İHA-1 drone lisansı ile Mavic Air 2 kullanılır mı?

Ya drone uçuşunu kısıtlamaları normal. Ancak sorun, uçuşa izin verilen alanlarda ve uçuş izninin alınmasında başlıyor. Sistem çok yavaş çalışıyor ve kimse, neyin ne olduğunu tam olarak bilmiyor.

Sıkıntılı bir durum biraz.

Amerika'da devletin sunmuş olduğu bir uygulama var, size anlık olarak şu kadar alanda uçabilirsiniz diyor (konumunuza göre). Ve o yarıçapın içinde özgürce uçabiliyorsunuz. Bizde ne olduğu belli olmayan alanlar var. Ve onların da statüsü belli değil, devlet diyor ki "500gr altı kayıt gerektirmez" buna dayanarak kafama göre insanlara rahatsız etmeden uçmayı bekler bunu ilk kez okumuş bir insan. Ama prosedürde 500gr altı bir Drone'a sahipseniz daha çok sürünüyorsunuz izin almak bile kat kat zorlaşıyor, çünkü önce belgeyi yazdırıp gerekli bilgileri doldurup tekrar taratıp mail atmanız gerekiyor. Aslında 500gr altı olmasının bir avantajı yok hatta dezavantajı var. Drone ile hiçbir ilgisi olmayan babam bile Online sınav ile 10Dk'da İHA0 aldı. Dediğim odur ki direkt 500gr üstü drone alın. Hiç uğraşmayın diğerleri ile, yoksa çile çekersiniz.

Kanunen bazı şeyler abartı bence. Bende de İHA1 lisansı var. Mavic Air sahibiyim. Drone'u alıyorsunuz ama yasal olarak uçuramazsınız gibi bir şey ülkemizde durum. Ben Online uçuş izni başvurusu yapamıyorum 500Gr'dan daha hafif olduğu için cihaz. Formu doldurup email aıyorum SGHM'ye uçuş tarihinden 2 ay sonra cevap veriyorlar. Kırmızı bölgelerde izin başvurusu genellikle onaylanmadığı için uçamazsınız gibi bir şey. Bence kırmızı olmayan yerler yeşil olmalı zaten. Ayrıca amacım zarar vermek olsa neden başvuru yapayım size değil mi? TR'de drone alınmaz. Kanunlarda da çelişki var zaten. Ayrıca oyuncak kamerasız drone ile bile ceza yiyenler olmuş :).

@SideWinder sanırım ne kırmızı ne de yeşil olarak işaretlenmemiş alanlarda kolluk kuvvetlerine haber vererek uçunca sorun olmuyor. Kimseyi rahatsız etmezsek bir soun olacağını da zannetmiyorum. 120M irtifa, 50M binaya yaklaşma, canlılara yaklaşmama vs. Yine de burası Türkiye :).
Haklısınız. Yeşil renkle gösterilen bölgeler çok az. Türkiyede drone uçurabilecek yer neredeyse kalmadı. Marsta hiç kırmızı renkli bölge yok. Acaba marsta mı uçursam 😂

Yeni konular

Geri
Yukarı