i7 9700K için hangi ekran kartı alınmalı?

iKayraOnur

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Antalya
Daha fazla  
Merhaba, geçenlerde i7 9700K işlemcimin RTX serisini destekleyip desteklemeyeceği hakkında bir konu açmıştım ama geç saatte açtığım için az kişi cevap verebilmişti. Şu an daha aktif olunduğu için daha fazlanın fikrini alabilirim.

Öncelikle, bir RTX kart almak istiyorum. Fiyatı, ürünün hakkını verdikten sonra çok önemli değil ama 70-80k olmasın ve beni uzun süre götürsün, çoğu RTX destekli oyunu sorunsuz oynayabileyim. RTX 2000 serisi bile Cyberpunk'ta 50-6 0FPS oynatıyordu diye hatırlıyorum, tabii çok büyük de beklentilerim yok ama demek istediğimi anladınız. Ek olarak markaların farkları neler onları merak ettim, MSI'ın 4/1 fiyatına Zotac'ın kartı var mesela, Gigabyte'dan da daha pahalı kartlar var. Hangi seriyi hangi firma daha iyi üretiyor, neye göre tercih etmeliyim bilgilendirirseniz çok iyi olur. Ayrıca bit denen olay neyi etkiliyor onu da merak ettim. Teşekkürler.

1. orta sınıf - NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti veya RTX 3060: Bu ekran kartları, oyunlar ve genel kullanım için yeterince güçlüdür ve i7-9700K ile iyi bir performans sergiler.
2. orta üst sınıf - NVIDIA GeForce RTX 3070 veya AMD Radeon RX 6700 XT: Daha yüksek performans gereksinimlerine sahipseniz, bu ekran kartları sizi memnun edecektir. Yüksek çözünürlükte oyunlar ve grafik yoğun işler için idealdirler.
3. üst sınıf - NVIDIA GeForce RTX 3080 veya RTX 3090: Bu ekran kartları, en yüksek performansı ve Ray Tracing özelliklerini sunarlar. Profesyonel işler veya yüksek çözünürlükte oyunlar için idealdirler, ancak aynı zamanda daha yüksek fiyat etiketine sahiptirler.

Ekran kartı seçerken ayrıca güç kaynağınızın bu ekran kartını destekleyip desteklemediğini de kontrol etmelisiniz.

1. orta sınıf - NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti veya RTX 3060: Bu ekran kartları, oyunlar ve genel kullanım için yeterince güçlüdür ve i7-9700K ile iyi bir performans sergiler.
2. orta üst sınıf - NVIDIA GeForce RTX 3070 veya AMD Radeon RX 6700 XT: Daha yüksek performans gereksinimlerine sahipseniz, bu ekran kartları sizi memnun edecektir. Yüksek çözünürlükte oyunlar ve grafik yoğun işler için idealdirler.
3. üst sınıf - NVIDIA GeForce RTX 3080 veya RTX 3090: Bu ekran kartları, en yüksek performansı ve Ray Tracing özelliklerini sunarlar. Profesyonel işler veya yüksek çözünürlükte oyunlar için idealdirler, ancak aynı zamanda daha yüksek fiyat etiketine sahiptirler.

Ekran kartı seçerken ayrıca güç kaynağınızın bu ekran kartını destekleyip desteklemediğini de kontrol etmelisiniz.
Hocam RTX4000 serisi hakkında düşünceleriniz neler? Ayrıca hangi markaların ürünlerini önerirsiniz? Arada ciddi bir fiyat farkı var çünkü, ürünü aldıktan 1 ay sonra mağdur olmak da istemiyorum.

Merhaba, geçenlerde i7 9700K işlemcimin RTX serisini destekleyip desteklemeyeceği hakkında bir konu açmıştım ama geç saatte açtığım için az kişi cevap verebilmişti. Şu an daha aktif olunduğu için daha fazlanın fikrini alabilirim.

Öncelikle, bir RTX kart almak istiyorum. Fiyatı, ürünün hakkını verdikten sonra çok önemli değil ama 70-80k olmasın ve beni uzun süre götürsün, çoğu RTX destekli oyunu sorunsuz oynayabileyim. RTX 2000 serisi bile Cyberpunk'ta 50-6 0FPS oynatıyordu diye hatırlıyorum, tabii çok büyük de beklentilerim yok ama demek istediğimi anladınız. Ek olarak markaların farkları neler onları merak ettim, MSI'ın 4/1 fiyatına Zotac'ın kartı var mesela, Gigabyte'dan da daha pahalı kartlar var. Hangi seriyi hangi firma daha iyi üretiyor, neye göre tercih etmeliyim bilgilendirirseniz çok iyi olur. Ayrıca bit denen olay neyi etkiliyor onu da merak ettim. Teşekkürler.
Hocam bütçeniz nedir? Eğer fazla ise 9700K'da kalmanın mantığı yok çünkü. 9700k taş çatlasa 3060 ti besler 1080p'de.

Hocam bütçeniz nedir? Eğer fazla ise 9700K'da kalmanın mantığı yok çünkü. 9700k taş çatlasa 3060 ti besler 1080p'de.
Hocam kesin bir sayı yok ortada ama uçmasa yeter. İşlemci yetersiz diyorsanız hakkını verecek uygun fiyatlı bir işlemciye yönelebilirim. Ne kadar ekonomik ve iyi olursa o kadar iyi.

Hocam RTX4000 serisi hakkında düşünceleriniz neler? Ayrıca hangi markaların ürünlerini önerirsiniz? Arada ciddi bir fiyat farkı var çünkü, ürünü aldıktan 1 ay sonra mağdur olmak da istemiyorum.

i7-9700K işlemcisi RTX 4000 serisi ekran kartlarıyla kullanılabilir. İşlemci ve ekran kartları, anakartınızın uyumlu olduğu ve güç kaynağınızın gereksinimlerini karşıladığı sürece birlikte çalışabilirler. Ama yeterli soğutmanız yoksa ısınabilirler marka olarak da ASUS ve MSI öneririm pişman olmak istemiyorsanız.

i7-9700K işlemcisi RTX 4000 serisi ekran kartlarıyla kullanılabilir. İşlemci ve ekran kartları, anakartınızın uyumlu olduğu ve güç kaynağınızın gereksinimlerini karşıladığı sürece birlikte çalışabilirler. Ama yeterli soğutmanız yoksa ısınabilirler marka olarak da ASUS ve MSI öneririm pişman olmak istemiyorsanız.
Soğutmam hakkında net bir bilgim yok hocam, şuan bilgisayar boştayken ekran kartım 45 derece, eğer yanlış yerden bakmadıysam işlemcim 77 derece. Kasam 3 önden 1 arkadan fanlı.

Eğer işlemcim çok zorlanmazsa, ileride sorun çıkartmaz diyorsanız benim için çok daha iyi olur RTX 4000 serisine yönelmek.

1692553782574.png

1692553853892.png

Ha bir de mesela niye iki kart arasında ufak bir fiyat farkı var? Örnek olarak attım bu ürünleri.

RTX 2070 ile 9700KF kullanıyorum. 1080P'de gayet iyi besliyor. İmkanım olsa RTX 4060 TI veya ikinci el RTX 3080 almayı düşünüyorum 1080P çözünürlük için. Yoğun BF 2042 oynuyorum. En düşük ayarlarda ekran kartım 100-130 FPS alıyorum bu oyunda. High ayarlarda 144 HZ monitörümde 144 FPS civarı FPS alacak kart almayı düşünüyorum.

Hocam mesela aynı özelliklere sahip ASUS ve MSI ürünleri 2-3 kat daha pahalı. Bunun yorumları da fena değil. Arada ne gibi farklar var genel olarak?

Konu tuhaf bir hal almış. Olaya el atmak gerekirse.

İlk olarak ASUS, MSI, EVGA ve Gigabyte vb. şirketlerin kendi ekran kartı modelleri arasında seviye klasmanı vardır "ROG, Suprim X, TUF, Gaming X ve eagle vb." ilk olarak bunlar arasında elbette bir fark var ama bu fark karttan daha fazla FPS sağlamıyor aslında, tek farkları soğutma blokları ve fan yapısı. İçlerindeki GPU aynı.

i7 9700K kullanıcısısın. 1080p tarafında 3070 ve üstüne kesinlikle bulaşma derim hatta o bile fazla denilebilir. 3060-4060-3060 TI-4060 Ti NVIDIA tarafında senin işlemcin ile ikili olabilecek en yeni ve performanslı kartlar, AMD tarafında RX6600-7600 işini görür. Bu kartlardan daha yüksek GPU gücü ciddi darboğaz yapacaktır ve ciddi performans düşüşleri yaşamanı sağlar.

Evet doğru, aslında teorik olarak bu sistem ile RTX 4090 bile kullanabilirsin ama hem ekran kartı ve işlemci arasındaki denge uçurum olacağı gibi korkunç derecede kötü bir verim alabilirsin. Buradaki amaç olabilecek en az darboğaz ile işlemcin ile en az sıkıntı çıkaracak GPU modelini seçmek.

Bu işlemci 3060-6600 gibi kartlar rahatlıkla kullanılabilir ama ufak bir darboğaz ile RX7600-4060 Ti gibi yeni nesil ve güçlü GPU modellerine yönelmek uzun vadede daha mantıklı olur.

@NNUE @iKayraOnur

Geri
Yukarı