i7 7700HQ laptop mavi ekran ve performans problemi

omerfkaya

Hectopat
Daha fazla  
İki gündür art arda iki farklı mavi ekran hatası aldım. İlk önce SYSTEM_THREAD_NOT_HANDLED hatasını ardından da VIDEO_TDR_FAILURE hatasını aldım. 6-7 ay kadar öncesinde de yine mavi ekran hatası yüzünden servise göndermiştim fakat yine oldu. Hataların fotoğraflarını ekledim.
İkinci sorunum ise daha önce yaşamadığım bir durum. Birkaç gün önce bilgisayara kendim bellek ile format attım. Formattan sonra ilk iş sürücüleri de yükledim. Fakat oyunlarımı yüklediğimde aşırı bir kasma ya da takılma sorunu yaşadım. Denediğim oyunlar CS:GO (Ara ara takılma/ani FPS düşüşü), Hearts of İron 4 ve Europa Universalis 4 (Ani FPS düşüşü ve aşırı kasma). Bu sorunların mavi ekranla bağlantısı var mıdır bilmiyorum daha önce yaşamamıştım. Laptobumun modeli Asus GL553VD.
Sistemim:
  • Intel Core i7 7700HQ 2.8GHz
  • 16 GB RAM (2*8) DDR4 2133MHz
  • Intel HD Graphics 630 ve Nvidia GeForce GTX1050 4 GB
  • 1TB + 128 GB SSD

Bu da Minidump dosyası: Minidump Dosyaları.rar

20180330_165610-min.jpg

20181206_183716-min (1).jpg

Windows dosyaları zarar görmüş belli, kurduğun windowsla oynanmış olabilir, tavsiyem el değmemiş orijinal windows ile tekrar format atmalısın ve driver boster programı ile driverleri kurmalısın.

Windows dosyaları zarar görmüş belli, kurduğun windowsla oynanmış olabilir, tavsiyem el değmemiş orijinal windows ile tekrar format atmalısın ve driver boster programı ile driverleri kurmalısın.
Driver Booster ile kurmamalısın. Cihazınızın üretici firması neyse onun resmi sitesinden sürücüleri indirebilirsiniz.

Temiz orjinal Windows kurulumu yaptım, driver booster ile güncelleme yaptım. Fakat birkaç dakika arayla iki kere mavi ekran hatası aldım. BlueScreenView ile görüntüsünü koyuyorum. iki hataya da aynı dosyalar sebep olmuş o yüzden bir tanesini koydum.
Oyunda ki kasma da aynı şekilde devam ediyor.
mavi ekran.png

Şu bilgileri de eklemek istedim, Product Name ksımında Windows Operating System yazıyor. Bunlar da bu iki hatanın Minidump dosyası:
Minidump dosyaları 2.rar
Bilgisayarın garantisi hala geçerli, gönderebilirim ama önceki gönderişimden sonra yine aynı olay devam ettiği için sorunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum.

Son düzenleme:
Drive Booster ile kur hiçbir şey olmaz denendi, sorun yok.
Her ne kadar çok kullanıcısı olsa da, Driver Booster'ın yanlış sürücü kurabilme potansiyeli var, düşük bir ihtimal de olsa.

Ayrıca sizde sorun çıkmadı diye kimsede sorun çıkmayacak anlamına da gelmez.

En sağlıklısı, sistem üreticisine ait yazılımları üreticinin kendi sitesinden kurmaktır. AMD, NVIDIA, Intel, ses kartı vb. sürücüler ise o donanımın üreticisinin kendi sitesinden kurmaktır.

Driver Booster kullanıp da sorun yaşamayan öyle az da değil. Forumda biraz araştırmayla bulabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı