Intel i7 14700F ve RTX 4070 Super darboğaz yapıyor

hakan3421

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar hepinize merhaba, yeni PC topladım ama sürekli CPU kullanımı GPU'dan daha fazla sorunu çözemedim. Yardımcı olabilir misiniz? Detaylı sistemi aşağıya yazıyorum ve Afterburner'den bir resim bırakıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Gigabyte B760 Gaming X DDR5 anakart.
MSI gforce RTX 4070 Super ekran kartı.
Intel i7 14700F 20 çekirdek işlemci.
Gsıll 16 GB X2 6000MHz CL36 RAM.
240mm Cooler Master sıvı soğutucu.
Kingston 1 TB NVMe M.2 SSD.
850W 80+ Gold PSU.

fps.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar hepinize merhaba, yeni PC topladım ama sürekli CPU kullanımı GPU'dan daha fazla sorunu çözemedim. Yardımcı olabilir misiniz? Detaylı sistemi aşağıya yazıyorum ve Afterburner'den bir resim bırakıyorum. Şimdiden teşekkürler.

850W 80+ Gold PSU.

Eki Görüntüle 2200798
Oyundan oyuna fark var muhtemelen bu ss attığınız oyun çok eski ufak bir oyun, AAA oyunda deneyin %99 a kitleyecektir.

850W 80+ Gold PSU.

Eki Görüntüle 2200798
CPU değil CPU1 seçmişsin.

Bir de BIOS ayarlarınızı kontrol edin. Yeni toplamışsınız. Bazı şeylerin açılması gerekiyor olabilir.

Bilgisayar gerektiği kadar işlemci ve ekran kartı kullanıyor her şey normal dediğiniz şey adı darboğaz değil.

Ayrıca after burnerda ilk çekirdeğe bakıyorsunuz CPU1 yaziyor direk CPU'ya bakın.
Evet orda bir hata yapmışım.Fakat sizin dediğiniz gibide denedim. Sorun devam etmekte.GPU kullanımı %15 geçmiyor.

Oyundan oyuna fark var muhtemelen bu SS attığınız oyun çok eski ufak bir oyun, AAA oyunda deneyin %99'a kitleyecektir.

Oyunu kırptığım için sanırım o şekilde düşündünüz. Ama denediğim oyunlar güncel olarak. Valorant, CS:GO, Zula tarzı FPS oyunları.

CPU değil CPU1 seçmişsin.

Bir de BIOS ayarlarınızı kontrol edin. Yeni toplamışsınız. Bazı şeylerin açılması gerekiyor olabilir.

CPU olarak seçtiğimde de sorun devam etmekte. BIOS'tan RAM MHz arttırma işlemi yaptım. Ayrıca bir üst sürüm güncellemesi vardı onu da yaptım. Ama sorunu çözebilmiş değilim. Sistemin darboğaza düşmesi normal mi?

Son düzenleme:
Valorant, CS:GO, Zula tarzı FPS oyunları.

Bu oyunların 4070S'in neyini kullanmasını bekliyorsunuz ki? Çok yüksek FPS'de çalışan oyunlar oldukları için CPU ön planda.

Açın bir Cyberpunk 2077 o zaman bakalım GPU kullanımınız kaç oluyor. :)

Evet orada bir hata yapmışım. Fakat sizin dediğiniz gibi de denedim. Sorun devam etmekte. GPU kullanımı %15 geçmiyor.

Oyunu kırptığım için sanırım o şekilde düşündünüz. Ama denediğim oyunlar güncel olarak. Valorant, CS:GO, Zula tarzı FPS oyunları.

CPU olarak seçtiğimde de sorun devam etmekte. BIOS'tan RAM MHz arttırma işlemi yaptım. Ayrıca bir üst sürüm güncellemesi vardı onu da yaptım. Ama sorunu çözebilmiş değilim. Sistemin darboğaza düşmesi normal mi?

Online FPS MOBA gibi oyunlarda işlemci kullanımı daha fazla olur oyundaki Online oyuncuların her hareketini işlemci hesaplar bu yüzden işlemciye daha çok yük biner.

Bu oyunların 4070S'in neyini kullanmasını bekliyorsunuz ki? Çok yüksek FPS'de çalışan oyunlar oldukları için CPU ön planda.

Açın bir Cyberpunk 2077 o zaman bakalım GPU kullanımınız kaç oluyor. :)
Asıl mesele tam orada başlıyor zaten. Ben daha çok fps almak istiyorum ama,GPU düşük olduğu için sorun yaşıyorum.Yüksek hz monitör kullanıyorum o yüzden fps ile denk getirmeye çalışıyorum.

Online FPS MOBA gibi oyunlarda işlemci kullanımı daha fazla olur oyundaki Online oyuncuların her hareketini işlemci hesaplar bu yüzden işlemciye daha çok yük biner.

Belkide haklısınız ama 1050 Ti eski sistemimde. 250 FPS görüyordum. Bu sistemi dizip 350 almak üzücü oluyor.

Grafikten anladığım kadarıyla GTA 5'te test etmişsiniz. Bilgisayarda sorun yoksa bile kendiniz çıkarmışsınız, her şeyiniz ofsayt. 14700K ile 4070 ikilisi darboğaz yapamaz. Herşey normal siz boşuna işgilleniyorsunuz.

Ben daha çok fps almak istiyorum ama,GPU düşük olduğu için sorun yaşıyorum.

Attığınız örnekte DX9 oyunu açmışsınız. 1 (ya da 2 yanlış olmasın) çekirdek kullanıyor işlemciden. 4070S'in pek de kullanılmamasının sebebi bu.

Bu teknik olarak "darboğaz" sayılabilir fakat 20 çekirdekli işlemci elbette 1 veya 2 çekirdekle 4070 Super'ı besleyemez. DX12 ve Vulkan kaç tane çekirdek varsa o kadar çekirdek kullanır.

Uzun lafın kısası, sisteminizde bir sorun yok. Kullandığınız işlemci 4090'ı bile besleyebilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı