İnceleme incehesap.com Wardon RTX 4070

Herkese merhaba arkadaşlar,
Technopat'ta beni hatırlayan kaç kişi vardır bilmiyorum, eğitim hayatından ve iş yoğunluğumdan dolayı burayı aksatmak zorunda kaldım fakat videoların hepsini izlediğimi ve @Recep Baltaş ile iletişimimi sürdürdüğümü sizlere söylemek isterim😊 Bugün incehesap.com'dan satın aldığım hazır sistem hakkında sizlerle kullanıcı deneyimlerimi ve alışveriş sürecimi paylaşacağım. Öncelikle İncehesap ile olan deneyimimi sizlere en başından itibaren aktarmak isterim.

Satın Almış Olduğum Sistem

• Gigabyte H610M H V2
  • Intel i5 13400F
  • Gigabyte GeForce RTX 4070 Windforce OC 12G
  • Team T-Force TUF Yellow 2x8GB 3200 MHz
  • 1 TB Apacer M.2 PCI-e 1 TB SSD 2100-1700 MB/s
  • Cooler Master TD500 V2 700W 80+ PSU

incehesap.com Deneyimlerim

26 Mayıs günü incehesap.com'dan i5 12400 ve RTX 4060 Ti'lı bir sistemi akşam almak üzere sepetime ekledim. Birkaç özelleştirme ile birlikte ürünün yaklaşık 26 bin lira tutarı vardı. Öğlen saatlerinde incehesap.com'dan Esra Hanım benimle iletişime geçti ve ürünün stoklarda az kaldığını ve fiyat değişikliği olabileceğini en kısa sürede satın almamı söyledi. Bu tarafından bakınca aslında irtibatın müşteriyi memnun etmek adına olumlu bir şey olduğu düşünülebilir. İncehesap'ın her cuma yapmış olduğu Gaming Gecesi beklediğimi ilettim ve ürünü satın alacağımı, daha iyi bir seçenek olduğu takdirde siparişi iptal edip Gaming Gecesi'nden bir ürün satın alacağımı ilettim ve iş çıkışı yaklaşık 200 lira zamlanmış şekilde ürünü satın aldım. Gece 10'da ise 13400'lü Gigabyte 4070'li bir sistemi 27 bin liraya sunduklarını görür görmez fırsat ürününü kasayı, RAM'leri özelleştirerek 29 bin liraya satın aldım.

İncehesap ve satın alma deneyimlerimi artıları/eksileri ile sizlerle paylaşayım:

+Sepete eklenmiş ürün için bile müşteri ile iletişime geçilmesi ve öneriler sunulması (Esra Hanım'a ekstradan teşekkürlerimi iletiyorum.)
+Çok sayıda hazır sistem teklifleri barındırması ve fiyatlarının da piyasayla rekabet edebilecek düzeyde olması
+Satış sonrasında da müşteri hizmetleri ile iletişimin gayet hızlı ve nazik olması, sorulan sorulara net yanıtlar alınabilmesi
+Cuma gecesi satın aldığım sistem pazartesi günü kargolandı ve salı günü elime ulaştı.
+Kasadaki kablolamaların titizlikle yapılmış olması ve kargolama esnasında kötü bir deneyim yaşanmaması için kolilemenin temiz yapılmış olması
+Gaming Gecesi'nde sunulan fırsatların çoğu "gerçek indirim" denilebilecek seviyede olması

• Hazır sistemleri özelleştirme esnasında bazı seçeneklerin çok kısıtlı olması. Benim satın almış olduğum Wardon 4070 adlı sistemde H610 chipset harici bir anakartın sunulmaması sebebiyle Gigabyte H610 H V2 model anakartı satın almak durumunda kaldım. Gamepower kasalara ve güç kaynaklarına pek olumlu bakmamam sebebiyle satın aldığım kasada ARGB desteği ve Type-C desteği varken sistem özelleştirmede sunulan tüm anakartlar H610 chipset olması sebebiyle kasadaki bu 2 özelliği şu an kullanamıyorum.
  • Satın almış olduğum sistemdeki anakartın ethernet portu gün içerisinde arıza vermekte internet erişimi sağlamamakta, mevcut internet ağım problemin yaşandığı esnada başka cihazlarla bağlantı problemi yaşatmıyor ve ethernet kablosu da diğer mevcut bilgisayarımda test ettiğimde o anda bir probleme sahip değil. 2. bir işletim sistemi üzerinden test ettiğimde de aynı problem devam etmekte fakat USB 3.0 özellikli 1Gbit bağlantı sunabilen USB-Ethernet dönüştürücüsü ile test ettiğimde o esnada bir problem yok. Bu da tespitlerim gereğince gösteriyor ki mevcut anakartın ethernet portunda bir problem mevcut (Yoğunluğum sebebiyle ve sürecin uzamaması amacıyla henüz bir iletişimim olmadı fakat gün içerisinde kendileri ile iletişime geçip ne gibi bir aksiyon alabileceklerini kendilerine soracağım ve inceleme içerisinde de güncelleme yapıp sizlerle durumu paylaşacağım.)
  • BIOS güncellemesi bilindiği üzere günümüzde her ne kadar daha basit olup korkutucu bir şey olmasa da deneyimli olmayan kullanıcılar bu güncellemelerden hala çekinir durumda ve elektrik kesintisi yaşayabilme korkusuyla "çalışıyorsa kurcalama" mantalitesi sebebiyle pek dokunmak istemezler. Ben de bu gibi durumlarda incehesap.com'un ne gibi aksiyonlar aldığını görmek amacıyla BIOS güncellemesini yapıp bana iletmelerini söyledim. En güncel olan BIOS versiyonun bir altındaki versiyon ile ürün bana ulaştı. Bir altındaki versiyonun 13. nesil Intel işlemcilere destek sağladığı versiyon olduğunu düşünürsek ürün ya zaten o versiyon ile satıcıya ulaştı ya da desteği sağlayan versiyona güncelleyip o şekilde talebimi sağlamış oldular.

Kargolama ve Kolileme

Ürünü cuma gecesi sipariş edip pazartesi günü kargolandığını ve salı günü bana ulaştığı yukarıda belirtmiştim. Ürünün kargolamasından da memnun kaldığımı belirtmek isterim. Bilgisayar kasasının içerisine montaj yapılmış sistem ve gerekli testleri yapıldıktan sonra sistemin güvenliği açısından sökülüp kutusuna konulmuş ekran kartı yerleştirilmiş ve ek güvenlik sağlaması amacıyla İncehesap baskılı bir koliye havalı balonlar ile yerleştirilmişti.

Kolileme Görselleri

20230611_151655.jpg

20230611_151731.jpg

20230611_151808.jpg

Bilgisayar Kasası ve Kablolama Görselleri

20230611_154630.jpg

20230611_155005.jpg

20230611_154659.jpg

Oyun Testleri

Cyberpunk 2077 (Ultra grafik, 1080p, RT açık, DLSS kapalı)

Cyberpunk 2077 Screenshot 2023.06.11 - 14.21.21.17.png

Cyberpunk 2077 (Ultra grafik, 1080p, RT açık, DLSS otomatik)

Cyberpunk 2077 Screenshot 2023.06.11 - 14.23.08.18.png

Cyberpunk 2077 (Ultra grafik, 1080p, RT kapalı, DLSS kapalı)

Cyberpunk 2077 Screenshot 2023.06.11 - 14.24.59.66.png

Cyberpunk 2077 (Ultra grafik, 1080p, RT kapalı, DLSS kalite)

Cyberpunk 2077 Screenshot 2023.06.11 - 14.26.45.64.png

Cyberpunk 2077 (Ultra grafik, 2K, RT kapalı, DLSS kalite)

Cyberpunk 2077 Screenshot 2023.06.11 - 14.28.40.58.png

Cyberpunk 2077 (Ultra grafik, 2K, RT açık, DLSS kalite)

Cyberpunk 2077 Screenshot 2023.06.11 - 14.30.16.92.png

Cyberpunk 2077 (Ultra grafik, 4K, RT kapalı, DLSS kalite)

Cyberpunk 2077 Screenshot 2023.06.11 - 14.32.07.71.png

Cyberpunk 2077 (Ultra grafik, 4K, RT açık, DLSS kalite)

Cyberpunk 2077 Screenshot 2023.06.11 - 14.34.05.94.png

Red Dead Redemption 2 (Ultra grafik, MSAA kapalı, 1080p, DLSS kapalı)

Red Dead Redemption 2 Screenshot 2023.06.11 - 16.20.27.76.png

Red Dead Redemption 2 (Ultra grafik, MSAA kapalı, 2K, DLSS kapalı)

Red Dead Redemption 2 Screenshot 2023.06.11 - 16.34.47.89.png

Red Dead Redemption 2 (Ultra grafik, MSAA kapalı, 4K, DLSS kapalı)

Red Dead Redemption 2 Screenshot 2023.06.11 - 16.41.17.98.png

Red Dead Redemption 2 (Ultra grafik, MSAA kapalı, 4K, DLSS açık)

Red Dead Redemption 2 Screenshot 2023.06.11 - 16.46.56.46.png

God of War (Ultra grafik, 1080p, DLSS kapalı)

God of War Screenshot 2023.06.11 - 16.53.42.55-min.png

God of War (Ultra grafik, 2K, DLSS kapalı)

God of War Screenshot 2023.06.11 - 17.00.10.77-min.png

God of War (Ultra grafik, 4K, DLSS kapalı)
God of War Screenshot 2023.06.11 - 17.04.39.54-min.png

God of War (Ultra grafik, 4K, DLSS açık)

God of War Screenshot 2023.06.11 - 17.04.57.02-min.png

13400, RTX 4070 Kombinasyonu

Bildiğiniz üzere Intel 12. nesil ile birlikte tekrardan AMD ile rekabet edebilecek düzeyde işlemciler sunmaya başladı. Sistem toplarkenki limitimi 30 bin lira olarak belirlediğim için AMD 7000 serisine geçiş yapamadım. Bunun bir sebebi de 7000 serisinin sadece DDR5 bellek desteklemesi ve bu sebeple ek olarak maliyet olması idi. 13. nesil Intel işlemciler ise tıpkı 12. nesildekiler gibi DDR4, DDR5 RAM'leri de destekliyor. Orta vadeli hedeflerim arasında da anakart ve RAM güncellemesi yaparak DDR5'e ve daha iyi bir chipset'e geçiş yapmak var. RTX 4070 ile uyumluluğuna gelecek olarak 13400 model i5 işlemci bu grafik kartı için ucu ucuna yetiyor gibi hissettirdi. Sistem satın almadan önce işlemci seçimi yapacaksanız en azından 13600 modellerini RTX 4070 kombine etmeniz daha iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca oyun performanslarında gördüğünüz üzere RTX 4070 grafik işlemcisi 1080p için bir hayli yüksek seviye bir kart kalıyor ve çözünürlük hedefi olarak bence 2K varyasyonları için ideal. Hiçbir grafik ayarını kısmadan her oyunu tatmin edici bir FPS ile oynayabileceğinizi düşünüyorum. 4K performansı için de orta-yüksek arası bir seviyede kart olduğunu düşünüyorum. 4K oyun deneyiminde rekabetçi oyunlar veya en yüksek grafiklerde oynamak gibi bir hedefiniz yoksa bir hayli yeterli olacaktır.

13400 Stok İşlemci Soğutucu

Birçok oyunda ultra grafiklerde işlemci soğutucu rahatsız edici seviyede ses yapmakta ve işlemci sıcaklığı da 70-75 derecelere dayanmakta. Bu sebeple Noctua NH-U14S işlemci soğutucu aldım ve önümüzdeki hafta elime ulaşacak. İlerleyen dönemlerde stok soğutucu ve Noctua NH-U14S kıyaslaması da yapmayı düşünüyorum. Sizlere de 13400'ü iyi bir hava veya sıvı soğutma ile kullanmanızı öneririm.

Gigabyte GeForce RTX 4070 Windforce OC 12 GB Performansı

Ekran kartı için aslında diyecek pek bir şey yok. Referans RTX 4070'ten yanılmıyorsam 15 MHz daha yüksek saat frekansı ile gelen Gigabyte marka bu grafik işlemci için ekstradan denecek bir performans değerlendirmesi elbette yok. Soğutma performansına gelecek olursak ise sistemdeki en soğuk kalmayı başarabilen donanımların başında grafik işlemci geliyor. Bu başarırken aynı zamanda fan sesi de duyulmuyor. Diğer bazı modeller gibi RGB oyuncakları olmayan dümdüz bir RTX 4070.

Cooler Master TD500 v2 ARGB Bilgisayar Kasası

Wardon 4070 ile birlikte sunulan Gamepower kasaları ve Gamepower veya Frisby gibi marka PSU'ları açıkçası pek sevmediğim için sistemi satın alırken ilk özelleştirme yaptığım şey kasa oldu. Kasa denince de ilk tercih ettiğim markalar Corsair ve Cooler Master oluyor. TD500 ve TD500 v2 arasındaki 2 temel fark da ön panelde Type C portu ve güncellenmiş Cooler Master logosu diyebiliriz. Kasa ile birlikte gelen 4 adet CF120 ARGB model fanlar aydınlatma ve soğutma performansı olarak dahili gelen bir kasa fanına göre bir hayli iyi diyebilirim. BIOS üzerinden fan hızlarını sessiz moda almama rağmen oyun esnasında pek bir ses yapmıyor ve iyi bir hava sirkülasyonu sağlıyor fakat bir üstte bahsetmiş olduğum 13400 ile gelen dahili işlemci fanı soğutma için yetersiz kalıyor ve CPU'nun etrafında oluşan sıcak havanın kasadan dışarı atımını zorlaştırıyor. Sirkülasyonu hızlandırmak için kasanın üst paneline fan ilave etmek her ne kadar işlemcinin bir nebze daha soğumasını sağlasa da fan gürültüsünü devam ettireceği için ilk olarak stok işlemci soğutucudan kurtulmanızı öneririm. Özet geçmek gerekirse kasanın tasarımını, hava sirkülasyonu performansını ve montaj kolaylığını bir hayli beğendim.
Kasanın linki:
Kasada dahili gelen PSU'nun linki:
https://www.coolermaster.com/catalog/power-supplies/elite-series/elite-nex-white-230v-700/

*SSD performansını ne yazık ki test edemedim çünkü elimde bulunan Kioxia Exceria Plus G2 1 TB SSD ile kullanmaktayım. Sistemde hazır gelen SSD'yi ise eski bir laptopuma monte ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, anakart gerek marka olarak gerekse chipset olarak ilk tercihlerim arasında değildi fakat sistem özelleştirme açısında daha üst segment bir chipset de maalesef sunmuyordu incehesap. Sistem hakkında orta vadedeki hedefim B760 chipset DDR5 anakart ve DDR yüksek frekans RAM satın almak olacak artık.

Gigabyte'ı anakart tercihinde neden ilk sıralara koymadığı merak edenler olursa diye belirteyim, Gigabyte'ın board tasarımı veya donanımsal olarak rakiplerinden hiçbir eksiği yok aslında aynı segment ürünleri kıyasladığımızda fakat yazılımsal boyutta ASUS ve MSI'dan çok geride olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bir dönemdir BIOS'taki güvenlik açıkları ve TPM modülünü etkinleştirme esnasında yaşanan garabetlerle çok duyulur oldu.

Hocam hoşgeldiniz, eskilerden bazılarını tekrar görmek beni mutlu etti. Öncelikle inceleme için teşekkür ederim, elinize sağlık gayet iyi bir inceleme olmuş. Benim de 35-40 bin bütçem var şu an genelde yazılım için kullanacağım ama oyun da oynuyorum arada. Sistemi böyle bir kullanım için de önerir misiniz?

Hocam hoşgeldiniz, eskilerden bazılarını tekrar görmek beni mutlu etti. Öncelikle inceleme için teşekkür ederim, elinize sağlık gayet iyi bir inceleme olmuş. Benim de 35-40 bin bütçem var şu an genelde yazılım için kullanacağım ama oyun da oynuyorum arada. Sistemi böyle bir kullanım için de önerir misiniz?

Genel performans olarak elbette önerebilirim. Tabii ki kullanım amaçlarınıza daha uygun bir konfigürasyon sağlayanabilir. Technopat Sosyal'de eski bir moderasyoncu olarak da size tavsiyem elbette bunun için yeni bir konu açıp destek almak olacaktır.

Geri
Yukarı