i7 4790K sistememe Özel sıvı soğutma sistemi tavsiyesi

Melih Seçgin

Hectopat
Yer
Muratpaşa/ANTALYA
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Arkadaşlar yavaştan topladığım PC'ye Corsair H110 almayı düşünüyorum. Fakat özel yapım sıvı soğutma sistemlerinin görüntüsü de ayrı bir hava katıyor kasaya. Sizden istediğim almam gereken parçalar, tavsiye ettiğiniz ürünler vede değerli tecrübeleriniz. Sistemim Şubat ayı sonunda hazır olacak ve şu şekilde:
Anakart : MSI z97 Gaming 9 ACK (Alındı)
İşlemci : İ7 4790K (Alındı)
Ekran Kartı: MSI GTX970 Gaming 4g (Bir kaç gün içerisinde alınacak)
Ramler : G.Skill TridentX 16GB 2400Mhz CL10 dual kit(1 hafta içerisinde alınacak)
Güç Kaynağı : Corsair cx600m 600W 80+ bronz (1 hafta içerisinde alınacak)
Sabit Disk: WD Black 1TB
SSD: Samsung 840 EVO 250GB
Kasa : Corsair Obsidian 750D (tam emin değilim kasa konusunda)
Monitör : Asus vg248qe (Alındı)
Yorumlarınız için teşekkür ederim hepinize mavi ekransız günler.

Bütçe belirtmeyi unutmuşum, bütçem H110 fiyatıdır yani 450 TL sularında eğer çok üzerine çıkarsa H110 alırım ama 50-60 TL üzerinde olursa yani 500 TL gibi bir rakam olursa özel yapmayı düşünüyorum.

@BilgisayarKurdu yorumlarını bekliyorum üstat.

Radyatör, rakor, boru, cpu blok, pompa lazım. Türkiye'den temin etmek zor ama imkansız değil custom sıvı soğutma düşünüyorsan birde ekran kartına block alman lazım görüntü açısından daha iyi olur. Bence sadece işlemci için düşünüyorsan 500TL ye toplanır.

Ekran kartına takmak için mevcut soğutucuyu tamamen diskalifiye mi ediyoruz yoksa birlikte kullanılabiliyor mu?
Ekran kartına özel bir soğutma sistemi takacaksanız elbette var olan hava soğutma bloğunu tamamen kaldırıyorsunuz ve ekran kartına uygun su soğutma aparatlarını takıyorsun.
Ancak olaya ekran kartını sokarsan yurt içinden temin edemezsin bunu.
Türkiye'de bu imkan neredeyse yok.

Yurt dışı kaynaklı sitelerden sipariş verip ilgili parçaları getirmen gerekir.
Tak-Çalıştır biçiminde gelemeyeceği için montajını da düzgün bir biçimde senin yapman gerekir.

Özellikle de özel sıvı soğutma sistemleri konusunda @er36po 'nun sana büyük yardımı dokunacaktır.
O sisteme de iyi bir özel sıvı soğutma yakışır hani.

Yinede zahmetli, tecrübe ve maddiyat gerektiren bir olaydır. @er36po özel sıvı soğutmalar konusunda emin ol benden çok daha tecrübeli.
Siparişi ise AliExpress'in güvenilir satıcıları veya Amazon gibi yerlerden verebilirsin ancak 500TL 220 dolar ediyor şuan. 100 doları geçtiğin zaman gümrükte de sıkıntılar yaşayabilirsin.
Ya parça parça getirteceksin, ya da satıcı ile anlaşıp fiyatı düşük göstermesini sağlayacaksınız.
Biraz uğraşmanız gerekecek :)

@BilgisayarKurdu Verdiği bilgiler için teşekkür ederim. Bir yorumda okumuştum sanırım Amazon 75$ üstü alışverişler için gümrükte sıkıntı çıkmaması için gerekli tutarı alıyormuş zaten. (Tam emin değilim böyle bişeyin olup olmadığından)
Sizce Overclock yapmalı mıyım? Yaparsam kaç Ghz'leri görebilirim?

@BilgisayarKurdu Verdiği bilgiler için teşekkür ederim. Bir yorumda okumuştum sanırım Amazon 75$ üstü alışverişler için gümrükte sıkıntı çıkmaması için gerekli tutarı alıyormuş zaten. (Tam emin değilim böyle bişeyin olup olmadığından)
Sizce Overclock yapmalı mıyım? Yaparsam kaç Ghz'leri görebilirim?

Gerilim arttırmadan 4.6Ghz oluyor. Sistemimiz yakın gaming 7 ve 4790K kullanıyorum gerilim arttırmadan son sınır bence 4.6 test yapıyorum h100 ile yükte 60-65 arası geziniyor. Finaller bitsin 2 hafta içinde paylaşırım.

Paylaştığınızda beni de etiketlerseniz sevinirim. Ben gerilim artırarak yapmak istiyorum, şimdi custom sıvı soğutma yaptığımızda O.C yapmazsak soğutmaya hakaret sayılır :)

Paylaştığınızda beni de etiketlerseniz sevinirim. Ben gerilim artırarak yapmak istiyorum, şimdi custom sıvı soğutma yaptığımızda O.C yapmazsak soğutmaya hakaret sayılır :)

Etiketlerim ancak biraz yoğunum gecikirsem kusura bakma. Sınavlar biraz zor geçiyor birde eve gitmem lazım yolculuk var kasayı eve götürmek zor oluyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı