İlk 100 bine girmek zor mu?

GnçMühendis

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Japonya
Daha fazla  
Meslek
Mühendislik Öğrencisi
Herkese öncelikle merhabalar ben 11. sınıfa yeni geçtim ve haziran başında dershaneye kayıt oldum yaklaşık 3 aydır haziran başından beri dershaneye gidiyorum (haftada 4 gün 3 saat matematik ve geometri derslerimiz var okullar açılınca daha da artacakmış) ve temel matematik ve TYT konularına çalışıyorum haftada 300 matematik sorusu çözüp her gün 10-20 paragraf çözmeye özen gösteriyorum şu 3 ayda bile gerçekten kendimde çok değişiklik fark ettim özellikle matematik konusunda ancak aklıma bir şey takıldı şu an hedefim mühendislik ve en büyük hayalim de savaş pilotu olmak ancak gözüm mü kesmiyor diyeyim yoksa kendimi mi küçümsüyorum diyeyim bilemem ama ilk 100 bin iyi bir hedef mi? Ve ilk 100 bine girmek zor mu şu 2 yıllık süreçte çok çalışırsam ilk 100 bine girebilir miyim? Ve son olarak ilk 100 bine giren bir öğrencinin okuyacağı üniversite ona yani bana meslek kazandırır mı yoksa diplomalı işsiz mi olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
@Vavien.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek senede bile 100K yapan var, gözünü korkutma ve düzenli olarak çalış. Paragraf sorusunu 30'a çıkartabilirsen iyi olur, bir de dinlenme amaçlı Wikipedia üzerinden makale okumanı öneririm. Sınavda faydasını görürsün, uzun uzun paragraflar görünce korkmazsın. Günlük 15-20 dakikanı ayırıp bir makale okusan sınava kadar 250 makale falan yapar. Bu da iyi bir rakam.

Zoru geç, kolay bile. Lisede yaptığın gibi soruların yarısını cevaplasan sınavın zorluğuna göre 120-150 bin civarı geliyor. Biraz da çalışıp üzerine koyman yeterli.

Tek senede 100 bine şaşıran arkadaşlara YÖK Atlas üzerinden ilk 1000'de kapatanların mezuniyet yıllarına bakmalarını tavsiye ediyorum.

Temel önemli. Temelin sağlamsa 1 senede yine girersin. Şu anda başlayıp 2 sene boyunca çalışmani arttırarak gidersen 10.000 bile olabilir.

Aslında her ne kadar kolay gözükse de zordur, diye düşünüyorum. Hele ki derslerle alaka hiç yoksa veya temel eksikse- benim gibi- gerçekten çok zor olur.
Senin durumuna gelirsek, bence senin için hiçbir şekilde problem olmayacaktır fakat aynı şekilde olmayan, temeli eksik olan ve hiçbir şekilde dersle alakası olmayan birisi için bu sıralamaya girmek çok zordur.

Temelinizi ve seviyenizi bilmiyoruz ortalama bir temel ile 11. sınıftan itibaren düzgün çalışırsanız 100K'ya rahat girersiniz. Büyük düşünüyorsanız hedefiniz 100K olmasın. En azından 50K hedefleyin derim.
Paragraf sorusunu 30'a çıkartabilirsen iyi olur.
Şimdiden gerek yok bana kalırsa. Az çözsün ama düzenli çözsün yeterli. İleride çok bunaliyor insan. Günde 10 soru cozse her ay kitap bitirir

Geri
Yukarı