Çözüldü Inspiron 7559 970 EVO Plus SSD BIOS'ta gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HardPlayer

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Selamlar
Laptop modeli Dell Inspiron 15 7559 kullanıyorum. Seneler sonra SSD takma kararı aldım ve M.2 slotu olduğunu fark ettim. SATA ve NVMe olarak iki farklı giriş olduğunu biliyordum ve bendekinin SATA değil de, NVMe olduğunu gördüm ve satın aldım ürünü. Ürün şu an takılı, çalışıyor ve sıcak. Ancak ne BIOS'ta gözüküyor ne de Windows kurulum ekranında. Ne yapmalıyım?

Adsız.jpg

IMG-20210127-WA0007.jpg

IMG-20210129-WA0001.jpg

Çözüm
İade et. Sorunun sebebi, bu modelin uyumlu olmaması.

Yabancı bir forumda aynı soruya verilen cevap:

Bu laptop, NVMe değil SATA III SSD'leri destekler.

Samsung 950 (Kısaca NVMe SSD'ler) bu laptop ile uyumlu olmayan PCIe NVMe arayüzünü kullanmaktadır.

Kaynak:

M.2 SATA bir SSD alırsanız çalışır.
O zaman ben SATA girişli M.2 SSD alacağım değil mi?

Şunları buldum efendim uyar mı acaba?

Bir şey daha soracağım. Trendyol'dan almıştım bu ürünü. Bildiğiniz üzere hiçbir işletim sistemi kurulmadı. Sizce geri iade işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleşir mi?

Çook teşekkür ederim. Vaktinizi ayırdınız, sağ olun ☺
İade et. Sorunun sebebi, bu modelin uyumlu olmaması.

Yabancı bir forumda aynı soruya verilen cevap:

Kaynak:

M.2 SATA bir SSD alırsanız çalışır.
Tekrardan selamlar.

Eniştemin bir bilgisayarcı arkadaşı ile görüşme sağladım. Size attığım SSD'nin de uyumlu olmadığını söyledi. İlk sorum, hangi doğrudur? Kaldı ki ikinize de güveniyorum bilgi açısından. İkinci bir sorum da şu. Baştan anlatayim. Dell teknik destek ekibi ile görüştüm ve bana şunu dedi: "Laptopunuzun kasasını açın ve bakın M.2 girişine tek çentikli mi iki çentikli mi. Şayet tek çentik ise hem NVMe destekliyordur hem de SATA." Bendeki de tek çentikli bildiğiniz üzere. Ancak bu durumda 970 Evo'nun ısındığını, ancak BIOS'ta ve Windows kurulumunda görünmediğini söyledim. O da bana "O zaman iki seçenek var. Ya SSD bozuktur ya da spesifik olarak o modelin desteği yoktur. Samsung ile bir görüşme ayarlayabilirsiniz ve onlar bu konu hakkında size ayrıntılı bilgi verebilirler." dedi. Ben de bu bağlamda Samsung ile görüştüm. Ellerinde ayrıntılı bilgi olmadığını ve bunun için rapor oluşturduğunu bana iletti. Laptop modelini ve SSD modelini verdim. Gerekli ekibin bugün içinde beni bilgilendireceğini söyledi. İkinci sorum tam da bu noktada. NVMe destekli olmasa, çift çentik olması gerekmez miydi mantıken. Özel olarak 970 modelini desteklemiyor olabilir. Ancak neden bir NVMe girişine benzer yapıda tek çentikli slot koymuşlar ki?
Düzenleme: Size linkini attığım 860 Evo M.2 SATA SSD için uyumlu değil dedi.
Düzenleme_2: Dediğiniz gibi SATA giriş destekliyor laptop. Fakat halen daha neden NVMe benzeri bir slot yerleştirdiklerini çözebilmiş değilim. Keza teknik desteğin bana söylemiş olduğu da "Tek çentik ise ikisini de destekler." aklımdan çıkmış değil. Herkese iyi günler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı