i7 4790 Mac OS X Kurulumu

SunSky

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar uzun süredir bu forumdan yardım alarak yapmaya çalıştığım fakat beceremediğim bir konuyu artık destek isteğine dökmeye karar verdim.
İlk baştan söyleyeyim lütfen madem bir şey bilmiyorsun geçme, yapma, etme gibi yorumlarda bulunmayınız, denemeden öğrenmek mümkün değildir zaten.
Şimdi arkadaşlar ben bilgisayara Niresh ileydi sanırım tam hatırlayamıyorum, Mac'i kurdum, açıldı iyi hoş ancak ne ses kartı ne ethernet kartı ne de ekran kartı sürücüsünü kurmayı beceremedim, ilk kurduğum zaman internet olmuyordu, zar zor zorlayarak internet bağlantısını oluşturdum, sonra ses kartı silindi sanırsam ses gelmemeye başladı ve ses kartı bağlı değilmiş gibi davranmaya başladı bilgisayar. Ve de ekran her zaman driver'sız olduğunu belli ediyordu gerek çözünürlüğü gerekse kasması ile. Kısacası hiç bir şeyini kuramadım, 2 sefer denememe rağmen hala Windows'a mahkumum.
Sizlerden ricam bana kısa bir rehberde bulunurmusunuz ?, her şeyi tek tek yazın demiyorum örneğin driver kurmak için şunu, interneti açmak için bunu oku diyerek link de verebilirsiniz. Ancak bilgisayarıma uygun driver'ların (mac 'de kext diye geçiyormuş sanırım) linklerini verirseniz sevinirim çünkü ben bulamıyorum her ne kadar arasam da.

Bilgisayarımın özellikleri :
qwe.PNG
sad.PNG
asd.PNG

Şimdiden teşekkürler. :)

Mac başlığı altındaki konuları okuyup kext nasıl yüklenir, Hackintosh nasıl kurulur vs fikir sahibi olabilirsin. Ayrıca aşağıdaki videoyu izlemende faydalı olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mac başlığı altındaki konuları okuyup kext nasıl yüklenir, Hackintosh nasıl kurulur vs fikir sahibi olabilirsin. Ayrıca aşağıdaki videoyu izlemende faydalı olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkürler peki bir soru sormam mümkünse acaba benim ekran kartımı destekliyormu hackintosh ? // ek olarak hangi sürümü kurmalıyım yosemite mi el capitan mı, fark eder mi sürücüleri kurarken örneğin el capitanda çalışan bir sürücünün yosemitede çalışmama ihtimali gibi bir şey var mı ?

El Capitan deneyebilirsin. Grafik kartını tanıtabilirsin kanaatindeyim. Sürücülerin çalışıp çalışmayacağını denemen lazım.

Aynı sistemi kullanan ve buraya gelmiş olanlar için son durumu paylaşayım;
1. El Capitan sürümünü flash üzerine yazarak kurulumu yaptım, montezuma'nın konusu aşırı derecede yardımcı oldu çok sağolsun her şeyi anlatmış konuda. Bios ayarlarının tümü yapılabiliyor sistemde.

// Ufak bir not olarak kurulum sırasında internet bağlantısı kısmında Ethernet kartı ile bağlan gibi bir seçenek vardı, mac setupunda o kısımda internete bağlanma gibi olan seçeneği seçmediğim takdirde sistem yeniden başlıyor ve kurulum başa sarıyordu, eğer sizde de oluyorsa orada bunu deneyebilirsiniz ama ne olur ne olmaz bilemiyorum.

2. İlk geçtiğim sırada görüntü niresh ile kurulan MAC'e göre daha büyük ve daha kaliteliydi bu da ekran kartının hafiften daha performanslı kullanıldığını gösterdi. Ancak tam olarak değil buraya geleceğiz tekrar.

3. Kurulumdan sonra İnternet bağlantısı yoktu, ek klasörler ile gelen kext'i kurdum rebootladım sorunsuz çalıştı.

4. Ancak ekran kartı ve ses kartı kextleri hala çalışmıyordu, öncelikle ses kartını zorlamaya karar verdim, şu elmamsı programda(adını hatırlayamadım) bulunan çoğu audio kextini denememe rağmen sorun çözülmedi, ses getiremedim bilgisayara.

5. Ekran kartı da çeyrek performans veriyordu kextsiz olduğu için hem oyun oynatmıyor, hem de tarayıcı ve mac'in şu windows'un Metro sayfasına benzeyen sayfasında titremeler ve kasmalar oluyordu, özellikle Chrome tarayıcısını kullandığımda farkı fark ettim. Chrome kullanılamaz derecede titreme ve donma gösteriyordu.

6. Son olarak malesef bu konudan sonra ceza yemişim forumda cevap yazamadığım veyahut konu açamadığım için elim kolum bağlandı, ben de benim eski dostum cd kabımı hafiften araladım ve tekrardan Windows 8.1 'e geçiş yaptım. Kısacası sistemde kextleri doğru bir şekilde kurarsanız muazzam güzellikte bir işletim sistemi ama benim gibi kuramaz, ön hazırlık yapmadan geçerseniz rezalet.

Tekrardan teşekkürler.

Hocam o driver'i kurmaya çalıştım zaten sanırım, olmuyor, müsait olan varsa yukarıda fotoğraflarını attığım sisteme göre benim ihtiyacım olan driverleri falan atabilirmi lütfen? tekrar geçmek istiyorum, sebepsizce MAC kullanma isteği var içimde ama işte dediğim gibi driverler sıkıntı çıkartıyor :/

Hangi driver? Grafik? Yukarıda rehber paylaştım onu uygula:
AMD/ATI Grafik Kartı Tanıtma Rehberi

Hocam kusura bakmayın ama mac'de driverler hakkında pek bilgim yok, bu rehberin hangi kısmını denemem gerekiyor, hangi seriyi falan, bir de geçer geçmez network kartı driveri eksik oluyor sistemde, onu çözeyim diye bir şeyler kuruyorum, bu sefer de ses kartı driver'i gidiyor, bir de ek olarak sormak istediğim ufak bir ayrıntı var, ses kartı driveri kuruluyken mikrofondan konuştuklarımı duyuyorum, yani windows'daki Dinle olayını sınırsız yapıyor, kapatamıyorum, bunun dışında bir problemim yok, kısaca özetlemek gerekirse ;
  • Ekran kartı için hangi seriyi uygulamam gerek, kesin sonuç alırmıyım ?
  • Ses Kartı İçin VooDoo kursam da olmuyor ?
Bu kadar.

200 serisi olan konu başlığını deneyeceksin.
VoodooHDA'ın farklı versiyonları ile dene.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı