Ingilizce'de yeni öğrenilen kelime nasıl akılda kalır?

Makaleler
2
Yer
Ankara
İngilizce çizgi roman okumaya başladım ve initiate gibi hem çizgi romanda hem de film/oyunlarda sık gecen kelimeler akılda kalıyor ama hound( av köpeği, tazı) gibi çok çok az kullanılan kelimeler 1 saat olmadan çıkıyor aklimdan. Bu tarz sık kullanılmayan kelimelerin akılda kalmasının bir yolu var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İngilizce çizgi roman okumaya başladım ve initiate gibi hem çizgi romanda hem de film/oyunlarda sık gecen kelimeler akılda kalıyor ama hound( av köpeği, tazı) gibi çok çok az kullanılan kelimeler 1 saat olmadan çıkıyor aklimdan. Bu tarz sık kullanılmayan kelimelerin akılda kalmasının bir yolu var mı?
Evde gezerken baktığınız yerlere küçük not kağıdıyla yapıştırın. Mesela buzdolabı kapağı, odanızın girişi, çalışma masasında gördüğünüz bir yer.

Anki tam da bunun için var aslında.

Burada kendi kartlarınızı oluşturup günlük bakıp hatırlamayadıklarına tekrar göster derseniz daha sık tekrarlar. Hatırladıklarınızı, kolay dediklerinizi daha az tekrarlar.

Yine de bol içerik tüketerek gerçek kullanım örneklerini görmek daha etkili olur tabi. Anki'yi destek için kullanabilirsiniz.

PC ve telefon sürümü de senkronize çalışıyor. Bilgisayardan kelime, cümle ekleyip telefondan tekrar yapabilirsiniz.

Bu kelimelerle kafanızdan bir cümle kurmayı, bu cümleyi bir kağıda yazmayı deneyebilirsiniz. Böyle böyle aklınızda kalıcı olabilir.
Bazı kelimelerde cümle kurmak zor değil (Mesela konuda da kullandığım hound kelimesi av köpeği anlamına geldiği için hunt kelimesini de kullanarak "I use hound for hunt." gibi basit cümleler ile en azından çağrışım yapacak bir şeyler uydurdum) fakat attuned kelimesi ile tam olarak nasıl bir cümle kurabilirim emin değilim.

Bazı kelimelerde cümle kurmak zor değil (Mesela konuda da kullandığım hound kelimesi av köpeği anlamına geldiği için hunt kelimesini de kullanarak "I use hound for hunt." gibi basit cümleler ile en azından çağrışım yapacak bir şeyler uydurdum) fakat attuned kelimesi ile tam olarak nasıl bir cümle kurabilirim emin değilim.
O da çok zor bir kelime değil aslında. Örnek: "You have to be attuned to this term." Derince düşünüp hayal gücünüzü zorlarsanız bir şeyler bulursunuz kafanızdan.

O da çok zor bir kelime değil aslında. Örnek: "You have to be attuned to this term." Derince düşünüp hayal gücünüzü zorlarsanız bir şeyler bulursunuz kafanızdan.
Zordan kastım çağrıştıran ya da bildiğim kelime ile kombinleyebileceğim şekilde cümle kurmak hocam. Diğer türlü sürekli cümle içerisinde duyduğum compound kelimesi bile aklımdan çıkabiliyor. Ben uzun bir süre görmesem bile aklımda kalmasını istiyorum.
Burada kendi kartlarınızı oluşturup günlük bakıp hatırlamayadıklarına tekrar göster derseniz daha sık tekrarlar. Hatırladıklarınızı, kolay dediklerinizi daha az tekrarlar.

Yine de bol içerik tüketerek gerçek kullanım örneklerini görmek daha etkili olur tabi. Anki'yi destek için kullanabilirsiniz.

PC ve telefon sürümü de senkronize çalışıyor. Bilgisayardan kelime, cümle ekleyip telefondan tekrar yapabilirsiniz.
Bu biraz fazla ezbere girmiyor mu hocam?

Son düzenleme:
Bu biraz fazla ezbere girmiyor mu hocam

Evet hocam anki zaten Japonca ezber demek :D

Tabi örnek cümlelerle de kullanabilirsiniz Anki'yi. Düz ezbere göre daha etkili olur. Reverso Context ile örnek cümle bakabilirsiniz. AwesomeTTS eklentisi ile de sesli okunuş ekleyebilirsiniz. Sesli duymak daha kalıcı hale getirir diye düşünürseniz.

Sürekli pratik yapmayı deneyeceksiniz, başka yolu yok maalesef. Kelimeyi ezberlersiniz, ezberledikten sonra kullanmadığınız için aklınızdan çıkar gider muhtemelen. Kendi cümlenizi yazmaya çalışın. İnsan, kendi cümlesini unutmaz kolay kolay ve akılda daha kalıcı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı