İ7 6700K sistem oyunlarda resetleme sorunu

Aljosha

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar 3-4 gün önce yeni aldığım sistemi montaj yaptım. Sistem:
  • 6700k İşlemci
  • MSİ Z170A Gaming M7 Anakart
  • Gskill TridentZ 3200 Mhz CL 15 RAM
  • Gigabyte Sumo Y 700 Watt Kasa
  • Hyper 212 EVO İşlemci Soğutucu
  • GTX 760 Ekran kartı ( GTX 1080'le değişecek)
Gelelim soruna. Öncelikle işlemci soğutucudan dolayı kasa kapağı zar zor kapanmıştı. Ve sıcaklıkları kontrol edince normalde 30C olan işlemcinin 40C olduğunu gördüm. Hemen sistemi kapattım ve kasayı açtığımda soğutucunun bakır boru bitişlerinden 2 tanesinin büküldüğünü gördüm. Ama diğerleri sağlamdı. Sonra kasa kapağındaki fanı söküp sistemi tekrara açtım. Ve yine 31-32C'ydi ardından Aida64'ten stress testi yaptım. 30 dk filan tekrara baktığımda işlemci sıcaklığı Max:67C'yi görmüştü. Ve biraz olsun rahatladım. Sizce işlemciye bir şey olmuş mudur? Yani soğutucu yerinden filan oynamış mıdır?
Ondan sonra test etmek için AC4 Black Flag indirdim. Oyuna girdim her şey normal işlemci sıcaklıkları normal ama ekran kartı sıcaklığı 70C'yi geçince PC kendini yeniden başlatıyor.
Bir kere daha denedim. Yine 70C'yi geçince yeniden başlattı. Bir de ekran kartı fanları stabil değil. Yani 3000Rpm'de oluyor. 1900Rpm'de oluyor. Ekran kartının PSU 8 pin güç kablosu yerinden çıkacak gibi oluyordu. Sizce sorun bundan olabilir mi? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Sizce işlemciye bir şey olmuş mudur? Yani soğutucu yerinden filan oynamış mıdır?

Hyper 212 EVO'nun montaj sistemi sağlam. Bu bağlamda bir sorun olacağını sanmıyorum.

Ondan sonra test etmek için AC4 Black Flag indirdim. Oyuna girdim her şey normal işlemci sıcaklıkları normal ama ekran kartı sıcaklığı 70C'yi geçince PC kendini yeniden başlatıyor.

760, eğer aldığından beri temizlemediysen tozlanmış olabilir. Ayrıca termal macununu da yenilemeni öneririm. PCIe güç kablosunu da sağlam tak.

Sorunu çözdüm. PCI-e kablosunu sağlam takınca sorun çözüldü. Fakat Ekran kartı fan hızı %60'ı geçince fan devri yani RPM 3000'den aniden 2000'e düşüyor. Sonra geri çıkıyor, ve tekrar iniyor. Böyle devam ediyor. Sizce bu ekran kartı için bir sorun olur mu? Veya bunu BIOS'tan kapatmanın bir yolu var mı? @Recep Baltaş

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı