i7 8700K ve GTX 1080 Sistem Birden Kapanıyor

ProBurak

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Sorunum şöyle: Oyun oynarken bir süre sonra bilgisayarım birden kapanıyor ve daha sonra açılıyor. Ama bu olay oyunu açtıktan sonra 5-10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleşmiyor. Süresi değişkenlik gösteriyor; herhangi bir oyunu açtığımdan bu yana 30 dakika sonra da kapandığı oldu, 2 saat sonra da kapandığı oldu. Şu ana kadar 3 oyunda bu sorunu yaşadım, bu yüzden oyun kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bir de oyun dışında bir kere MSI Afterburner'ın OC Scanner özelliğinden sonra ekran kartının frekansını test ederken kapanmıştı. Bunu programın stabil overclock yapamamasına yormuştum fakat sanırım böyle değil.

Sistem Özelliklerim:
  • i7 8700K
  • Asus Prime Z370-A anakart
  • Asus GTX 1080 Strix
  • Cooler Master Masterliquid Pro 240 işlemci soğutucusu
  • Cooler Master G650M 80+ Bronze 650 Watt güç kaynağı
Bilgisayarın kapanmasına sebebiyet verecek durumları düşünsem de geçerli olabilecek bir neden bulamadım. En son yaptığım sıcaklık takibinden bu yana ısınma ile ilgili bir sorunum olduğunu düşünmüyorum. Güç kaynağı sistemi besleyebilecek bir güçte ve çok sistem istemeyen The Witcher'ın ilk oyununda bile bir kere bu sorunu yaşadım. Çok çok sık olmuyor ancak sıklığı artmaya başladı. Voltaj dalgalanmasından dolayı olduğunu düşünmüyorum çünkü UPS kullanıyorum. Aklıma pek bir şey gelmiyor açıkçası. Sizce sorunun kaynağı ne olabilir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS sürümünüz güncel mi ?
Overclock yaptınız mı ?
BIOS güncel ve XMP hariç bir ayarla oynamadım. Overclock yapmadım. Biraz araştırmam sonucu Windows olay günlüğü üzerinden son olayları kontrol ettiğimde bilgisayarda Kernel-Power 41 (63) denilen hatayı aldığımı fark ettim. Bu hata bilgisayarın kapanıp açılmasına sebep oluyormuş.

Windows disk birleştirme ve sürücüleri en iyi duruma getir araçlarını kullanarak disk temizliği yaptım. The Witcher oyununda kapanması muhtemel yerde kapanmadı. Ancak kesin olarak çözüldü diyemiyorum. Biraz oynayıp bakacağım.

Son düzenleme:
İnternette biraz baktım, senin hatan bilgisayarın düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmadan kaynaklı verilen bir hata. Microsoft'un sitesinde bazı öneriler falan var, oraya bir bak.

HWMonitör açıp stres testi yap test boyunca sıcaklık değerlerini gözle sıcaklıktan kapanır genelde bilgisayar. Kapandığı anda sıcaklığı yakalamaya çalış eğer onunla alakalı değilse PSU problem gibi gelir bana

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı