İngilizce nasıl geliştirilebilir?

En iyisi pratik yapmak.
İngilizce konuşulan ortamlara gir; internette yabancı kanallar, siteler, kitaplar...
Geri kalan boş zamanında ise dil bilgisi çalışabilirsin.

Dizi izleyebilirsiniz. Veya ben çoğu şeyi anlıyorum ama daha da iyi olmasını istiyorum diyorsanız İngilizce kitap okuyabilirsiniz.
Hocam anlama konusunda kötü değilim ama ben yine de hem konuşma hemde anlama konusunda gelişmek istiyorum.
Dizi izlemek çok verimli olmaz cümle kurmayı biliyorsa grammer çalışmalı.
Hocam peki nerden ve nasıl çalışmam gerek? Eğer kaynak şart ise hangi kaynakları önerirsiniz?
Duolingo kullanabilirsin. Ben ingilizcemi kelimeleri gerçek nesnelerle bağdaştırarak geliştirmiştim. Ayrıca hocamız kelime sınavı yapıyordu. Bunları düzenli olarak yaparsan kendini geliştirebilirsin. Ayrıca alt yazı bulunan İngilizce filmler izleyerek de ingilizceni geliştirebilirsin.
Duolingo çok önerdiler hocam. Aklımda.
Dostum 2.5 sene sora sınava gireceksin, sınavlara çalışman bence çok daha iyi olur.
Hocam yazılım konusunda ilerlemek istiyorum. Kendimi kanıtlamak için elimden geleni yapmam lazım. Üniversite her şey değil bence. Önemli olan kendini geliştirmek.
Duolingo sanıldığı kadar işe yaramıyor maalesef.
Dizi ve filmleri Türkçe altyazı izlemek de o kadar etkili değil. İngilizce dublaj ve İngilizce altyazı aynı anda izlenmeli, başlarda çok anlamayabilirsin ama git gide alışacaksın. Basit dil kullanan dizileri tercih edilmeli.
Basit dil dizi önerisi var mı peki?

Cümle kurmadan önce dinlediğini anlamayı öğrenmek gerek. Bol bol word ve listening pratiği yapmalısınız. Mesela ben Max Payne 1-2'de ara sahneleri hiç kaçırmadım. Hepsini tek tek dinledim. Bilmediğim kelimelere baktım. Mass Effect serisinde de İngilizce alt yazılı oynayarak hem dinledim hem okudum. Büyük bir tecrübedir bu iki oyun serisi. Dizi de izleyebilirsiniz ancak bazen harfleri ve kelimeleri yutabiliyorlar ve farklı ağızlarda okuyabiliyorlar.

Yabancı müzik dinlemek, onların sözlerini ezberlemek, film izlemek ve hikayeli oyun oynamak faydalı olabilir. Online oyunlara ben yabancılarla sohbet ederim diye girme düşünceniz olmasın, yoksa İngilizce geliştireceğinize vaktinizi boşa harcamış veya bilgisayar bağımlısı olmuş olursunuz.

Ayrıca ara ara karşınızda birisi varmış gibi, ona bir şey söylemek istiyormuş gibi cümle kurma pratikleri grammar konusunda yardımcı olabilir.

Hocam anlama konusunda kötü değilim ama ben yine de hem konuşma hemde anlama konusunda gelişmek istiyorum.

Hocam peki nerden ve nasıl çalışmam gerek? Eğer kaynak şart ise hangi kaynakları önerirsiniz?

Duolingo çok önerdiler hocam. Aklımda.

Hocam yazılım konusunda ilerlemek istiyorum. Kendimi kanıtlamak için elimden geleni yapmam lazım. Üniversite her şey değil bence. Önemli olan kendini geliştirmek.

Basit dil dizi önerisi var mı peki?
Özer Kiraz'ın kaynakları ve videoları var ben oradan geliştirdim. Kaynak alamayacak durumdaysan defter tut brn öyle yaptım.

Geri
Yukarı