanki takılı kalmış gibi klavyeye hiçbir şekilde tepki vermiyor, mouse vs. hiçbirşey çalışmıyor mecburen güç düğmesine 15saniye basılı tutarak kapatıp tekrar açmam gerekiyor açtıktan sonra bilgisayar normale dönüyor fakat tekrar oyuna girdiğimde dediğim gibi bu süre değişiyor tekrar donuyor ve aynı senaryo gerçekleşiyor. sorunu çözmek amaçlı format attım windows 11de bir hafta sıkıntı olmadan kullandım fakat daha daha sonra tekrar dondu ondan sonrada windows 10a geçtim şuanda windows 10 dayım ve şuana kadar donma sorunu yaşamadım. MSI Centerdan bi baktım işlemci 87-93 derece arasında genelde bazen 97 oluyordu gpu normaldi, bende bundan şüphelenerek bazı ayarlar yaptım şuanda sıcaklık 78-83 derece arasında oynuyorum aşağı yukarı gidip geliyor yani normal değerlere geldi diyebilirim. yine bunu düşürmek için undervolt uygulayacağım bu sayede daha düşük sıcaklık elde edeceğim. Ama asıl sorum şu işte soruna bumu sebep oldu? 6ay sorunsuz kullandım bilgisayarı biranda böyle birşey ortaya çıktı, sürücüler güncel herşey güncel yani. MSI Katana 17 B12VFK-082XTR laptop kullanıyorum. intelin sitesinde 100 dereceye geldiğinde vs. işlemci kendine reset vs. atacabileceğini söylüyor, bilgsayara zarar verebilir vs. diyor. benim aldığım değerde 90larda idi yani yakın değerlerdi bu duruma sebep olmuş olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı