Çözüldü i9-13900K - RTX 4080 sistem oyunlarda aniden kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BlitzAuba

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GIGABYTE Z790 AERO G 7600MHz(OC)
Intel Core i9 13900K
GIGABYTE GeForce RTX 4080 GAMING OC 16GB GDDR6X 256 Bit
GSKILL 32GB (2x16GB) Trident Z5 7600MHz CL36 DDR5 1.4V
SAMSUNG 2+1 TB 990 Pro NVMe 2.0 M.2
Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200rpm
CORSAIR iCUE H170i ELITE CAPELLIX 420mm
Cooler Master MWE V2 1250W 80+ Gold
Cooler Master HAF 700
Alienware 27" 240Hz 1ms Nano IPS QHD G-Sync
MSI 32" OPTIX 165Hz VA FreeSync
Samsung Odyssey G5 27" 144Hz 1ms QHD VA
Merhaba. i9 13900K, Gigabyte 4080 Gaming OC, Z790 Aero g anakartlı, 2 TB 990 Pro ve 32 GB G.Skill Trident-Z 5 7600MHz CL36 DDR5 RAM'e sahip bir bilgisayarım var. İşletim sistemin Windows 11 Pro. Problemim şu ki zaman zaman farklı farklı mavi ekran hataları veya oynadığım oyunları bir anda kapanıp masaüstüne dönmem gibi hatalar alıyorum.

Örneğin Cyberpunk oynuyorum 2K, Full ayarlarda. En ufak bir kasma veya donma yokken, tüm değerler normal gözüküyorken oyun bir anda kapanıyor, masaüstüne dönüyor. Olay görüntüleyicisi'ne giriyorum, herhangi bir hata gözükmüyor. Aynı şey Forza Horizon 5'te de başıma geliyor. Diyorum herhalde sistemde bir sorun var, AIDA64 Extreme ile teste sokayım diyorum, tüm bileşenlere ayrı ayrı test yapıyorum. Bazen hiçbir problem çıkmıyor, bazen de bir bileşene test yaparken kmode expection not handled (ve bunun gibi farklı farklı hatalar) diyerek mavi ekran veriyor. Tüm bileşenlere beraber test yapayım diyorum, bu sefer hardware failure detected hatası veriyor. Ben bunun içinden çıkamadım. Bu cihazda nasıl bir problem olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim çünkü bayağı yordu artık beni bu durum...

Ek: Sistemde Corsair iCUE H170i Elite Capellix 420mm soğutucu kullanıyorum. Ayrıca Cooler Master MWE V2 1250W 80+ Gold PSU Var.

Ekleme: Az önce tuhaf bir şey oldu. Yine aynı şekilde PC mavi ekran verdi, hatayı göremedim ancak yan mönitörde renklerde tuhaf bir değişiklik oldu. Fazla konstrastlı gibi bir görüntü. Ekran kartı testlerinde bir problem çıkmadı bu zamana kadar onu da eklemek isterim.

Son düzenleme:
Çözüm
Öncelikle W11'in hala büyük bir baş belası olduğunu söylemek lazım. Ortada bir sorun olduğu için ben güncel, editsiz bir Windows 10'u test etmek için yüklerdim. Fakat yazdığınız bir anda masaüstüne düşme, mavi ekranlar çoğu zaman RAM'den dolayı oluyor. Ben hep onlarda buldum sorunu.

XMP açtığınız zaman 7600 CL36 da çalışıyor olabilir fakat Intel bu hızla birlikte çalışacağının garantisini vermiyor diye biliyorum. Sweet Spot 6000 MHz olarak görülüyor.

- En basit test; XMP kapatarak (evet çok ciddi bir FPS vs düşüşü olacaktır ama mavi ekran, oyundan atma testi yapıyoruz değil mi?) dener misiniz?

- Baktınız bu ara hata vs gelmiyor. Sorun belli olmuş olur. BIOS güncelledikten sonra tekrar Restore Defaults yapın ve XMP açıp RAM hızını 6000 MHz'e düşürün. Bir süre öyle test etin. Memtest86 ya da TM5 Anta Config vs de kullanabilirsiniz. Sorun yoksa aşağıda verdiğim guidelar kullanarak RAM OC çukuruna düşebilirsiniz.

Öncelikle birkaç soru daha sorucam hocam.

- İkinci rami takınca biosa bile giremiyor musunuz yoksa mavi ekran gibi windows hataları mı veriyor?
- Ramlerin takılması gereken slotları anakart kullanım klavuzundaki gibi mi yaptınız? yoksa rastgele mi taktınız?
Tek ram ile Pc açılıyor İkinci aynı Ram 1-3 yada 2-4 1-2 veya3-4 hepsini denedim açılmıyor ANakart üzerinde DRAM ışığı yanıyor kesinlikle Pc açılmıyor Biosa bile girmiyor.
Rastgele yapmadım. Hatta anakart Asus Rog Strix Z790-A Gaming WiFi 7800MHz (OC) DDR5 Soket 1700 M.2 HDMI DP ATX Anakart bu

Tek ram ile Pc açılıyor İkinci aynı Ram 1-3 yada 2-4 1-2 veya3-4 hepsini denedim açılmıyor ANakart üzerinde DRAM ışığı yanıyor kesinlikle Pc açılmıyor Biosa bile girmiyor.
Rastgele yapmadım. Hatta anakart Asus Rog Strix Z790-A Gaming WiFi 7800MHz (OC) DDR5 Soket 1700 M.2 HDMI DP ATX Anakart bu
ram.jpg

Son düzenleme:
Tek RAM ile PC açılıyor İkinci aynı RAM 1-3 ya da 2-4 1-2 VEYA3-4 hepsini denedim açılmıyor ANakart üzerinde DRAM ışığı yanıyor kesinlikle PC açılmıyor BIOS'a bile girmiyor.
Rastgele yapmadım. Hatta anakart ASUS ROG STRIX Z790-A Gaming Wi-Fi 7800MHz (OC) DDR5 Soket 1700 M.2 HDMI DP ATX Anakart bu

Eki Görüntüle 1955071

Yapmışsınızdır ama yine de sorayım. BIOS güncellediniz mi?

Buna benzer olayı hiçbir yerde göremesem de 5800x3D'mde ben de 1 ay kadar önce yaşadım. 4133 CL19+ 3600 CL16 fakat 4'ü de b-die olan RAM'lerim 5600X ile 3733 CL14 olarak çalışırken bu işlemciye geçince çalışamaz hale geldi. CPU LED'i yanıyordu. Ben de gidip 3600 CL16 RAM'in SPD'sinde yazılı değerleri herhangi SPD koruma bir kilidi olmadığı için Patriot 4133 CL19 RAM'in üzerine yazdırdım. Teoride bilgisayar 4 RAM'i de G.Skill 3600 CL16 olarak görmeye başlamıştı ve PC açıldı. Yani ilk başta bir saçmalık ile XMP açmadığım/bios sıfırladığım halde yüksek hızdan ötürü PC açılmıyormuş bu ortaya çıktı. Bence bu bir BIOS sorunudur. SPD'den değerleri okuyabilir ama XMP açmadan neyin testinden geçemiyor anlamadım gitti. Sizin de 5600 ile uyanıyorsa ve tek tek 2 farklı 7200 MHz RAM'lerinizi denediğinizde çalıyor ama ikisini takınca çalışmıyorsa çıkamayacağı bir hızdan ötürü açılamıyor olabilir.

Sütten ağzınız yandığı için temkinli gidelim dersiniz diye anakartınızın destek listesi içinde yer alan şunu öneririm;

edit: G.Skill Trident Z5 RGB Siyah 32 GB (2x16) DDR5 6000 MHz CL30 F5-6000J3040F16GX2-TZ5RK Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Destek var mı aratmanız için seri No; 6000J3040F16GX2-TZ5RK

Yok ben riske girmeyi severim diyorsanız da şunu;

@Hakanarslan30 Mesajı anakart destek listenizde yer alan ram ile güncelledim hocam. İşin özü 6000 mhz'de olan en düşük CL rami önerdim. O da CL30 şimdilik.

Son düzenleme:
Yapmışsınızdır ama yine de sorayım. BIOS güncellediniz mi?

Buna benzer olayı hiçbir yerde göremesem de 5800x3D'mde ben de 1 ay kadar önce yaşadım. 4133 CL19+ 3600 CL16 fakat 4'ü de b-die olan RAM'lerim 5600X ile 3733 CL14 olarak çalışırken bu işlemciye geçince çalışamaz hale geldi. CPU LED'i yanıyordu. Ben de gidip 3600 CL16 RAM'in SPD'sinde yazılı değerleri herhangi SPD koruma bir kilidi olmadığı için Patriot 4133 CL19 RAM'in üzerine yazdırdım. Teoride bilgisayar 4 RAM'i de G.Skill 3600 CL16 olarak görmeye başlamıştı ve PC açıldı. Yani ilk başta bir saçmalık ile XMP açmadığım/bios sıfırladığım halde yüksek hızdan ötürü PC açılmıyormuş bu ortaya çıktı. Bence bu bir BIOS sorunudur. SPD'den değerleri okuyabilir ama XMP açmadan neyin testinden geçemiyor anlamadım gitti. Sizin de 5600 ile uyanıyorsa ve tek tek 2 farklı 7200 MHz RAM'lerinizi denediğinizde çalıyor ama ikisini takınca çalışmıyorsa çıkamayacağı bir hızdan ötürü açılamıyor olabilir.

Sütten ağzınız yandığı için temkinli gidelim dersiniz diye anakartınızın destek listesi içinde yer alan şunu öneririm;

Edit: Yanlış RAM. Düzeltiyorum

Yok ben riske girmeyi severim diyorsanız da şunu;

DDR5 bellek kullanmanın nihai sonucu biraz karmaşık olacaktır. DDR5, voltaj değişikliklerini kontrol eden Güç Yönetimi Entegre Devresi (PMIC) gibi yeni özellikler içerir. Bu, DDR5 modülünün enerji tüketimini yönetmesine ve anakart denetleyicisindeki yükü azaltmasına olanak tanır. DDR4 ile karşılaştırıldığında, DDR5 için nominal voltaj 1, 1V iken DDR4 için standart voltaj 1, 2V'dir. Ek olarak DDR4, XMP için genellikle 1, 35V voltaj kullanır ancak bazı durumlarda 1, 45V'a kadar çıkabilir. DDR5 için beklenen XMP voltajı 1, 25V'dur. DDR5'in bir başka yeni özelliği de önceki sürümün güncellenmiş bir sürümü olan XMP 3.0'ın tanıtılmasıdır. Profil sayısı 3'ten 5'e çıkarılarak sistemde ince ayar yapılmasına olanak sağlandı.

Böyle bir bilgiye ulaştım voltaj ile alakalı bir durum BIOS güncellemesini yaptılar mı bilmiyorum açıkça ama İlk aldığımda bu RAM'ler çalışıyordu Sonradan oyundan atmalar mavi ekran vermeye başladı. Anakart arızalı diye gönderdik Z790-H idi. Gerçekten arızalı çıktı firma bunu gönderdi anakartta bir sorun yok. Şimdi RAM sorun çıkarmaya başladı. ALtaki resimde uyumlu ramden bahsetmiş voltaj olarak. Sorun bundan olabilir mi?
pc uyumsuzluk ram.png
ramr.png

DDR5 bellek kullanmanın nihai sonucu biraz karmaşık olacaktır. DDR5, voltaj değişikliklerini kontrol eden güç yönetimi entegre devresi (pmıc) gibi yeni özellikler içerir. Bu, DDR5 modülünün enerji tüketimini yönetmesine ve anakart denetleyicisindeki yükü azaltmasına olanak tanır. DDR4 ile karşılaştırıldığında, DDR5 için nominal voltaj 1, 1V iken DDR4 için standart voltaj 1, 2V'dir. Ek olarak DDR4, XMP için genellikle 1, 35v voltaj kullanır ancak bazı durumlarda 1, 45V'a kadar çıkabilir. DDR5 için beklenen XMP voltajı 1, 25v'dur. DDR5'in bir başka yeni özelliği de önceki sürümün güncellenmiş bir sürümü olan XMP 3.0'ın tanıtılmasıdır. Profil sayısı 3'ten 5'e çıkarılarak sistemde ince ayar yapılmasına olanak sağlandı.

Böyle bir bilgiye ulaştım voltaj ile alakalı bir durum BIOS güncellemesini yaptılar mı bilmiyorum açıkça ama ilk aldığımda bu RAM'ler çalışıyordu sonradan oyundan atmalar mavi ekran vermeye başladı. Anakart arızalı diye gönderdik Z790-H idi. Gerçekten arızalı çıktı firma bunu gönderdi anakartta bir sorun yok. Şimdi RAM sorun çıkarmaya başladı. Altaki resimde uyumlu RAM'den bahsetmiş voltaj olarak. Sorun bundan olabilir mi? Eki Görüntüle 1955092Eki Görüntüle 1955090

Yok BIOS güncellemesi voltajı içermeyecek zaten. RAM uyumunu sağlayacaklar ya da sorun her neyse.

7200 CL34 golden chip denilen bayağı kaliteli bir silikon ile test edilmiş ve geçmiş olabilir. Bu hız yine de her 13. nesilin çıkabileceği anlamına gelmiyor maalesef. Şunu demek istiyorlar; "7200 MHz destekleyebilecek bellek kontrolcüsüne sahip bir silikon kalitesini yakaladıysanız biz bu hızı sorunsuz kullanabilmeniz için ince ayarlarını genel olarak yaptık"

Benim 6000 önermemin sebebi 2 slot RAM'lerde 6000 MHz'i göremeyen işlemci neredeyse yok. 7200 görende de tam tersi gören çok yok.

Siz yapmadıysanız lütfen en güncel sürüme bir güncelleyin. Sonra çift slot yine deneyin. Aynen manuelde göründüğü gibi 2 RAM'in nasıl takılacağını direk gösteriyor.

Yok BIOS güncellemesi voltajı içermeyecek zaten. RAM uyumunu sağlayacaklar ya da sorun her neyse.

7200 CL34 golden chip denilen bayağı kaliteli bir silikon ile test edilmiş ve geçmiş olabilir. Bu hız yine de her 13. nesilin çıkabileceği anlamına gelmiyor maalesef. Şunu demek istiyorlar; "7200 MHz destekleyebilecek bellek kontrolcüsüne sahip bir silikon kalitesini yakaladıysanız biz bu hızı sorunsuz kullanabilmeniz için ince ayarlarını genel olarak yaptık"

Benim 6000 önermemin sebebi 2 slot RAM'lerde 6000 MHz'i göremeyen işlemci neredeyse yok. 7200 görende de tam tersi gören çok yok.

Siz yapmadıysanız lütfen en güncel sürüme bir güncelleyin. Sonra çift slot yine deneyin. Aynen manuelde göründüğü gibi 2 RAM'in nasıl takılacağını direk gösteriyor.
Bios için güncellemeyi yaptıktan sonra dönüş yaparım. Olumlu yada olumsuz. Sanırım dediğiniz Ramleri almam gerekecek. Teşekkür ederim

G.Skill Ripjaws S5 32 GB (2X16) 5600 MHz DDR5 CL36 bu rami vatanbilgisayarda almadan önce taktım ancak ikisi yine çalışmadı. tek ram ile çalıştı. oradaki görevli Bios ayarlarında tek ram olarak ayarlamışlar dedi. Ama hala çözüm bulamadım.5600mhz yine tek ram ile çalıştı​

Son düzenleme:
Bios için güncellemeyi yaptıktan sonra dönüş yaparım. Olumlu yada olumsuz. Sanırım dediğiniz Ramleri almam gerekecek. Teşekkür ederim

G.Skill Ripjaws S5 32 GB (2X16) 5600 MHz DDR5 CL36 bu rami vatanbilgisayarda almadan önce taktım ancak ikisi yine çalışmadı. tek ram ile çalıştı. oradaki görevli Bios ayarlarında tek ram olarak ayarlamışlar dedi. Ama hala çözüm bulamadım.5600mhz yine tek ram ile çalıştı​

Allah Allah. Hadi 7200 neyse de 5600 çalışması lazımdı. Bios güncellediniz mi ? Anakart garantilik gibi duruyor bu şekilde. O taktığınız 5600 leri onların test sistemleri varsa ve çalıştıkları kesinse anakartı yine gönderin. Göndermeden önce cpu soket pinlerine bir bakın.Bir eğiklik vs var mı diye. Bir de çok düşük de olsa bir ihtimal CPU'da olabilir.

Çalışmadı sorunu hala çözemedim CPU başka sistemde denendi sıkıntı yok onda. BIOS pilini çıkarsam acaba yüklü sistemim çalışır mı?

Pil sistem kapanınca BIOS'daki ayarlarınızın unutulmaması için vardırr. Sökünce çalışır tabii. Israrla güncelleyin dememin sebebi yeni işlemciler olduğu için belki Update vs ile bir bug vb bir şey olduysa giderilmiş olabilir diye. Yoksa sizin sistem sadece Single channel çalıştırıyor gibi. BIOS vsyi de hallettikten sonra olmuyorsa geciktirmeden gönderin bence kartı. Geçmiş olsun.

Geri
Yukarı