İki farklı interneti aynı anda kullanmak

T Fatih Çakır

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Anestezi Teknisyeni
Kendi evimde internet var, alt katta kardeşimin de interneti var kendisi için. Benim 2 modeme de bağlanmam mümkün, ben ikisine de aynı ayna bağlanarak hızlarını birleştirerek kullanabilir miyim? Bunun bir yolu var mı acaba?

Hızlarını birleştirerek kullanamazsın. Sadece sunucular için uygun bir durum. Sunucularda da NAT yapılandırmasında her alana farklı kullanıcılar bağlansın diye bağlantı yapılandırılması yapılarak kullanılır. Yani 1 PC 1 bağlantı.

Peki modem üzerinden birleştirme şansı var mı 2 Ethernet kablosu ile

2 farklı bağlantı olarak bağlanabilecek şekilde bazı özel modemlerde birleştirilebiliyor. Fakat farklı IP adresleri olarak alınır. Her ağ birbiriyle birleşmeden farklı DNS adreslerine ve DHCP sunucularına sahip olur. Sizde bilgisayardan ağ maskesi olarak oluşturduğunuz bağlantılardan hangisine bağlanacaksa onun DNS adresi ile bağlantı sağlarsınız. Yani 2 farklı internet olur. Tek PC'den tek modem kullanarak 2 farklı internete farklı farklı zamanlarda bağlanabilirsiniz. Sunucu işleri karışık işler. Sizin aradığınız sanırım internetim 2 katına çıksın kabloları birleştirerek falan. Fakat böyle bir mantık yok maalesef. Eğer ki böyle bir durum olsaydı köylerde bulunan boş santral hatları port birleştirip internet hızını arttırmak için kullanılırdı. İnternet dünyasında sizin bağlantınızı sağlayan tek 1 IP olması gerekiyor. Birden fazla bağlantıdan aynı veri üzerinden işlem yapmanızı sağlayan bir teknoloji bulunmamakta. Sadece indirme uygulamaları falan bu mantıkta çalışır(Telefonda Wi-Fi ve şebekeyi aynı anda kullanıp dosya indirme). Bunun sebebi de indirme parçalara ayrıştırılır. Bu parçaların bir kısmı Wi-Fi'den request gönderir bir kısmıda şebekeden. Şebekeden gelen paketlerle Wi-Fi'den gelen paketler birleştirilip tek paket olarak en son birleştirilir. Aynı mantık IDM de de var. İndirmeleri parçalar halinde gerçekleştirir (Daha fazla request göndermek için parçalara ayrılır). IDM de indirme tamamlanınca da dosyayı birleştirir. Bu sebepten dolayı benim 2 tane internetim var birleştirip kullanayım durumu gerçekleşemez. Bu arada modeme bağlantı olarak Ethernet bağlantısıyla internet getirilmiyor. Line Up, Dial up, WAN service router, Fiberoptik bağlantı gibi bağlanma seçenekleriyle internet bağlantısı çekilmekte. Ethernet kablosunun mantıksal ve mimari üretimi bu yapılardan çok farklıdır.

Kendi evimde internet var, alt katta kardeşimin de interneti var kendisi için. Benim 2 modeme de bağlanmam mümkün, ben ikisine de aynı ayna bağlanarak hızlarını birleştirerek kullanabilir miyim? Bunun bir yolu var mı acaba?

Şu yazı faydalı olabilir.

Geri
Yukarı