İnternet dalgalanması ve konsolda bağlantı kopması

Oguztaha2323

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba herkese. Ben bugün 1000 Mbps fiber internet bağlattım ve benim şikayetim 50 Mbps VDSL internet kullanımımdaki ping ile aynı olması ile birlikte Wi-Fi'de hızların telefonda maksimum 60 70 arası görmesi internet hızımın dalgalanması, oyun konsolumda internetimde bazen bağlantının kopması. Bunun sebebi ve çözümü nedir yardımcı olabilecek var mı?

Modem marka ve modeli ise şu şekildedir:

ZyXEL DX3301-T0​

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dostum,
yanlış bilinen bir konuyu düzeltmekte fayda var;
1000 Megabit per second=Mbps demek bir hız birimi demek değildir.
internete gönderdiğin bir verinin Bit,Byte,Kb,Mb,Gb cinsinden büyüklüğüdür.
yolladığın verinin karşıya "hızlı" veya "yavaş" ulaşması durumuna da ping(latency) denir.
ping durumunu birden fazla durum etkileyebilir;
1- Mesafe
2- Karşı server'ın network durumu
3- Senin kullanmış olduğun hizmete erişim şeklin(3 oda ötedeki WiFi veya ethernet kablosu)
4- Kullanmış olduğun ISP'nin bölgedeki şebeke router'ına binen veri yükü = Bufferbloat.
bunların hepsi etkili olabilir.
Hiç bir ISP sana 1000mbps paketinin net hızını garanti edemez. Bu yüzden "1000Mbps'e kadar" cümlesini kullanırlar. Gün içerisinde hız değişimi yaşayabilirsin. Bunun bir alt sınırı olmaz. 1Mbps'a da düşebilir, 1000Mbps'a da çıkabilir.
Ama fiber sistemde çok fazla fazla dalgalanma yaşanması mesela 950 mpbs'den 5'e düşmek gibi normal değildir.
Kullanmış olduğun telefonların Wi-Fi bant genişliği nedir ve modemin 5Ghz'de yayın yapmıyorsa, 2.4Ghz üzerinden alacağın bant genişliği 60-70 olacaktır.
Oyun konsolun ethernet kablosuyla mı bağlı?
Wi-Fi ile bağlıysa mesafesi ve araya giren duvar ve duvar sayısı önemlidir.
Ayrıca konsolundan WİFİ bağlantısı koptuğunda telefon internetlerin kesiliyor mu?
Konsol koptuğunda direkt modeme bakıp sönen ışığı var mı teyit edebilirsin.
Belki modem arızası da yaşıyor olabilirsin. Bu da hızını etkiliyor olabilir.

Merhaba dostum,
Yanlış bilinen bir konuyu düzeltmekte fayda var;
1000 megabit per second = Mbps demek bir hız birimi demek değildir.
İnternete gönderdiğin bir verinin bit, byte, KB, MB, GB cinsinden büyüklüğüdür.
Yolladığın verinin karşıya "hızlı" veya "yavaş" ulaşması durumuna da ping(latency) denir.
Ping durumunu birden fazla durum etkileyebilir;
1- mesafe.
2- karşı Server'ın network durumu.
3- senin kullanmış olduğun hizmete erişim şeklin(3 oda ötedeki Wi-Fi veya Ethernet kablosu)
4- kullanmış olduğun ISP'nin bölgedeki şebeke router'ına binen veri yükü = bufferbloat.
Bunların hepsi etkili olabilir.
Hiçbir ISP sana 1000MBPS paketinin net hızını garanti edemez. Bu yüzden "1000MBPS'e kadar" cümlesini kullanırlar. Gün içerisinde hız değişimi yaşayabilirsin. Bunun bir alt sınırı olmaz. 1Mbps'a da düşebilir, 1000MBPS'a da çıkabilir.
Ama fiber sistemde çok fazla fazla dalgalanma yaşanması mesela 950 Mbps'den 5'e düşmek gibi normal değildir.
Kullanmış olduğun telefonların Wi-Fi bant genişliği nedir ve modemin 5GHz'de yayın yapmıyorsa, 2.4GHz üzerinden alacağın bant genişliği 60-70 olacaktır.
Oyun konsolun Ethernet kablosuyla mı bağlı?
Wi-Fi ile bağlıysa mesafesi ve araya giren duvar ve duvar sayısı önemlidir.
Ayrıca konsolundan Wi-Fi bağlantısı koptuğunda telefon internetlerin kesiliyor mu?
Konsol koptuğunda direkt modeme bakıp sönen ışığı var mı teyit edebilirsin.
Belki modem arızası da yaşıyor olabilirsin. Bu da hızını etkiliyor olabilir.

Öncelikle ilgin ve bilgilerin için teşekkür ederim evet haklısın 1000 Mbps'in hepsini bekleyemem zaten o tamamen mantıksız olur ama 930 ila 800 arası ani dalgalanma saçma oluyor ha bakım vs olsa tamam veya yoğunlukta tamam ama bazen böyle oluyor modemin bağlı olduğu ONT kablosu CAT5 imiş CAT 6 taktılar gelip ve ping değerinde hızlılık yavaşlık verinin karşıya ulaşması da doğru ancak ama VDSL 50 Mbps kullandığım zamanlaki internet değerim aynı.
1.karşı serverın network durumu çok değişecek değil bence VDSL'den aldığım pingden daha iyi olmalı bence.
2.ben her şeyi modemin yanında denedim başka uzak odada denemedim hız testlerini.
3.peki bu veri yükü vs bufferbloat muhabbetini nasıl çözümleyebiliriz.
4.kullanmış olduğum telefonların Wi-Fi bant genişliği önerilendir ki Türk Telekom elemanı da geldiği zaman kendi gözüyle gördü Wi-Fi'de hız düşük 2.4GHz ve 5GHz ile de denedi oyun konsolum Ethernet kablosuna bağlı olsa da olmasa da Türk Telekom elemanının bana dediği Wi-Fi 6 teknolojisi yeterli olacaktır ki PS5 konsolum Wi-Fi 6 ağ teknolojisine sahip 130 Mbps veriyor en fazla konsolum benimle aynı odada ve bağlantı kopma sorunu ortadan kalktı elemanlar gelip gittikten sonra internetlerimde kesilmiyordu zaten bilmiyorum şu anlık sıkıntım oyundaki ping yüksekliği ve Wi-Fi'da hızın yavaş vermesi tekrar ilgin ve alakan bilgilendirmen için teşekkürlerimi sunarım.

Ve modem ile PC dip dibe yani Ethernet kablosuyla modem aynı odada.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı