İki üniversite okuma olayı nasıl yapılıyor?

XxToprakMamixX

Kilopat
Daha fazla  
Trakya üniversitesinde Türk dili ve edebiyatı okuyorum. Bölümümü seviyorum lakin işsizlik olgusunu da göz ardı edemiyorum. Bu yüzden de 2 yıllık bir sağlık bölümü okumak istiyorum. Bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum, mesela kendi bölümümü okuyup bitirip sonra sınava girip sağlık kazanmam mı lazım yoksa hem T.D.E okurken hem de 2 yıllık sağlık okuyabilir miyim? Çift ana dal gibi programlar ne oluyor nasıl işliyor bilgilendirebilir misiniz? Örneğin şu an ikinci sınıfa geçtim, üçüncü sınıfa geçtiğimde iki bölümü birden okuyabilir miyim?

Eğer açıköğretimde sağlık bölümü varsa üniversite sınavsız kaydolup açıköğretime okuyabilirsiniz. Ya da üniversitenizi bitirip tekrar YKS'ye girip tercih yapıp üniversite okuyabilirsiniz.

Açıktan okursam mı çap yapmış oluyorum? Ve açıktan okumak ile yüzyüze okumanın bir farkı olur mu sonuçta birisi hocadan direkt dersini görüyor birisi açıktan okuyor.
ÇAP kendi üniversitende bölümünün izin verdiği bir başka bölüm okuyarak yapılıyor. Bunun için ortalamanın 3.00 üstünde olması lazım ve diğer okuyacağın bölümün seni kabul etmesi gerek. Bu tamamen farklı bir olay.
Sen sadece şu an için açık öğretimden okuyabilirsin. İnternet üzerinden pdf dosyalarını indirip, videolu dersleri izleyerek derse katılım sağlıyorsun. Üniversitenin vize ve final haftasından genelde 1-2 hafta sonra ve hafta sonuna denk gelecek şekilde bir okulda sınavlara giriyorsun. Aynı ÖSYM sınavları gibi düşün. Aldığın eğitim elbette yeterli değil ama en azından bir şeyler öğrenebilirsin. Son olarak: diplomanda "** Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi ** Bölümü" diye yazar.
Minik bir tavsiye: Anadolu Üniversitesinde oku okuyacaksan.

ÇAP kendi üniversitende bölümünün izin verdiği bir başka bölüm okuyarak yapılıyor. Bunun için ortalamanın 3.00 üstünde olması lazım ve diğer okuyacağın bölümün seni kabul etmesi gerek. Bu tamamen farklı bir olay.
Sen sadece şu an için açık öğretimden okuyabilirsin. İnternet üzerinden pdf dosyalarını indirip, videolu dersleri izleyerek derse katılım sağlıyorsun. Üniversitenin vize ve final haftasından genelde 1-2 hafta sonra ve hafta sonuna denk gelecek şekilde bir okulda sınavlara giriyorsun. Aynı ÖSYM sınavları gibi düşün. Aldığın eğitim elbette yeterli değil ama en azından bir şeyler öğrenebilirsin. Son olarak: diplomanda "** Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi ** Bölümü" diye yazar.
Minik bir tavsiye: Anadolu Üniversitesinde oku okuyacaksan.
Güzel bir bilgilendirme oldu teşekkür ederim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı