Intel i7 3630QM hangi Intel ID?

Dr.Aequitas

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Samsung NP550 model dizüstü bilgisayara Mavericks kurdum, çok zor oldu ama kurulum gerçekleşti.
Clover kullandım.
Clover Configurator ile EFI bölümünü bağladıktan sonra config.plist i açıyorum, fake ID'leri giriyorum ama bir türlü sonuca ulaşamıyorum. Buradaki fake ID'lerin çoğunu denedim, özellikle işlemci için geçerli olduğu söylenen hepsini denedim.
Bazı yerlerde başına "0x" eklenerek 0x01660009 şeklinde girilmesi gerektiği yazılmış, bazı yerlerde direkt 01660009 gibi girilmesi gerektiği yazılmış. Her iki şekilde de denedim.
İkinci şekilde denediğimde Intel HD 4000 5 mb şeklinde görüyor.
Başına 0x girdiğimde denediğimde çoğu direkt siyah ekran veriyor, bazılarına ekranda mavimsi bir filtre var gibi oluyor, bazılarında çözünürlük normal olmasına rağmen görüntü ekrana sığmayacak şekilde büyüyor, sağ taraf görünmüyor. Ama bir şekilde zor da olsa "Bu Mac Hakkında" kısmını açtığımda Intel HD Graphics 4000 1024 MB yazıyor.
Dolayısı ile doğru olan yöntemin başına 0x koyularak yapılan yöntem olduğunu düşünüyorum ama ekrandaki hatanın neden kaynaklandığını bir türlü çözemiyorum.
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Evet, Inject Intel ve Inject EDID işaretli. EDID işaretli ve işaretsiz olarak denedim, değişen bir şey olmadı.
Fake ID için tam olarak ne yazmalıyım?
0x01660003 mü, yoksa 01660003 mü? Veya başka bir şey. Gerçi neredeyse hepsini denedim. Başka bir şey mi var ki?
Bu arada /System/Library/Extensions içindeki Intel görüntü sürücülerini sildim.
Bilgisayarı aldığımdan bu yana yaptığım yeniden başlatma işlemi sayısını neredeyse bir günde tekrarlamış oldum.

Ekran çözünürlüğüm 1600x900 olduğu için "0x01660004" yazmam gerektiğini okudum sosyal içinde bir kaç konuda.
Bu şekilde yaptığımda ise ekrandaki görüntü taranmış bir şekilde çıkıyor, sanki önünde bir tül perde varmış gibi. Net görünmüyor.
Acaba sildiğim Intel kext leri yerine yeni kext filan mı yüklemek lazım ki?

Dosya Ekleri

• 20150610_135437.jpg
    20150610_135437.jpg
    443,4 KB · Görüntüleme: 251
  • 20150610_135529.jpg
    20150610_135529.jpg
    260,9 KB · Görüntüleme: 260
Sürücüyü kurdum, değişen bir şey olmadı. Sistem kimliğini de Multibeast ile dediğiniz gibi Mac Mini 6.2 olarak değiştirdim, başarılı bir şekilde yüklenmesine rağmen yeniden başlattığımda sistem kimliği halen Mac Book Air olarak görünüyordu.
Bu arada bir şey fark ettim.
Ben Clover Bootloader ile her ne kadar Igp-ID yi yazsam da açılıştaki Clover ekranında Graphics Injections altındaki Fake ID hep 0x00000000 olarak görünüyordu. Bu haldeyken başlattığımda o resmini eklediğim bulanık ekran ile karşılaşıyorum. Bunu elle değiştirip 0x01660003 veya 4 girdiğimde ise ekran normal açılıyor.
Ancak şöyle bir saçmalık var.
Ekran bulanık açıldığında sistem bilgilerinde Intel HD 4000 1024 MB görünürken, ekran normal açıldığında bu kez Intel HD 4000 5 MB olarak görünüyor.

@montezuma, kusura bakma, geç cevap veriyorum. Config dosyasına malesef ulaşamıyorum, şöyle ki; Clover Configurator ile bir sonuç alamayınca yine aynı uygulama üzerinde kendimce farklı denemeler yapmaya başlamıştım. En son FakeSMC ayarlarında değişiklik yaptım, sihirbaz ile hazır bir profil atadım, yanılmıyorsam MacPro 1,1 gibi bir şeydi, sonrasında tekrar açamadım sistemi. Boot parametresi olarak "-x" yazsam da açılmıyor. Hata mesajı olarak şunu veriyor.
This version of Mac OS X is not supported on this platform!
Birkaç yerde araştırdım ama pek bir sonuca da ulaşamadım doğrusu.

Neyse, bu sorunla ekstra uğraşmak istemediğim için tekrar sıfır kurulum yaptım.
Aslında sıfır kurulum yapmanın çok saçma olduğunu biliyorum ama ne yaptıysam da EFI bölümündeki CLOVER klasörüne ulaşamadım. Kurulum USB'si de ne yazık ki linux dağıtımlarındaki gibi canlı CD özelliği göstermiyor. Çok da kısıtlı uygulamalar var içinde, en basitinden open komutu yok. Kurulum USB'si ile terminal üzerinden EFI bölümüne ulaştım ancak config.plist dosyasını ne yazık ki açamadım.
Konuyu da dağıtmış olmayalım. Mevcut sorunum aynı şeklide devam ediyor malesef. Yaptığım ayarları içeren config dosyasını ekledim.
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
<key>ACPI</key>
<dict>
<key>DSDT</key>
<dict>
<key>Debug</key>
<false/>
<key>DropOEM_DSM</key>
<false/>
<key>ReuseFFFF</key>
<false/>
</dict>
<key>SSDT</key>
<dict>
<key>DropOem</key>
<false/>
<key>Generate</key>
<false/>
</dict>
</dict>
<key>Boot</key>
<dict>
<key>Arguments</key>
<string>-v npci=0x2000</string>
<key>Debug</key>
<false/>
<key>Secure</key>
<false/>
<key>Timeout</key>
<integer>5</integer>
<key>XMPDetection</key>
<false/>
</dict>
<key>Devices</key>
<dict>
<key>FakeID</key>
<dict>
<key>IntelGFX</key>
<string>0x01660004</string>
</dict>
<key>USB</key>
<dict>
<key>FixOwnership</key>
<false/>
<key>Inject</key>
<false/>
</dict>
</dict>
<key>GUI</key>
<dict>
<key>Mouse</key>
<dict>
<key>DoubleClick</key>
<integer>500</integer>
<key>Enabled</key>
<false/>
<key>Mirror</key>
<false/>
<key>Speed</key>
<integer>8</integer>
</dict>
<key>Scan</key>
<true/>
<key>Theme</key>
<string>BGM</string>
</dict>
<key>Graphics</key>
<dict>
<key>Inject</key>
<dict>
<key>ATI</key>
<false/>
<key>Intel</key>
<true/>
<key>NVidia</key>
<false/>
</dict>
<key>InjectEDID</key>
<true/>
<key>ig-platform-id</key>
<string>0x01660004</string>
</dict>
<key>KernelAndKextPatches</key>
<dict>
<key>AppleRTC</key>
<false/>
</dict>
<key>SMBIOS</key>
<dict>
<key>Trust</key>
<false/>
</dict>
<key>SystemParameters</key>
<dict>
<key>InjectKexts</key>
<string>Yes</string>
</dict>
</dict>
</plist>

Kurulum için hangi imajı kullanıyorsun? CLOVER klasörü EFI bölüntüsünde olmayabilir. USB içinde kontrol et. Ayrıca ek olarak, Chameleon / Chimera kurulumda deneyebilirsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı