II. Dünya Savaşında Naziler Türkiye'ye saldırsaydı ne olurdu?

@losyxss TSK'nın ayı gibi ordusu demeniz beni gümletti. En basitinden Almanın 5000'e yakın son 10 yıl içerisinde üretilmiş uçağı varken Türkiye'nin 300 tane uçağı vardı. Çoğu da gözcü uçağıydı. Türkiye'nin 5000 personeli varken Almanya'nın 500.000 personeli vardı. Almanya'nın 1500'den fazla son model tankı varken Türkiye'nin çoğu 1. Dünya savaşından kalma 100 tankı vardı. Tüm Avrupayı dize getirmiş ordunun deneyimi karşısında bu envanter karşısında bir şey yapamazdı Türkiye.
Fransa tamamen işgal edilmiş ardından ABD öncülüğü ile geri alınmıştır. Alman işgalinden kurtulan Fransa'dan birlikler çekilmiştir. Bizim durumumuz başta aynı olurken sonda aynı olamaz. Çünkü hiçbir birlik buradan çıkmazdı ve pay isterlerdi. Özellikle İstanbul ve boğazlar sorunu gündeme gelirdi. Müttefik devletler arasında ya savaş olurdu ya da antlaşma imzalanırdı.
Öyle bir şeyin olmasının imkanı yoktu. Sovyet ve Batı arasında köprü olduğu için iki taraftan biri hakkımızı savunurdu. Bizim yönetimin halkın da eli armut toplayacak değil ya.

Tsknın ayı gibi ordusu demedim müttefikler, Sovyet'ler, tsknın dedim.
1714857623913.png

1714857728472.png

Yanlış anlaşıldı diye düzelttim?

@losyxss Tsk'nın ayı gibi ordusu demeniz beni gümletti. En basitinden almanın 5000'e yakın son 10 yıl içerisinde üretilmiş uçağı varken Türkiye'nin 300 tane uçağı vardı. Çoğu da gözcü uçağıydı. Türkiye'nin 5000 personeli varken Almanya'nın 500.000 personeli vardı. Almanya'nın 1500'den fazla son model tankı varken Türkiye'nin çoğu 1. Dünya Savaşı'ndan kalma 100 tankı vardı. Tüm Avrupa'yı dize getirmiş ordunun deneyimi karşısında bu envanter karşısında bir şey yapamazdı Türkiye.

Öyle bir şeyin olmasının imkanı yoktu. Sovyet ve batı arasında köprü olduğu için iki taraftan biri hakkımızı savunurdu. Bizim yönetimin halkın da eli armut toplayacak değil ya.

Tüm müttefikler (tsk dahil) ve sovyetlerin bayağı ordusu olacak değil mi? Ben tüm müttefiklerin ayı gibi ordusu demek istedim yanlış anlaşıldı.

Eki Görüntüle 2187079
Bunu dediniz, beni haksız çıkarmaya çalıştınız. "yanlış anlaşıldı, düzelttim" gibi bir anlam çıkmıyor burada.
Bu arada istediğiniz emojiyi atabilirsiniz benim için bir anlam ifade etmiyorlar :D
İyi akşamlar.

Dediğinizi pek anlamadım ama size de iyi geceler. Tsk, müttefikler, Sovyet'ler gibi 3 güçlü kuvvetin birleşiminin ayı gibi ordusu demek istedim.

Öyle bir şeyin olmasının imkanı yoktu. Sovyet ve Batı arasında köprü olduğu için iki taraftan biri hakkımızı savunurdu. Bizim yönetimin halkın da eli armut toplayacak değil ya.
Kanıt olarak Rusya'nın Almanya'nın Doğusundan çıkmamasını gösterebilirim. Almanya gibi Türkiye kadar kritik olmayan bir toprak parçasında bile böyle sorunlar ortaya çıkmışken bizim topraklarda olmaması imkansız olurdu. Tıpkı Sevr'de olduğu gibi Anadolu biraz tartışmalarla bölünürdü lakin İstanbul ve Boğazlar ateşli tartışmalara neden olurdu. Bizim yönetimin kendisi dahi biliyordu ki Almanya ile büyük ihtimalle baş edemezdik. Bu sebeple denge politikası güdüldü.

Kanıt olarak Rusya'nın Almanya'nın Doğusundan çıkmamasını gösterebilirim. Almanya gibi Türkiye kadar kritik olmayan bir toprak parçasında bile böyle sorunlar ortaya çıkmışken bizim topraklarda olmaması imkansız olurdu. Tıpkı Sevr'de olduğu gibi Anadolu biraz tartışmalarla bölünürdü lakin İstanbul ve Boğazlar ateşli tartışmalara neden olurdu. Bizim yönetimin kendisi dahi biliyordu ki Almanya ile büyük ihtimalle baş edemezdik. Bu sebeple denge politikası güdüldü.
Aynı politikayı Almanya da izledi. Hem Çanakkale hem Kurtuluş savaşını bildiklerinden ve direniş olacağına emin olduklarından Türkiyeye girip çıkana kadar çok büyük enerji güç harcayacaklarını ve kayıp yaşayacaklarını da biliyorlardı.Alman panzerlerinin Türkiyenin dağlarında iş yapmayacağıda aşikar.

Yeni konular

Geri
Yukarı