Çözüldü i7 6700HQ ve GTX 960M laptop donma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DemonicExplode

Decapat
Bilgisayarımda herhangi bir güncelleme yapılmamışken bir anda donuyor. oyun ortasında 5-10 dakika zorunlu mola verip AFK kalmalar falan birden kontrol edilemez bir hal alıyor ve minimum olarak beş dakika keyif yapıyor gibi bir durum söz konusu. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

Sistem Özellikleri;
  • Intel Core i7-6700HQ 2.60GHz
  • 16 GB RAM
  • Nvidia GeForce GTX 960M
  • İşletim Sistemi: Windows 10 Home Single Language 64bit
  • 240 GB HDD

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne tür bir donma yaşıyorsunuz?
İşlemci saat hızı mı düşüyor?

Oyun içindeyken MSI Afterburner programı ile takip ederseniz daha net bir çözüm bulabilirsiniz.

İşlemci, ekran kartı, ram gibi bileşenlerin kullanım oranlarını ve saat hızlarını bi süre gözlemledim her hangi bir düşüş söz konusu olmadı sanırım anormal olan durum sıcaklık değerleriydi işlemci değeri 75 ile 85 derece ekran kartı ise 60-75 derece arasındaydı. Bilgisayarımın BIOS güncelleştirmesini de yakın zamanda yaptım.Benim şüphelendiğim konu ise bir süre önce HDD değişimi yapılmıştı yaşanan bu Windows donmaları bu yüzden olabilir diye düşünüyorum öncesinde böyle bir problem yaşamamıştım.

Tavsiyeniz üzerine HDTune programını indirip taramayı gerçekleştirdim.Error Scan bölümünde bir problem gözükmüyor ancak Health bölümünde iki ayrı problemli bölüm bulunmakta.Health bölümünde ki "Retired Block Count" sütununun açıklamasında 42 bloğun "Retired" durumda olduğu ve hasar görmüş blokların bulunduğu yazıyor fazladan bir ekran görüntüsü olmasın diye ayrıca yazdım.

Dosya Ekleri

• Health.png
    Health.png
    22,9 KB · Görüntüleme: 54
  • Error Scan.png
    Error Scan.png
    16,2 KB · Görüntüleme: 63
Farklı ve sağlam bir HDD veya SSD ile sistemi test eder misin ?
Maalesef farklı ve sağlam bir HDD veya SSD'ye sahip değilim. :(
Güncelleme yapmamışsınız, Bence yapmalısınız.
Şu anda güncellenmemiş bir driver mevcut değil bilgisayarımda,yapmadığım tek güncelleme Windows 1903 sürüm güncellemesi. Önceden herhangi bir Windows güncellemesi yapılmadığı takdirde yaşıyordum bu sorunu ancak şu an durum güncelleme olayını aştı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı