Rehber İlköğretim kurumlarında devamsızlık süresi kaç gündür?

DNA

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
6
Yer
Türkiye Cumhuriyeti
Merhaba. Bu konuda forumda çok fazla yanlış bilgi dolaştığı için bilgi yanlışını düzeltmek amacıyla bu konuyu oluşturma ihtiyacı duydum. Detaylı bilgi için Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin Üçüncü Bölüm'ü olan "Okul Tespiti, Kayıt kabul ve Devam" kısmı okunabilir. Konudaki yazılar, 2023-2024 yönetmeliğinden alınmıştır. Okul öncesi eğitim, ilkokul ve ortaokullar için geçerlidir. Aksi iddia edilemez. Hakkınızı bilin.

Devamsızlığın hesaplanması: Okula gelmeyen öğrencinin devamsızlığı tam gün, diğerleri yarım gün sayılır.

Devamsızlık ve sınıfta kalma: Eğitim ve öğretim yılında özürsüz 20 gün devamsızlık yapanlar, Türkçe dersinden yıl sonu puanı 70,00'dan az olanlar ile herhangi bir dersten yıl sonu puanı 50,00'dan az olanöğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına, ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verilir.

Devamsızlıkların bildirilmesi:
Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine velisi tarafından verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hâllerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

Mazeretli ek izin: Öğrencinin geçerli mazereti ve velinin başvurusu üzerine okul yönetimi tarafından bir eğitim ve öğretim yılı içerisinde öğrenciye 15 güne kadar izin verilebilir.

İller arası nakilde devamsızlık:
İller arası nakillerde en çok beş günlük süre devamsızlıktan sayılmaz.

Devamsızlık ve belge ilişkisi: Devamsızlık belge almaya engel değildir.

Liseler için bilgilendirme:

Son düzenleme:
En önemli noktalardan biri işe şu, ilköğretim 1'den 8. sınıfa kadar olan sınıfları kapsar. 6-7-8'e giden arkadaşlar kendini ortaöğretime bağlı sandığı için genelde yanlış google araştırmaları yapıp yanlış sonuçlara varıyorlar. Yani bu yazanlar 1-8 arası herkes için geçerli.

En önemli noktalardan biri işe şu, ilköğretim 1'den 8. sınıfa kadar olan sınıfları kapsar. 6-7-8'e giden arkadaşlar kendini ortaöğretime bağlı sandığı için genelde yanlış google araştırmaları yapıp yanlış sonuçlara varıyorlar. Yani bu yazanlar 1-8 arası herkes için geçerli.

O yüzden "Okul öncesi eğitim, ilkokul ve ortaokullar için geçerlidir." kısmını ekledim ama kalın yazmam iyi olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı