Intel Core2 Quad Q9650 vs Intel i3

ejderya

Hectopat
Yer
Angara
Daha fazla  
Meslek
Front End Developer
Battlefield hardline önerilen sistem gereksinimlerinde core 2 quad işlemcisini gördüğüm için bu konuyu açtım. Fiyati eski olduğu için ucuz. Bazı forumlarda ise i3 2 çekirdek quad core 4 çekirdek deyip onu tavsiye etmişler. Siz ne dersiniz bu konuya? Not: Oynayacagim en iyi oyun GTA 5'dir. AMD A10 7890k ile toplayacaktım fakat bunu görünce sizlerinde görüşlerini almak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İ3 demekle is bitmiyor. Hangi İ3 ? Q9650 fiyatı halen daha çok pahalı. 300 TL civarında satanları gördüm. İ3'ün tam modelini söyleyin. DH tarzı forumlarda çok yanlış bilgi verenler var. Hepsine itibar etmeyin.

Q9650 çıkalı uzun bir süre olmasına rağmen çok güçlü olan bir işlemcidir. Arkadaşın da dediği gibi herhangi bir i3 ile karşılaştıramazsınız, özel bir model ile karşılaştırabilirsiniz.
Gelelim benim önerime, Q9650 dediğiniz işlemci OC kilidi açık ve OC olmadan bile güçlü bir işlemci olduğu için güzeldir. Biraz güç tüketebilir ama bence önemli bir mesele değil bu. Intel i3'ler ise daha ekonomik çalışan giriş seviyesi işlemcilerdir. Genelde 2 çekirdekleri olur fakat HT etkin olan modelleri ile 4 işlem birimine sahip olanları da vardır. Eğer yeni bir bilgisayar alacaksanız eskiyle uğraşmanızı önermiyorum. Son model bir işlemci alın ve devam edin. Ayrıca oyun oynayacağınızı yazmışsınız. Benim buradan çıkardığım size güçlü bir ekran kartının gerektiğidir. Q9650 alıp yanına GT630 alırsanız GTA 5'in menüsünde akıcı bir şekilde dolaşırsınız fakat oyuna geldiğinde mavi ekran hatası dahi alabilirsiniz.
Dediğiniz AMD işlemci bir APU'dur yani içindeki ekran kartı bizim bildiklerimize göre güçlüdür. Birçok oyunu harici ekran kartına gerek kalmadan rahatlıkla oynatır. Siz en iyisi yeni konu açıp bütçenizi belirterek sistem önerisi isteyin çünkü belirli bir fiyatın üzerinde bütçeniz varsa APU'dan daha güçlü sistemler de toplanabilir.
Destan yazdım şurada artık 1 beğeniyi hak ettiğimi düşünüyorum :D

Eğer LGA 775 ana kartınız varsa kesinlikle Q9650 alın ama yeni sistem toplayacak bütçeniz var ise yeni sistem toplayın. Q9650 ile bence GTX 960 bile kullanılabilir.
Technopat Youtube kanalında G3258 ile Titan X kullanılmıştı. Q9650, G3258'den çok daha güçlü bir işlemci olduğu için o tür ekran kartları bile kullanılabilir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı